Carmen Șatran a fost condamnată la 19 ani și 8 luni de închisoare pentru uciderea unui bărbat, în 2009, în căminul Universității de Medicină Timișoara. Din luna septembrie a anului trecut, tânăra solicită să fie eliberată condiționat, iar în luna martie a acestui an Judecătoria Gherla a decis să o elibereze, însă Tribunalul Cluj a respins, în contestație, propunerea de eliberare condiționată. Astfel că tânăra a solicitat, din nou, să fie eliberată.
După ce la mijlocul lunii martie, Judecătoria Gherla a decis să admită propunerea formulată de Comisia de liberare condiționată din cadrul Penitenciarului Gherla, în ceea ce o privește pe Carmen Șatran, miercuri, 27 aprilie, Tribunalul Cluj a hotărât să întoarcă decizia primei instanțe, stabilind totodată un nou termen la care tânăra din Ineu - condamnată la 19 ani și 8 luni de închisoare pentru uciderea unui bărbat în anul 2009, alături de iubitul ei de la acea dată – poate solicita eliberarea condiționată: 1 iulie 2022.
România
România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, a declarat marți președintele PNL, Ilie Bolojan, premier interimar.
Local
Modelul meteorologic ICON indică temperaturi apropiate de 40°C, în vestul țării, la începutul săptămânii viitoare.
Local
Grupul a cappella de la Harvard, „The Radcliffe Pitches” a impresionat până la lacrimi printr-o prestație excepțională.
Local
Zilele Județului Arad au propus un eveniment dedicat iei, dar și vechilor șezători.
Local
Europarlamentarul Gheorghe Falcă spune că Parlamentul European a transmis un mesaj clar referitor la securitatea României.