„Sportul arădean a ajuns, în ultima perioadă, intr-o situaţie dezastruoasă. În epoca Falcă bazele sportive au fost distruse sistematic, nu mai puţin de 11 fiind rase de pe harta sportivă a oraşului Arad. Acelaşi dezinteres se răsfrânge şi in gestionarea activităţii sportive propriu-zise. Ramuri sportive de tradiţie, care au adus glorie Aradului, au dispărut sau sunt pe cale de dispariţie.Canotajul, ciclismul, handbalul, rugbyul, baschetul, poloul si nu in ultimul rând fotbalul, sunt doar câteva dintre exemple. Conform noilor modificări din Codul Fiscal, există cadrul legal pentru sprijinirea mişcării sportive de către primării şi consiliile locale. Există deja o serie de precedente, mai mulţi primari pasionaţi şi interesaţi de sport constituind asociaţii sportive pentru a le putea sprijini. Elocvent este exemplul oraşului Baia Mare, cu un potenţial economic inferior Aradului, dar cu performanţe sportive notabile. Sportul şi cultura sunt factori importanţi în viaţa unei comunităţi ”spune Ciprian Luca, reamintind că oraşul Baia Mare a fost peste Arad inclusiv în competiţia pentru titlul de „Capitală Culturală Europeană 2021”.
„Vatra arădeană”: dezastrul sportului arădean
„Vatra arădeană”: dezastrul sportului arădean
Reactualizat la:
Preşedintele fondator al Asociaţiei „Vatra arădeană”, Ciprian Luca, deplânge situaţia „dezastruoasă” în care a ajuns sportul arădean şi spune că vinovat pentru aceasta este primarul Gheorghe Falcă, deoarece nu a folosit, precum alţi primari de municipii, portiţele legale pentru sprijinirea acestuia.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
175 de arădeni au avut nevoie de implantarea unor stimulatoare cardiace, în anul 2025 și primele luni ale acestui an.
România
România se numără printre țările care au făcut progrese semnificative în implementarea hotărârilor și deciziilor Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO) în 2025, deși, pe total, persistă numeroase provocări importante, potrivit raportului de activitate anual al Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei, dat publicității miercuri, la Strasbourg.
Local
Nume de rezonanță al învățământului arădean, prof. Teofil Mateș a îndrumat zeci de generații, iar pentru unii dintre foștii elevi, ucenici ai disciplinei, a marcat o profesie și un destin.
1
Local
Tinerii din programul Rotary Youth Exchange au descoperit Aradul, în cadrul unui tur al României.
Local
Senatul Universitar a aprobat noua conducere a universității, respectiv cei trei prorectori care vor face parte din echipă.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!