Este vorba despre un bărbat de 30 de ani din judeţul Galaţi. Acesta s-a prezentat la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II – Csanadpalota, călătorind ca pasager într-un microbuz înmatriculat în Germania. În momentul efectuării verificărilor specifice, poliţiştii de frontieră au constatat că pe numele bărbatului era emis, de către autoritățile române, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea pentru comiterea infracţiunii de tentativă de introducere în mod ilicit de telefoane mobile în penitenciar, având de executat 1 an de închisoare. Tot la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II – Csanadpalota, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor specifice trecerii frontierei, un bărbat în vârstă de 50 de ani din judeţul Constanţa. Cu ocazia verificărilor, poliţiştii de frontieră au constatat că pe numele bărbatului era emis, de autorităţile din Olanda, un mandat european de arestare pentru săvârşirea de infracţiuni contra proprietăţii. În ambele cazuri, bărbaţii au fost predaţi unor echipe operative din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Arad, în vederea luării măsurilor legale ce se impun.
Un urmărit naţional şi unul internaţional, prinşi la frontiera Nădlac
Un urmărit naţional şi unul internaţional, prinşi la frontiera Nădlac
Condamnat la 1 an de închisoare pentru că a introdus telefoane mobile în penitenciar, a fost prins în timp ce încerca să treacă frontiera Nădlac.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
ARADON Sport local
Şi băieţii de la CS ProVolei Arad au devenit vicecampioni naţionali la Under 16.
Local
Turnul de Apă din Arad rămâne cu lacătul pe poartă și cu ușa încuiată. Tânăra arhitectă Ada Jianu, însă, îi vede potențialul și ne vorbește despre ce s-ar putea face cu turnul și zona din jurul acestuia.
7
România
Radu Miruță, Ministrul interimar al Apărării, dar și al Transporturilor, a anunțat că nivelul Dunării a crescut cu opt centimetri în zona centralei nucleare de la Cernavodă, ceea ce asigură funcționarea în continuare a acesteia, urmare a operațiunii derulate de specialiști.
Mapamond
Nivelul foarte scăzut al Dunării a făcut vizibile rămășițele vechiului Pod al lui Constantin, construit în anul 328 d.Hr., în timpul împăratului Constantin I.
Mapamond
Turcia a cerut Rusiei şi Ucrainei să instituie un moratoriu asupra atacurilor care vizează navele comerciale din Marea Neagră, a declarat sâmbătă ministrul turc de externe, Hakan Fidan, transmite AFP.
Mapamond
Cancerul de care suferă fostul preşedinte american Joe Biden s-a agravat, prezentând metastaze „la nivelul oaselor şi nu numai”, a declarat fiul său, Hunter, într-un interviu pentru BBC, care a adăugat că boala este foarte dureroasă şi foarte invalidantă, au consemnat AFP şi Reuters
Citiți principiile noastre de moderare aici!