O filmare din Piața Mihai Viteazu a fost făcută publică, arătând că apa se infiltrează prin acoperișul recent amplasat. „La mai puțin de jumătate de an de la modernizarea Pieței Mihai Viteazu, apa pătrunde prin acoperiș peste vânzători și cumpărători. Deoarece se scurge pe lângă corpurile de iluminat, în piață există un risc ridicat de accident prin electrocutare sau incendiu. Lucrarea a fost realizată în perioada iunie-iulie a anului trecut, din fondurile proprii ale SC TOP SA (societate deținută majoritar de CLM Arad) și a vizat reabilitarea acoperișului, închiderea cu tavan fals, climatizarea spațiului, cu un cost de aproape 100 de mii de euro. În prezent, apa se scurge prin acoperiș și tavanul fals, pe lângă corpurile de iluminat, riscând un accident grav. Este evident că lucrarea din Piața Mică a fost făcută de mântuială. Un acoperiș la preț de vilă nu rezistă la topirea zăpezii și îi inundă pe vânzători și clienții lor deopotrivă. Sunt afectați sute de cetățeni, dintre care cei care vând în piață plătesc pentru a sta în aceste condiții. Deoarece există riscul ca această avarie să degenereze într-un accident grav, USR a sesizat instituțiile abilitate să asigure exploatarea în siguranță a spațiu public al pieței. Dorim să vedem măsuri urgente care să remedieze situația, precum și tragerea la răspundere a celor care au executat și recepționat această lucrare. Cerem Primăriei și Consiliului Local în calitate de acționar, precum și TOP SA, în calitate de beneficiar, să solicite de urgență constructorului repararea acoperișului în baza garanției de bună execuție a lucrării. Nu putem fi de acord ca banii unei societăți care aparține orașului să fie cheltuiți iresponsabil”, precizează Mihai Vârtaci – USR Arad.
USR: „Cine răspunde pentru lucrările din Piața Mică?”
USR: „Cine răspunde pentru lucrările din Piața Mică?”
Ploaia se infiltrează fără prea mari dificultăți prin acoperișul pieței arădene, recent renovate.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a discutat sâmbătă, în Serbia, un aliat tradițional al Moscovei, cu omologul său Aleksandar Vucic despre energie, securitate și Uniunea Europeană, în contextul în care Ucraina încearcă să își consolideze sprijinul internațional pe fondul intensificării atacurilor rusești, informează EFE.
Mapamond
Iranul a condiționat sâmbătă redeschiderea Strâmtorii Ormuz de acordarea unor compensații din partea Statelor Unite pentru presupuse încălcări ale memorandumului de înțelegere convenit în iunie, în timp ce Republica Islamică și Omanul avansează în negocierile pentru stabilirea unei noi rute de navigație pe această cale navigabilă strategică, informează EFE.
Mapamond
Kievul și Bruxelles-ul încearcă să atragă Tbilisi într-un nou conflict armat cu Rusia, a declarat sâmbătă Ministerul rus de Externe, cu ocazia marcării războiului din 2008 din Georgia și a tensiunilor nerezolvate dintre statul georgian și republicile separatiste Abhazia și Osetia de Sud, informează EFE.
2
UT Arad
Noul portar al UTA-ei, Marcio Rosa, a semnat astăzi contractul cu clubul arădean și vorbește despre primele impresii după sosirea la Arad, motivele pentru care a ales UTA, experiența de la Campionatul Mondial și obiectivele sale în România.
1
România
Ministerul Apărării Naționale (MAp) precizează, în legătură cu explozia produsă pe teritoriul Bulgariei sâmbătă, în jurul orei 8:20, în proximitatea frontierei cu România, că sistemele de supraveghere radar ale sale nu au detectat niciun vehicul aerian care să fi traversat spațiul aerian românesc către Bulgaria.
Local
Compania de Transport Public Arad continuă să își „înnoiască” parcul auto cu autobuze rulate, cumpărate de pe piața second-hand.
3
Citiți principiile noastre de moderare aici!