aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Trei ani de închisoare pentru 1.270 de lei

Trei ani de închisoare pentru 1.270 de lei

De Eugen Rogojan
la 17 January 2024 10:57
10 Comentarii

Trei ani de închisoare pentru 1.270 de lei

17 January 2024 10:57
3 ani de închisoare va avea de executat un bărbat - muncitor în construcții - care, șantajând și amenințând cu acte de violență, a obținut de la un fost client suma de 1.270 de lei.
Scris de Eugen Rogojan - 3 ani de închisoare va avea de executat un bărbat - muncitor în construcții - care, șantajând și amenințând cu acte de violență, a obținut de la un fost client suma de 1.270 de lei.

Trimite articolul

X

Judecătoria Arad l-a condamnat pe bărbatul născut la București, dar stabilit în Arad, după ce în noiembrie 2019 ar fi amenințat cu acte de violență un alt bărbat și l-ar fi șantajat, până a obținut de la el suma de 1.270 de lei. Agresorul prestase pentru victimă lucrări în domeniul construcțiilor, însă în momentul în care s-a ajuns la plată, muncitorul i-a cerut victimei mai mulți bani decât ceruse inițial. „În sarcina acestuia s-a reținut, în esență, că în data de 13.11.2019 şi în data de 14.11.2019, pe fondul unor neînţelegeri legate de plata unor sume de bani, reprezentând contravaloarea unor servicii prestate în domeniul construcţiilor, inculpatul a constrâns persoana vătămată să îi remită o sumă de bani, prin aceea că a ameninţat-o cu acte de violenţă prin mesaje telefonice, iar ulterior, în data de 15.11.2019, s-au întâlnit la terasa Restaurantului Transilvania din Piaţa Avram Iancu, în urma ameninţărilor, persoana vătămată i-a oferit suma solicitată”, arată procurorii.

Înainte de a se întâlni, agresorul i-a trimis victimei mesaje prin care îl amenința că intră peste el în casă și îl bate, „diseară vin cu sebi latine diseară te găsesc o să fie filmată bătaia ta”, sau „vezi ca diseară vin la tine acasă sami dai banii şi nu vin singur o să vin cu multă lume sate fac de ras” fiind doar două dintre mesajele trimise. După aceste amenințări, victima s-a întâlnit cu agresorul la terasa restaurantului din Piața Avram Iancu, unde agresorul a venit însoțit de alți trei bărbați. De teamă să nu fie bătut, păgubitul i-a dat banii.

Ulterior, însă, acesta a mers la Poliție și a depus plângere. Conform instanței, „se reţine în defavoarea inculpatului intensitatea constrângerii morale – prin amenințarea inclusiv cu suprimarea vieții – aspect ce a determinat-o pe persoana vătămată să se împrumute pentru a-i remite inculpatului o sumă de bani superioară celei pe care i-o datora de fapt”.

Pentru acest lucru, agresorul a fost condamnat la doi ani de închisoare. Acesta, însă, are un trecut violent. Anul trecut, același bărbat a fost condamnat la 1 an și 8 luni de închisoare cu suspendare pentru încălcarea ordinului de protecție, amenințare în formă continuată și distrugere. Acum, fiind în perioada de supraveghere a primei condamnări, bărbatul va fi nevoit să execute ambele pedepse. Astfel, instanța a decis că „va contopi pedeapsa aplicată prin prezenta cu pedepsele aplicate (…), sens în care la pedeapsa cea mai grea, aceea de 2 ani închisoare, va adăuga o tremie din totalul celorlalte pedepse (1 an, 9 luni, 9 luni, 6 luni), respectiv un spor de 1 an închisoare, urmând ca, în final, inculpatul să execute pedeapsa rezultantă de 3 (trei) ani închisoare”. Având în vedere situația sa juridică, instanța „nu are convingerea că îndreptarea inculpatului se poate realiza în lipsa mediului carceral”.

Pe lângă cei trei ani pe care îi va petrece în spatele gratiilor, bărbatul va avea acum de plătit și o sumă destul de mare de bani. În primul rând, instanța l-a obligat să restituie cei 1.270 de lei persoanei vătămate, la care se va adăuga și suma de 7.000 de euro daune morale, „pentru disconfortul psihic la care a fost supus de pe urma faptei”.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenințând cu acte de violență ,
Arad ,
muncitor în construcții ,
pentru 1.270 de lei ,
santaj ,
Trei ani de închisoare
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. 4 bani pe ora says:
    January 17, 2024 at 11:31 am

    O zi de arest pentru 1,15 lei sau 4 bani pe ora. Absurd in conditiile in care ne costa mult sa il tinem dupa gratii desi o reintegrare sociala ar fi benefica tuturor.
    Ce se mai aude cu Catu si cu gasca de milionari? Arafat, ceva? Iohannis pentru trafic de copii? Nimic?

    Reply
    • Anonim says:
      January 17, 2024 at 1:43 pm

      Da’ cu Blejnar si Codrut?

      Reply
    • Anonim says:
      January 18, 2024 at 12:00 am

      Da, uite acuma, fuguta.

      Reply
  2. Bafta says:
    January 17, 2024 at 2:33 pm

    Normaaal.pe palcu si sylcon nu ii baga nimeni la cusca ca fac lucrari de toata jena da pe bietu op ca a luat o lucrare la negru si a dat cu barosu in peretele de vaiuga si a lucrat mai mult.il bagam la puscarie.bine ca n ai cazut la judecatoria cris si bine ca a plecat instabila psihic de judecatoare la salonta ca iti luai vreo 10 ani.

    Reply
  3. doru says:
    January 17, 2024 at 3:17 pm

    judekattori de rahat

    Reply
  4. solymosi var says:
    January 17, 2024 at 4:57 pm

    Bine au facut ,au stabilit un pret la inceput si la urma altul,ca aia cu burlanele

    Reply
    • anonim says:
      January 17, 2024 at 11:41 pm

      Nu stiu ce sa zic , insa ma gandesc ca de multe ori si clientii sunt gunoaie , meseriasul si propietarul cad de acordpentru o anumita suma la o lucrare , pe urma in timpul lucrarilor propietarul se trezeste ca vrea si aia , si acealalta insa el ramane fixat la pretul negociat prima data , cand lucrarile sunt gata iar meseriasul isi cere plata se trezeste ca primeste doar ce sa stabilit inainte fara a ii fi platite si lucrarile ulterior aparute si exacutate

      Reply
      • Emil says:
        January 18, 2024 at 10:52 am

        Se mai adauga la durere si preturile de materiale care nu sunt cele mai stabile in ultimi ani. Personal am avut surpriza sa creasca considerabil in demers de un an de la planul initial. Nu lucrez in constructii dar am avut nevoie de renovari in casa si pasterz documente.

        Reply
  5. Pisica moarta says:
    January 17, 2024 at 5:39 pm

    Lasa ca dealde parlamentari penali sau Chereches,Udrea,etc…se cazeaza pentru cateva luni la 5 stele(asta in cazul ca fac vreo zi),prejudiciul nu se recuoereaza niciodata si cam asta a fost…:-(

    Reply
  6. Fix says:
    January 18, 2024 at 9:46 am

    Judecătorii au judecat acest caz simplu atâția ani? Felicitări! Își merita salariile imense și pe urma pensiile alea imense total nemeritate! Somn ușor nație!

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    Experiență de top în Bușteni: Hotel Valedor și avantajele dispenserelor Botanika în băile de lux
    2
    Nicușor Dan: Nu e acceptabil ca decizia Consiliului European privind împrumutul acordat Ucrainei să fie contestată ulterior
    3
    Târgul de Paşte vine cu restricții de circulație în zona centrală
    4
    Zelenski a anunțat că Ucraina a primit o nouă livrare germană de rachete pentru Patriot
    5
    Cât costă un loc la Căminul de bătrâni de pe Bodrogului
    6
    Ce spune Mark Țuțu despre rămânerea la UTA?
    7
    Ministrul Educației a semnat ordinul de confirmare a Ramonei Lile în funcția de rector UAV
    8
    Armata americană va desfășura trupe și nave suplimentare în Orientul Mijlociu
    9
    SUA confirmă decesul tuturor celor șase membri ai echipajului avionului cisternă prăbușit în Irak
    10
    Violator din Lipova, trimis în judecată

    Local

    Târgul de Paşte vine cu restricții de circulație în zona centrală
    ARAD. Primăria Municipiului Arad informează că, în vederea organizării în condiții de siguranță a evenimentului „Târgul de Paște 2026”, vor fi instituite restricții de circulație și măsuri de eliberare a parcărilor în zona Pieței Catedralei.

    Local

    Miasme zilnice peste Arad şi împrejurimi
    Locuitorii din municipiul Arad și din împrejurimi se plâng că, de aproximativ două săptămâni, localitățile sunt învăluite de un miros de dejecții, care devine mai puternic seara, și cer autorităților să caute cauzele, în timp ce primarii cred că este vorba de folosirea îngrășămintelor naturale pe terenurile agricole.

    ARADON Sport local

    Pe semicercul juniorilor 4

    ARADON Sport local

    Şi-au luat bilete la semifinale
    Pro Volei Arad și Victoria Nădlac au obținut calificarea în penultimul act din Divizia Elită-Speranțe.

    Mapamond

    Parlamentul European a aprobat crearea unor centre de returnare a migranților în afara Uniunii Europene
    Parlamentul European a validat joi, la Bruxelles, o înăsprire netă a politicii Uniunii Europene (UE) în domeniul migrației și a aprobat propunerea de înființare a unor „centre de returnare” în afara UE, unde ar urma să fie trimiși cetățenii țărilor terțe aflați ilegal pe teritoriul Uniunii, transmite France Presse.

    Mapamond

    Trump le reproșează aliaților din NATO că „nu au făcut absolut nimic” pentru a contribui în legătură cu Iranul
    Președintele american Donald Trump le-a reproșat joi aliaților din NATO că „nu au făcut absolut nimic” pentru a contribui în privința Iranului, relatează Reuters.

    Mapamond

    Experții constată o creștere semnificativă a numărului armelor nucleare desfășurate
    Numărul de arme nucleare desfășurate și gata de utilizare a crescut semnificativ anul trecut, indică un raport publicat joi, care califică această situație drept o evoluție preocupantă într-un context de intensificare a conflictelor armate, relatează AFP.

    Mapamond

    Vânzările de vehicule electrice second-hand cresc în Europa, după ce războiul a majorat prețului petrolului
    Creșterea prețului petrolului în urma războiului din Iran majorează vânzările de vehicule electrice (EV) second-hand în Europa, conform platformelor auto online, un prim indiciu că prețurile carburanților îi îndepărtează pe consumatori de motoarele cu combustie, transmite Reuters.

    Mapamond

    Un petrolier deținut de o companie turcă și încărcat cu țiței rusesc, atacat în Marea Neagră (oficial)
    Un cargo turc ce transporta petrol rusesc a fost atacat joi în Marea Neagră, au anunțat autoritățile turce, relatează AFP.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.