ARAD. Directorii celor două companii de apă din judeţul Arad şi Bekes au semnat joi, la Arad, Contractul de constituire a societăţii mixte româno maghiare SC TRANS MUREŞUL SA, care va asigura trasferul apei în Ungaria. Evenimentul s-a bucurat de prezenţa preşedintelui Consiliului Judeţean Arad, Nicolae Ioţcu şi a omologului său maghiar, Farkas Zoltan.
ARAD. Sezonul estival va aduce arădenilor mai multe surprize. În incinta ştrandului vor fi amenajate două bazine cu apă termală. Deschiderea oficială a Ştrandului Neptun se va face cu muzică folk, spune primarul Gheorghe Falcă.
In urma unei fisuri de 20 de centimetri in incinta de beton a bazinului adanc de doi metri de la reactorul 2 al centralei nucleare Fukushima, apa puternic radioactiva se scurge in Oceanul Pacific, a declarat un reprezentant al companiei TEPCO, citat de CNN.
Datorită unor lucrări de reabilitare la reţeaua de alimentare cu apă potabilă în perioada 06.04 (ora 05:00) - 07.04.2011 (ora 5:00) se va întrerupe furnizarea apei potabile la consumatorii din perimetrul mai multor străzi şi/sau localităţi din judetul Cluj.
Furnizarea apei calde pe timp de vară rupe „prietenia” dintre Centralele Termice arădene.