aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
„Trebuie sa regasim buna intelegere si solidaritatea”

„Trebuie sa regasim buna intelegere si solidaritatea”

la 3 October 2014 11:57 Reactualizat la: 3 October 2014 11:57
3 October 2014 11:57 Reactualizat la: 3 October 2014 11:57
<div style="margin-top: 14pt; margin-bottom: 0;"><span lang="en-US"><span style="font-family: Tahoma,sans-serif; font-size: large;"><span style="font-size: 14pt;">INTERVIU JA. Cu Flavius Măduţa, deputatul PSD, despre alegerile prezidenţiale, Victor Ponta şi şansele României de a avea un preşedinte tânăr.</span></span></span></div>
Scris de IM:JURNAL_ARADEAN - <div style="margin-top: 14pt; margin-bottom: 0;"><span lang="en-US"><span style="font-family: Tahoma,sans-serif; font-size: large;"><span style="font-size: 14pt;">INTERVIU JA. Cu Flavius Măduţa, deputatul PSD, despre alegerile prezidenţiale, Victor Ponta şi şansele României de a avea un preşedinte tânăr.</span></span></span></div>

Trimite articolul

X
JURNAL ARĂDEAN. Domnule deputat, începe campania electorală pentru alegerile prezidenţiale. Care este însemnătatea acestor alegeri pentru români?
FLAVIUS MĂDUŢA. Acestea sunt cele mai importante alegeri la care particip de când sunt în politică. Românii trebuie să întoarcă o pagină, să schimbe radical modul în care este condusă România. În ultimii ani, de la cel mai înalt nivel am văzut foarte multă ură, vrajbă, un stil de conducere bazat pe intimidare şi ameninţare. Avem nevoie să regăsim calea dialogului civilizat între putere şi opoziţie, să regăsim teme şi obiective naţionale pentru care să ne unim cu toţii, fără să le politizăm. Trebuie să depăşim momentele de ură şi de încrâncenare, momentele de vrajbă de care am avut parte în ultimii ani şi să punem în loc buna înţelegere, solidaritatea şi încrederea între oameni. Cred că la aceste alegeri este în joc mai mult decât un mandat de preşedinte, trebuie să dăm un nou semnal clar de condamnare a acestui trecut şi să dăm un vot de încredere în viitor, unui preşedinte tânăr şi deschis în relaţia cu oamenii.

Poate un singur om să aducă această schimbare?
F.M. Victor Ponta va promova şi va garanta această schimbare, dar efortul trebuie să fie comun, al tuturor românilor. La referendumul din 2012, românii au dat un vot covârşitor în acest sens, care nu a fost respectat. Cred că acest vot trebuie reînnoit acum, când nimeni nu mai poate să ignore voinţa electoratului. Noi nu avem de înlocuit un om, ci un sistem care s-a comportat şi încă se comportă abuziv şi care caută înlocuitori. Trăim într-o atmosferă de intimidare, în care oamenii nu mai au curajul să vorbească la telefon, de teamă că li se vor interpreta cuvintele, sunt oameni în administraţie care refuză să semneze documente pentru că se tem că se vor trezi cu dosare. Cred că justiţia trebuie să devină întru totul şi cu totul independentă de factorul politic. Să nu existe persoane protejate, care pot să comită ilegalităţi fără să răspundă în faţa legii. Să nu existe o altă categorie de oameni, urmăriţi şi verificaţi pentru a li se produce dosare.

Victor Ponta cere votul românilor din poziţia de prim-ministru, din care putea deja să facă ceva pentru români. Sunteţi mulţumit de activitatea sa?
F.M. Sunt mulţumit de eforturile pe care le-a făcut, într-un timp scurt, de a respecta drepturile românilor. Noi trebuie să fim ponderaţi şi să nu ne lăudăm: ştiu foarte bine că foarte mulţi români duc un trai greu. De aceea, nu pot să spun că sunt pe deplin mulţumit. Dar comparativ cu alte guvernări, Guvernul Ponta a demonstrat că este responsabil şi aproape de oameni. S-a spus că nu se pot plăti integral salariile bugetarilor şi pensiile. Iată că Guvernul PSD condus de Victor Ponta a reîntregit salariile bugetarilor şi a majorat în fiecare an pensiile cu rata inflaţiei. Cei care şi-au câştigat drepturi în instanţă îşi primesc banii. S-au dat bani în plus pentru profesorii debutanţi şi medicii rezidenţi. Este adevărat că toate aceste categorii profesionale şi sociale o duc greu, dar a existat voinţa de a face ceva pentru ei. Guvernul Ponta este primul după foarte mult timp care reduce taxe importante: a redus CAS, a redus TVA la pâine şi urmează şi TVA la carne.

Ce se poate spune despre sprijinul pe care îl primeşte Aradul?
F.M. Ştiu că la PDL Arad este supărare mare că în guvernarea Ponta Aradul primeşte mai mulţi bani decât în guvernările anterioare. În curând va fi gata autostrada Nădlac – Arad, cel mai mare obiectiv de investiţii în România, în acest an. Gara CFR se schimbă radical în bine, cu o investiţie majoră din fonduri europene şi guvernamentale. S-a deblocat finanţarea pentru cele două pasaje de pe centura Aradului, al unul se lucrează, la unul nu, pentru că există o situaţie juridică foarte complicată, creată de guvernarea trecută. S-au alocat fonduri importante pentru proiecte locale, pentru drumuri orăşeneşti şi comunale, pentru drumul judeţean Arad – Felnac. Important este că aceşti bani nu vin din bunăvoinţa lui Victor Ponta sau pentru că i-am fi adus noi, parlamentarii, cu sacoşele cum se lăudau unii când erau la guvernare. În guvernarea Ponta, banii vin pentru cetăţeni şi pentru nevoile cetăţenilor, nu pentru baronii locali şi nu pe criterii politice. Este un drum spre normalitate pe care vrem să îl parcurgem mai departe, cu sprijinul arădenilor!

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
interviu ,
maduta ,
politica ,
probleme
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Programul turului Superligii la fotbal, ediţia 2026-2027
    2
    Presiunea SUA asupra Groenlandei rămâne puternică, spune premierul groenlandez
    3
    Zelenski a discutat cu Vucic în prima sa vizită în Serbia, o țară aliată a Rusiei
    4
    Pas uriaş spre dezvoltare
    5
    FOTO| Miss Arad 2026 și-a desemnat finalistele
    6
    POLITIC. „Spitalul Județean a trecut prin cea mai amplă modernizare”
    7
    Premierul ungar Peter Magyar propune ca parlamentarii să nu poată rămâne mai mult de 12 ani în legislativul ţării
    8
    Zelenski dă asigurări că „luptele continuă” pentru orașul ucrainean Kostiantînivka
    9
    Briana Szabo, medaliată cu bronz balcanic
    10
    106 bilete de tratament balnear, exclusiv în hotelurile TBRCM

    Mapamond

    Zelenski a discutat cu Vucic în prima sa vizită în Serbia, o țară aliată a Rusiei
    Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a discutat sâmbătă, în Serbia, un aliat tradițional al Moscovei, cu omologul său Aleksandar Vucic despre energie, securitate și Uniunea Europeană, în contextul în care Ucraina încearcă să își consolideze sprijinul internațional pe fondul intensificării atacurilor rusești, informează EFE.

    Mapamond

    Iranul solicită SUA compensații pentru încălcarea memorandumului din iunie în schimbul redeschiderii Strâmtorii Ormuz
    Iranul a condiționat sâmbătă redeschiderea Strâmtorii Ormuz de acordarea unor compensații din partea Statelor Unite pentru presupuse încălcări ale memorandumului de înțelegere convenit în iunie, în timp ce Republica Islamică și Omanul avansează în negocierile pentru stabilirea unei noi rute de navigație pe această cale navigabilă strategică, informează EFE.

    Mapamond

    Diplomația rusă susține că Ucraina și UE încearcă să atragă Georgia într-un nou război cu Moscova
    Kievul și Bruxelles-ul încearcă să atragă Tbilisi într-un nou conflict armat cu Rusia, a declarat sâmbătă Ministerul rus de Externe, cu ocazia marcării războiului din 2008 din Georgia și a tensiunilor nerezolvate dintre statul georgian și republicile separatiste Abhazia și Osetia de Sud, informează EFE. 2

    Mapamond

    Drona prăbușită în Bulgaria este un aparat de zbor „utilizat pe scară largă” de armata ucraineană
    4

    UT Arad

    Noul portar al echipei UTA, Marcio Rosa, la primele impresii după sosirea la Arad
    Noul portar al UTA-ei, Marcio Rosa, a semnat astăzi contractul cu clubul arădean și vorbește despre primele impresii după sosirea la Arad, motivele pentru care a ales UTA, experiența de la Campionatul Mondial și obiectivele sale în România. 1

    România

    MApN, despre drona explodată în Bulgaria: Radarele noastre nu au detectat niciun vehicul aerian
    Ministerul Apărării Naționale (MAp) precizează, în legătură cu explozia produsă pe teritoriul Bulgariei sâmbătă, în jurul orei 8:20, în proximitatea frontierei cu România, că sistemele de supraveghere radar ale sale nu au detectat niciun vehicul aerian care să fi traversat spațiul aerian românesc către Bulgaria.

    România

    O dronă a intrat din România în Bulgaria și a explodat la 100 de metri de graniță
    8

    Local

    „Noi” autobuze second-hand pentru CTP
    Compania de Transport Public Arad continuă să își „înnoiască” parcul auto cu autobuze rulate, cumpărate de pe piața second-hand. 3

    Local

    „Inteligența artificială și problema libertății umane”
    Istoricul și jurnalistul arădean Antoniu Martin vorbește despre momentul în care inteligența artificială va ajunge să decidă în locul omului, dar și despre posibila dispariție a liberului arbitru. 3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.