Sunt aşteptaţi la aceste manifestări foşti deţinuţi politici, deportaţi, familiile şi prietenii lor „ca şi toţi cei ce nu au renunţat la amintirea suferinţei. Cei care nu au făcut-o în alţi ani, sunt rugaţi să aducă un pumn de pământ din locurile unde s-a murit, pentru a fi depus în urnele din cenotaful eroilor, aflat sub altarul din cimitir”, explică Vasile Ciubancan, preşedintele AFDPR Arad. Programul de joi, 25 mai, de la Sighet, va începe la orele 9,30 şi va cuprinde, pe parcursul zilei, dezvelirea unei plăci în amintirea lui Romulus Rusan, o dezbatere dedicată împlinirii a 20 de ani de la deschiderea oficială a Memorialului de la Sighet, lansări de carte, inaugurarea expoziţiei „istoria realizării memorialului”, precum şi obişnuită vizită la memorial. Facem precizarea că „Ziua porţilor deschise la Memorial” este organizată de către Fundaţia Academia Civică, preşedinte, Ana Blandiana.
Ziua porţilor deschise la memorialul de la Sighet
Ziua porţilor deschise la memorialul de la Sighet
Asociaţia Foştilor Deţinuţi Politici Arad anunţă că şi în acest an organizează deplasare la Sighet, pe data de 25 mai, cu ocazia Zilei porţilor deschise la Memorialul victimelor comunismului şi al rezistenţei.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
USR nu va putea să susțină un guvern din care face parte PSD, a afirmat, marți, președintele USR, Dominic Fritz, după consultările de la Cotroceni cu președintele Nicușor Dan.
România
Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat marți, după consultările cu președintele Nicușor Dan, că un Pact pentru România reprezintă o formulă realistă prin care se poate avea în termen scurt un guvern învestit.
România
Președintele AUR, George Simion, a declarat, marți, după consultările de la Cotroceni, că partidul său este „atașat valorilor românești” și că fără acesta nu se poate rezolva criza guvernamentală.
România
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat marți, în urma consultărilor cu președintele Nicușor Dan, că PSD este gata să își asume guvernarea.
Evenimente
Ziua Drapelului Național va fi marcată și în acest an printr-un ceremonial militar și religios organizat în Piața Catedralei din municipiu, în perioada 25–26 iunie 2025, sub coordonarea Instituției Prefectului – Județul Arad.
Local
Este vorba despre o stradă nou înființată, iar proiectul privind atribuirea numelui se află în procedură de transparență.
ARADON Sport local
Sportiva de la CS Municipal Arad a făcut o figură frumoasă în proba de dublu.
ARADON Sport local
SÂNTANA. O mutare poate surprinzătoare a avut loc azi, când unul din cei mai buni jucători ai Progresului Pecica, Andrei Haloș, a fost anunțat la o altă echipă arădeană de Liga a III-a, Unirea Sântana.
Citiți principiile noastre de moderare aici!