aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Vrei să faci parte din Batalionul 191? Armata face angajări

Vrei să faci parte din Batalionul 191? Armata face angajări

De Diana Duţu
la 16 February 2024 14:09 Reactualizat la: 16 February 2024 18:38
29 Comentarii

Vrei să faci parte din Batalionul 191? Armata face angajări

16 February 2024 14:09 Reactualizat la: 16 February 2024 18:38
Scris de Diana Duţu

Trimite articolul

X

Arădenii care doresc să facă parte din Batalionul 191 Infanterie „Colonel Radu Golescu” sunt așteptaţi să se înscrie la selecția organizată pentru posturile de soldat gradat profesionist la punctul de recrutare din județul Arad: sediul Batalionului 191 Infanterie „Colonel Radu Golescu” – Arad, strada Cetății nr.1-3 (telefon 0257-280700). Programul de lucru este de luni până vineri, între orele 8:00-16:00.

Iată care sunt criteriile de recrutare: *cetățenie română și domiciliul stabil în România; *vârsta între 18 ani împliniţi, la data începerii programului de instruire şi cel mult 45 de ani împliniţi, la data finalizării programului de instruire; *absolvent cel puţin al primilor doi ani de studiu din învăţământul secundar superior, în condiţiile prevăzute de Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare (10 clase); *permis de conducere auto valabil, categoriile B şi C – doar pentru arma „auto” şi/sau pentru specialităţile militare care necesită conducerea tehnicii specifice auto din arma „geniu”; *să nu faceți parte din partide politice; *să aveți cazier „curat”; *pentru candidații care au mai fost în sistem, trebuie declarație în scris că renunță la grad (în urma selecției și instruirii, aceștia vor primi gradul de soldat); *apt medical; *apt psihologic.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
Batalionul 191 Infanterie „Colonel Radu Golescu” ,
Vrei să faci parte din Batalionul 191? Armata face angajări
29 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. vreau sa ma inscriu says:
    February 16, 2024 at 5:55 pm

    Eu chiar vreau sa intru in acest batalion. Am inceput sa caut pe net cum sa fac sa rezist la termobarice, apoi trec la rezistenta sporita la artileria de 155, fac un mic stagiu in care o sa invat cum fentez dronele sinucigase si cum am terminat pregatirea vin sa ma inscriu.
    Glumeam, desigur. Sunt categoric pro-rus in toata ciorba asta, nu pot sa imi servesc patria, nu jur ca nu am voie ca sunt crestin si in general nu imi pierd timpul cu neproductivi.
    Sincer as fi vrut sa fiu cu armata la glorioasele momente din istoria tarii: 11 000 de tarani matrasiti la 1907, cateva mii la revolutie, stat cu arma cu glont pe teava la pandilie.
    Hai, mars!
    Pentru cei ce vor sa traiasca, cautati pe net obiector de constiinta. In cel mai rau caz, nu uitati ce a spus Becali: puscaria e tot pentru oameni. Mai bine decat sa lupt pentru colonica ficusului.

    Reply
    • Vasile says:
      February 16, 2024 at 11:07 pm

      Daca ești prorus dute in Rusia și mănâncă pita rusească nu Româneasca,și nici creștin nu ești că dacă ai fi creștin nu te-ai baga in seama ca musca-n ciorba că nu ești obligat să mergi,daca erai tu pe vremea lui Ceaușecu ai fi plecat la armata cu 80 pe oră,nu doreai tu sa faci puscarie

      Reply
      • Ion ion says:
        February 17, 2024 at 10:14 am

        Pe vremea lui Ceusescu aveai ce apara. Acum aperi multinationalele si averile baietilor cu ochi albastri.
        Cam asta e diferenta.

        Reply
        • Tudor says:
          February 17, 2024 at 12:59 pm

          Ion Ion tu nu ai familie casa sotie copii?Daca da atunci ai ce apara

          Reply
          • Ion ion says:
            February 17, 2024 at 3:59 pm

            Doar de ROBOR trebuie sa imi apar casa .

      • eu says:
        February 17, 2024 at 12:13 pm

        “și nici creștin nu ești că dacă ai fi creștin nu te-ai baga in seama ca musca-n ciorba” Asta o fi mai nou definitia crestinismului ? Nu stiam , e bine ca mai avem “‘telijenti” care sa ne lumineze.

        Reply
        • Ion says:
          February 17, 2024 at 2:27 pm

          Definiția creștinismului este sa faci ceva bun pentru tara ta in care trăiești nu sa faci comentarii răutăcioase la adresa militarilor din contra ei trebuie să fie apreciați că în caz de război ei sunt primii care dau piept cu inamicul,tu intelijentule poate fugi din tara când e rău,că te-o” luminat” martorii de la” Casa Regatului” că nu-i bine să-ți aperi tara; creștini pârâti,dacă toți gândeau ca tine azi nu mai eram un popor și o țară independentă

          Reply
          • Tuluz-Lotrec says:
            February 17, 2024 at 3:02 pm

            Eulovul de mai sus nu este crestin, orcii si ciolovecii nu sunt crestini, Stalin le-a interzis-o, iar ei au executat. Ei sunt doar niste fiinte fara repere morale, insa cu o aroganta aiuritoare compensata doar de prostia care-i bantuie necontenit

          • eu says:
            February 17, 2024 at 7:26 pm

            Stiai ca “Ion” e nume de prost iar “Vasile” e nume de sluga ? Poate la voi la penticostali va invata definitia crestinismului prin a “face ceva bun pentru tara ta”, la noi NU se specifica asa ceva. Din contra, noi avem cele 10 Porunci dintre care una suna cam asa : “Sa nu ucizi” . ‘Telijentule, “soldatii” de acum se numesc mercenari. Un soldat adevarat isi apara tara, astia ucid pentru bani si hegemonia americanilor.

        • eu says:
          February 17, 2024 at 7:28 pm

          Turtuluzule stai jos, esti prost. Habar nu ai de militarie, nu ai stagiul militar satisfacut, nu ai belit ochii niciodata intr-un tanc dar tu vorbesti de altii.

          Reply
          • Tuluz-Lotrec says:
            February 17, 2024 at 10:53 pm

            Nu este treaba ta unde am facut stagiul militar, cand l-am facut si cat a durat, ciolovecule. Pot doar sa-ti spun atat: nu am facut armata la tanc uri

  2. bluesbreakers says:
    February 16, 2024 at 7:06 pm

    Tovarăși politicieni dați năvală!La înțepare ați fost primii,dați exemplu doar e an electoral!Uniforme xxl se mai găsesc.

    Reply
  3. Etc says:
    February 16, 2024 at 10:27 pm

    Inca nu inteleg de ce as vrea sa fac asta… Sa ascult de cineva, care sa-mi spuna sa omor pe altcineva, care nu mi-a facut nimic, doar ca unui tembel i s-a casunat ceva pe alt tembel, el stand bine merci departe de orice pericol…Sa ascult de cineva doar pentru ca are niste insemne pe haine?!!!! Cand se v-a destrama aceasta casta, numita armata, este posibil sa intrevedem cu adevarat pacea…

    Reply
  4. Eroul de la termobarice says:
    February 17, 2024 at 9:56 am

    Nu sunt vaccinat .
    Las locul beizadelelor.

    Reply
  5. Tuluz-Lotrec says:
    February 17, 2024 at 11:45 am

    Plin de patrioti, romani sadea pe aici. Daca maine ne-ar invada Rusia, cei care nu ati da bir cu fugitii in Vest din primele ore, ne-ati vinde rusilor, exact cum au facut-o bunicii vostri…

    Reply
    • eu says:
      February 17, 2024 at 12:17 pm

      Pai de ce nu mergeti voi, eroii, sa va inrolati ? Pun pariu ca nu facusi armata. Ia-l si pe expertu’ si ceilalti din gloata voastra de eroi. Acum aveti ocazie sa va razbunati pe Putin si sa-i faceti felul(sau felatia)

      Reply
    • Etc says:
      February 17, 2024 at 12:56 pm

      Adevarul e, te ajuta mult daca ingrasi pamantul, da esti ditamai erou…
      Rusii te invadeaza, pentru ca si acolo sunt alti talambi care cred la fel… Cand vorbesc de casta, numita armata, ma refer la tot, indiferent ce material colorat numit drapel, slujesc cu peptul umflat de mandrie, investiti in umbra uniformei sa faca orice, oricui…

      Reply
    • Eroul de la termobarice says:
      February 17, 2024 at 1:49 pm

      Sunt pline cimitirele cu patriotii ukrani si pline cluburile din vest cu lasi ukrani.Unde vrei sa fi?😆😆😆😆😆

      Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      February 17, 2024 at 4:53 pm

      Goethe a spus despre cei ca voi: cu cat e o tara mai proasta, cu atat sunt mai grozavi patriotii ei. Fascinant cat de multi idioti de la noi preaslavesc Rusia, un stat care nu are nici cea mai mica consideratie fata de viata propriilor cetateni si care lucreaza doar pentru interesele unor privilegiati.

      Iar cu aceasta ocazie ciolovecii shoshocaurolaci de doua parale calca in picioare democratia si libertatea, care ii ajuta sa-si puna franzela pe masa, evitand insa sa mearga in Rusia iubita, unde, chiar si niste limitati ca ei, inteleg ca ar duce-o mult, mult, mai rau ca aici.

      Reply
      • Etc says:
        February 17, 2024 at 6:29 pm

        Acum scri numa’ sa scri ceva, fara argumente…

        Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          February 17, 2024 at 10:54 pm

          Cand prostu’ e si insistent

          Reply
          • Etc says:
            February 18, 2024 at 12:20 pm

            Mda, foarte argumentat…Prefer sa nu fac parte din grupul “desteptilor” tai…si ma opresc aici. Cred ca am pierdut prea mult timp cu tine…

          • Tuluz-Lotrec says:
            February 18, 2024 at 6:26 pm

            Macar recunosti ca ti s-a blocat neuronul singuratic

          • Etc says:
            February 18, 2024 at 8:14 pm

            Cu ceva vreme in urma ti-am dat un sfat…ignora-ma…Din astia ca tine e plina piata, n-am timp de ei…

      • eu says:
        February 17, 2024 at 7:38 pm

        Asa iti place sa te scalzi in cuvinte pline de fantasme, cum se scalda pensionarii in bazinele de la “Bidi”. NU “democratia” ne ajuta sa punem franzela pe masa, ci munca noastra dar tu habar n-ai nici de asta caci tu esti un asistat social.

        Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          February 17, 2024 at 10:55 pm

          Spre deosebire de tine, vocabularul meu are mai mult de cincisprezece cuvinte.

          Reply
  6. Militaru says:
    February 17, 2024 at 7:21 pm

    Avem nevoie de militari. Dar, de ce am renunțat la armata noastră? De ce au fost trimiși în ”pensie” ?

    Reply
  7. Blabla says:
    February 17, 2024 at 8:21 pm

    Norocul nostru este ca suntem aproape de granița în secunda 1200 sunt în Schengen și nu mai auziți de mine.

    Reply
  8. Nu mulțumesc says:
    February 18, 2024 at 12:08 am

    În armată a fost doar foame frig prostie și hoție nu mai au cum să mă convingă

    Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Pentagonul publică documente clasificate despre OZN-uri
    3
    Bolojan: Mulţumesc celor care ies astăzi în stradă pentru valorile democratice
    4
    Consultări la Cotroceni/ Pambuccian: Viitorul Guvern va fi probabil minoritar
    5
    AUR sesizează Avocatul Poporului cu OUG privind investițiile în apărare: A fost semnată de un Guvern demis, e uzurpare
    6
    Zelenski confirmă încetarea focului de trei zile şi schimbul de prizonieri cu Rusia. Kremlinul confirmă şi el
    7
    Ucraina și Rusia se acuză reciproc de încălcarea încetării focului
    8
    Bucureștiul va găzdui miercuri Summitul B9 și al Țărilor Nordice. Participă șeful NATO, oficiali din mai multe țări
    9
    Old Boys UTA a remizat în judeţul Sălaj
    10
    Drumeţie pe dealurile Lipovei

    România

    Consultări la Cotroceni/ Pambuccian: Viitorul Guvern va fi probabil minoritar
    Liderul Grupului Minorităților Naționale din Camera Deputaților, Varujan Pambuccian, estimează că viitorul Guvern va fi unul minoritar.

    Local

    Răsturnare de situație în dosarul Andrényi: Prefectura câștigă definitiv procesul cu Primăria Arad
    Instanța anulează definitiv certificatul de urbanism și autorizația de construire care au permis dezvoltarea proiectului de la fostul Antrepozit Andrényi, de pe 6 Vânători.

    Local

    Primăria Arad schimbă regulile pentru comercianți și restaurante. Proiectul se află la transparență
    Proiectul actualizează și regimul sancțiunilor. Pentru o serie de abateri prevăzute de regulament, inclusiv pentru neconcordanțe între declarația de protecție fonică și situația constatată în teren, amenzile vor fi cuprinse între 2.000 și 2.500 de lei. 1

    România

    Consultări la Cotroceni/ Kelemen Hunor: Sunt două variante pentru guvern minoritar
    Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, marți, la finalul consultărilor cu președintele Nicușor Dan, că există două variante de guvern minoritar, o a treia variantă fiind un guvern „cu o majoritate foarte subțire”. Au existat întrebări legate de o posibilă sesiune extraordinară, cum și când ar funcționa - la început de iulie sau mai târziu.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Fritz: USR nu va putea să susțină un guvern din care face parte PSD
    USR nu va putea să susțină un guvern din care face parte PSD, a afirmat, marți, președintele USR, Dominic Fritz, după consultările de la Cotroceni cu președintele Nicușor Dan.

    România

    Consultări la Cotroceni/Bolojan: Un pact pentru România - o formulă realistă prin care putem avea guvern
    Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat marți, după consultările cu președintele Nicușor Dan, că un Pact pentru România reprezintă o formulă realistă prin care se poate avea în termen scurt un guvern învestit. 1

    România

    Consultări la Cotroceni/George Simion: Fără AUR nu se poate
    Președintele AUR, George Simion, a declarat, marți, după consultările de la Cotroceni, că partidul său este „atașat valorilor românești” și că fără acesta nu se poate rezolva criza guvernamentală. 1

    România

    Consultări la Cotroceni/ Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
    Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat marți, în urma consultărilor cu președintele Nicușor Dan, că PSD este gata să își asume guvernarea.

    Advertorial

    Legendele fotbalului românesc ajung la Atrium Mall!
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.