În perioada 29 noiembrie-6 decembrie, în SUA au loc Campionatele Mondiale de haltere pentru seniori, competiţie la care Aradul este reprezentat de un sportiv legitimat sub culorile CS AMEFA. Este vorba despre Dumitru Captari, dublu medaliat cu aur şi un argint la „europenele” din acest an de la Split (Croaţia), care va concura în cadrul categoriei 77 Kg.