ARAD. Coordonatorul Ministerului Muncii şi Protecţiei Sociale din guvernul alternativă al PDL, Claudia Boghicevici, consideră că guvernul USL nu a făcut nimic pentru a pregăti momentul ridicării restricţiilor pentru forţa de muncă din România şi Bulgaria. „În primul rând România ar trebui să fie îngrijorată de exodul forţei sale de muncă. Principalul motiv pentru salariile scăzute din România este productivitatea scăzută a muncii, care, prin plecarea forţei calificate de muncă se va agrava. Guvernul USL nu a făcut nimic pentru a încuraja rămânerea ei în ţară, ci ,dimpotrivă, a luat măsuri împotriva ei. Tot ce a făcut bun Guvernul Boc în domeniul legislaţiei muncii USL a distrus într-un an, forţându-i, practic, pe muncitorii calificaţi, medici, asistente, ingineri, să plece din ţară. Pe lângă scăderea drastică a salariilor reale, dispariţia accelerată a locurilor de muncă, prin falimentarea IMM-urilor, duce la îngroşarea rândurilor celor care stau la coadă ca să plece din ţară”, spune deputatul arădean. Claudia Boghicevici mai arată că Guvernul a acţionat exact contrar recomandărilor Comisiei Europene, conform căreia statele membre trebuie să consolideze legislaţiile naţionale în domeniu, mai ales prin inspectorii muncii.
USL „saboteaza piata muncii”
Deputatul Claudia Boghicevici acuză Guvernul că provoacă „exodul” forţei de muncă.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
ARADON Sport local
FCC UAV Arad a revenit bine după pauză, dar n-a fost suficient să învingă Rapidul.
România
MApN: O dronă deviată de apărarea antiaeriană ucraineană s-a prăbușit în România, la 4 km de graniță
O dronă militară a pătruns 4 kilometri în spațiul aerian național și s-a prăbușit în apropierea localității Parcheș, după ce a fost deviată de apărarea antiaeriană ucraineană, informează, joi, Ministerul Apărării Naționale (MApN).
Mapamond
Iranul nu are „intenţia de a negocia”, ci de a „continua să reziste”, a afirmat miercuri seară la televiziunea de stat ministrul de externe Abbas Araghchi, respingând la rândul său afirmaţiile preşedintelui american Donald Trump privind existenţa unor tratative, notează AFP.
2
Mapamond
Comedianul Stephen Colbert a anunțat, într-o înregistrare publicată marți, că din luna mai, după ce nu va mai fi gazda emisiunii „The Late Show” de la CBS, va colabora la scenariul și la dezvoltarea unui nou film din franciza „Lord of the Rings” („Stăpânul inelelor”), informează Reuters.
Mapamond
Casa Albă a dat asigurări miercuri că discuțiile cu Iranul continuă pentru a se pune capăt războiului, după ce televiziunea de stat iraniană a transmis că Teheranul a respins un plan de pace propus de SUA, relatează AFP.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!