Administraţia Naţională de Meteorologie anunţă că în intervalul 16 august, începând cu ora 23.00 şi până în 18 august, ora 23.00, vom avea parte de instabilitate atmosferică accentuată. Acest lucru înseamnă că în intervalul menţionat instabilitatea atmosferică se va accentua treptat în toată ţara. Potrivit Administraţiei Naţionale de Meteorologie „vor fi averse, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului ce vor avea şi aspect de vijelie, în noaptea de duminică spre luni, 16 spre 17 august, în Banat şi Oltenia, apoi şi în celelalte regiuni. Ploile vor avea şi caracter torenţial, iar în 24 de ore se vor cumula cantităţi de apă ce vor depăşi local 20 l/mp şi pe arii restrânse, îndeosebi în zonele de deal şi de munte, 35…40 l/mp. Vor fi şi căderi de grindină”.
Vin furtunile peste Arad!
Averse, descărcări electrice, grindină şi vijelii. La asta ne putem aştepta începând de duminică seara.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Un bărbat de 30 de ani a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Gurahonț, după ce la domiciliul său au fost descoperite peste 335.000 de țigarete netimbrate.
România
Directorul TAROM nu a întreprins niciun demers pentru refacerea bugetului pe date reale și a întârziat nejustificat demersurile către Comisia Europeană pentru modificarea planului de restructurare, în conformitate cu realitatea pieței, astfel că a fost decisă revocarea lui din funcție și numirea unui nou director general provizoriu, a notat, miercuri, ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, pe pagina sa de Facebook.
România
Ascensiunea curentelor ultraidentitare și suveraniste nu poate fi explicată exclusiv prin manipulare, ci are la bază cauze structurale - criza reprezentării democratice, inegalitățile, neîncrederea în instituții și un proiect european care „vorbește limbajul administrației” într-o epocă a emoțiilor, se arată în Raportul Grupului de Reflecție Strategică „România în UE” - Identitate națională, identitate europeană și provocarea populismului, publicat de Administrația Prezidențială.
2
Mapamond
Mexicul a depus plângeri penale în SUA pentru moartea migranților mexicani în detenție sau în operațiunile efectuate de autoritățile acestei țări, a anunțat guvernul miercuri, relatează AFP.
Local
Tabăra Căsoaia găzduiește, în 25 și 26 iulie, o nouă ediție a evenimentului „Căsoaia Bike, Run & Fun”, care aduce împreună competiții sportive, activități pentru familii și concerte în aer liber.
Local
Senatorul USR de Arad, Răzvan Anghel, acuză PSD că încearcă să rescrie istoria politică recentă și că se comportă „ca un partid fără nicio responsabilitate în întârzierea Legii salarizării”.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!