Potrivit datelor preliminare ale Biroului Electoral Central, candidaţii din localităţile enumerate mai sus au marşat spre victorie. La Ineu Călin Abrudan, primarul în funcţie, a adunat 3.657 de voturi, în timp ce candidatul aflat pe locul 2 în competiţie, respectiv Rivelino Ioan Căscătău, a fost votat de 526 de ineuani. La Lipova Mircea Jichici, primaul în funcţie, nu a avut nicio emoţie, adunând 3.481 de voturi, în timp ce candidatul aflat pe locul 2, respectiv Ioan Micle, a primit numai 511 dintre sufragii. O surpriză a apărut la Pâncota, acolo unde Dan Pocrişer, care pleca înainte de alegeri din poziţie de out-sider, a câştigat detaşat fotoliul de primar în faţa lui Monel Pâncotan, cel care a fost susţinut intens de fostul primar Iosif Retter. Aşadar, Pocrişer a adunat 1.850 de voturi, iar Pâncotan 657 de voturi. La Pecica Petru Antal a avut o luptă uşoară, adunând mult peste jumătare dintre sufragii, respectiv 3.111 voturi. Restul de voturi s-a împărţit aproximativ egal între restul candidaţilor. Gheorghe Feieş a „defilat” la Sebiş, fiind votat de 2.129 de alegători, în timp ce urmăritorul său, dacă îi putem spune aşa, adică Isai Doru Zbîrcea, a adunat numai 448 de voturi. Situaţie identică şi la Sântana, acolo unde Daniel Tomuţa nu a avut nicio emoţie. Acesta a fost votat de 2.866 de sântăneni, în timp ce principalul contracandidat, fostul primar Viorel Enache, a primit numai 821 de voturi.
Victorii zdrobitoare în şase dintre oraşele judeţului
Victorii zdrobitoare în şase dintre oraşele judeţului
Votul de duminică pare să fi fost o simplă formalitate pentru candidaţii care au câştigat fotoliile de primar în şase dintre oraşele judeţului. Aici vorbim despre Ineu, Lipova, Pecica, Pâncota, Sebiş şi Sântana.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Directorul TAROM nu a întreprins niciun demers pentru refacerea bugetului pe date reale și a întârziat nejustificat demersurile către Comisia Europeană pentru modificarea planului de restructurare, în conformitate cu realitatea pieței, astfel că a fost decisă revocarea lui din funcție și numirea unui nou director general provizoriu, a notat, miercuri, ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, pe pagina sa de Facebook.
România
Ascensiunea curentelor ultraidentitare și suveraniste nu poate fi explicată exclusiv prin manipulare, ci are la bază cauze structurale - criza reprezentării democratice, inegalitățile, neîncrederea în instituții și un proiect european care „vorbește limbajul administrației” într-o epocă a emoțiilor, se arată în Raportul Grupului de Reflecție Strategică „România în UE” - Identitate națională, identitate europeană și provocarea populismului, publicat de Administrația Prezidențială.
Mapamond
Mexicul a depus plângeri penale în SUA pentru moartea migranților mexicani în detenție sau în operațiunile efectuate de autoritățile acestei țări, a anunțat guvernul miercuri, relatează AFP.
Local
Tabăra Căsoaia găzduiește, în 25 și 26 iulie, o nouă ediție a evenimentului „Căsoaia Bike, Run & Fun”, care aduce împreună competiții sportive, activități pentru familii și concerte în aer liber.
Local
Senatorul USR de Arad, Răzvan Anghel, acuză PSD că încearcă să rescrie istoria politică recentă și că se comportă „ca un partid fără nicio responsabilitate în întârzierea Legii salarizării”.
Local
Un bărbat din județul Arad a fost arestat preventiv după ce, din 2022 și până în urmă cu câteva zile, și-a violat în mod repetat fiica minoră.
2
Local
Un tânăr de 23 de ani, din Vinga, lăsat fără permis de polițiști pentru conducere agresivă, a fost prins de două ori la volan - luna trecută și astăzi.
1
Local
Un tânăr de 18 ani, care se afla într-o mașină alături de doi copii, a făcut accident, beat fiind și conducând fără permis, iar apoi a plecat acasă. Polițiștii l-au reținut pentru mai multe infracțiuni.
Citiți principiile noastre de moderare aici!