Palmaresul micuței soliste (de 8 ani) de la Palat s-a mai îmbogățit și cu o mențiune obținută în aceeași perioadă la Festivalul Național „Canema”, la Piatra Neamţ. Din cei 180 de copii, au fost selectați 70 care au intrat în concurs. „Mă bucură faptul că prestația Mariei a fost apreciată mai ales prin prisma faptului că la aceste două concursuri juriul a fost format din compozitori și interpreți cunoscuți printre care compozitorii Bogdan Dragomir, Mihai Alexandru, Claudiu Bulete și Marcel Iorga”, ne-a spus Laura Roșu, prof. Cercul de Canto Palatul Copiilor
Vocea Mariei Solomie a cucerit juriul din Moldova
Maria Solomie de la Cercul de canto de la Palatul Copiilor Arad a obținut locul I la Festivalul „Ritmuri pe Portativ”, desfășurat recent la Vaslui.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
România ocupă locul al treilea la nivel global în ceea ce priveşte rata de deţinere a locuinţelor, cu un procent de 93,9%, potrivit celui mai recent studiu realizat de Compare the Market.
România
Președintele Autorității Electorale Permanente (AEP), Adrian Țuțuianu, a anunțat miercuri că organizarea alegerilor locale și europarlamentare a costat aproximativ 250 de milioane de euro, a alegerilor parlamentare - 120 de milioane de euro, iar cele două alegeri prezidențiale, peste 300 de milioane de euro.
1
Local
Competiția se va desfășura la categoriile Open feminin și Open masculin, în două manșe, pe Pârtia Borlova de la Muntele Mic, în data de 6 februarie 2026, începând cu ora 10:00.
Local
Circulația tramvaielor se suspendă joi şi vineri pe tronsonul Piața Romană – Gara Aradul Nou.
Mapamond
Parlamentul European a decis miercuri, cu o majoritate simplă, să solicite Curții de Justiție a UE să evalueze dacă acordul UE-Mercosur este conform cu tratatele UE.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!