ARAD. Cupa „Sportsin”, rezervată echipelor de baschet feminin din ciclul gimnazial, a ajuns la ediția cu numărul 5. Primele meciuri sunt programate miercuri, de la ora 12.00, la sala de sport a Liceului Pedagogic, după programul: Liceul Pedagogic „D. Țichindeal” (prof. Adrian Mazilu) vs Liceul de Artă „S. Drăgoi” (prof. Valeria Bondor); Pedagogic vs CN „Moise Nicoară” (prof. Marius Cirin) și Șc. Gimnazială nr. 5 (prof. Mihaela Socaci) vs Artă.
În play-outul Campionatului Național de fotbal feminin, fetele de la UTA au câștigat, azi, cu scorul de 7-1 (3-0), meciul contra celor de la Navobi Alba Iulia. Meciul e fost la discreția gazdelor, car au marcat prin Magocs – 2, Vanu – 2, Lauruc și Mihuțiu – 2.
ARAD. Patru componente ale Univ Goldiş ICIM Arad şi-au făcut loc, graţie prestaţiilor din actualul sezon, în topurile de final ale Ligii Naţionale de baschet feminin.
BRAŞOV. Parcurs fără greşeală în toate fazele campionatului Under 13 la baschet feminin şi titlul naţional a ajuns în posesia „buburuzelor” de la LPS Arad, pregătite de către Ildiko Sereş - Prisacariu, ce formează o nouă generaţie promiţătoare pentru sportul în care Aradul deţine supremaţia la senioare, însă cu o singură arădeancă în lot.
ARAD. Acestea sunt priorităţile Consiliului de Administraţie al Univ Goldiş ICIM. „Ne-am făcut un renume prin respectarea jucătoarelor şi angajamentelor încheiate. Avem datorii salariile pe două luni şi jumătate şi primele de obiectiv pentru cele două trofee. Avem promisiuni că, într-un termen scurt, le vom achita” – a spus Marcel Urban.
Local
Pompierii arădeni au intervenit, sâmbătă dimineață, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească din municipiu.
UT Arad
Secţia de sambo de la CS Universitatea Arad nu a primit finanţare, deşi a avut patru sportivi în TOP 10 pe 2025.
Local
Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, va fi înhumat la Mănăstirea Neamț. Trupul neînsuflețit al acestuia a fost depus în Catedrala Veche din Arad.
Local
Organizatorii Festivalului Berii Arad au declarat că au câștigat „pariul cu aeroportul”, vânzările abonamentelor fiind în creștere față e anul trecut.
România
PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării, iar PNL nu acceptă lecții despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză, susțin reprezentanții Partidului Național Liberal într-un comunicat de presă.
România
Social democratul Radu Marinescu, fost ministru al Justiției, afirmă că PSD are un comportament responsabil în actuala criză politică, la fel ca în 2021 când a venit la guvernare în urma certurilor dintre PNL și USR, spre deosebire de cele două formațiuni, care au păstrarea puterii ca „unică miză cinică”.