ARAD. Acţiunea de colectare selectivă a deşeurilor „Sacul galben” se adresează locuitorilor din cartierele de case.
ARAD. Camera de Comerţ şi Industrie Arad, în parteneriat cu Consiliul Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România – Filiala Arad – furnizor de servicii de mediu în cadrul proiectului GREEN, organizează la finele acestei luni o sesiune de training cu tema: „Politici şi reglementari în domeniul managementului deşeurilor”.
ARAD. Sistemul de management integrat al deşeurilor solide, programul cu finanţare europeană care îşi propune să rezolve problema deşeurilor din judeţul nostru, începe să prindă tot mai mult contur. După ce administraţia judeţeană a primit zeci de mii de pubele ecologice pe care urmează să le împartă tuturor locuitorilor din judeţ, acum staţia de compostare din zona CET se ridică zilnic văzând cu ochii.
ARAD. Aleşii au respins cererea ASA de a depozita în deponeul ecologic de gunoi din municipiu deşeuri din alte judeţe.
Arad. Societatea pune la dispoziţia arădenilor un telefon pentru sesizările legate de colectarea deşeurilor.
Local
Autoritățile au anunțat finalizarea licitației și demararea lucrărilor de modernizare și lărgire a drumului Sâmbăteni-Ghioroc, dar și construirea unei piste de biciclete între cele două localități.
UT Arad
Coman, Tzionis, Roman și nou-venitul Sinani au marcat pentru UTA, în prima „verificare” adevărată a verii.
Local
Pompierii arădeni au intervenit, sâmbătă dimineață, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească din municipiu.
UT Arad
Secţia de sambo de la CS Universitatea Arad nu a primit finanţare, deşi a avut patru sportivi în TOP 10 pe 2025.