ARAD - Trei localităţi din judeţ au primit bani de la bugetul de stat pentru elaborarea sau actualizarea Planurilor Urbanistice Generale. Ministerul Dezvoltării Regionale şi Locuinţelor a anunţat alocarea sumei de 90.000 lei pentru Şagu (30.000 lei), Zăbrani (20.000 lei) şi Vladimirescu (40.000 lei). Necesarul de bani este, însă, la nivelul judeţului, mult mai mare. Consiliul Judeţean a solicitat Ministerului fonduri de peste 600.000 lei.
ARAD. Nu mai puţin de 2,127 milioane lei au fost alocaţi suplimentar de administraţia judeţeană mai multor localităţi din judeţ pentru reabilitarea de drumuri. Consilierii judeţeni nu s-au înţeles prea bine când a venit vorba despre aprobarea proiectului. Au votat „pentru” 21 de aleşi, şi s-au opus 8 consilieri. Totuşi, s-a aprobat „repartizarea sumelor defalcate din taxa pe valoarea adăugată destinate finanţării cheltuielilor privind drumurile judeţene şi comunale unor consilii locale, disponibilizate din alocaţiile repartizate Consiliului judeţean Arad”.
HUNEDOARA - Energia electrică va fi întreruptă, vineri, în mai multe localităţi din judeţul Hunedoara, în vederea executării de lucrăi programate în aceste zone. Printre localităţile care nu vor avea curent electric vineri se numără:
Arad - Satul Varniţa, doi locuitori, comuna
Şiştarovăţ nici 400. Un record greu de
depăşit în ţară şi în
Europa.
Pompierii arădeni au intervenit, sâmbătă dimineață, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească din municipiu.
Secţia de sambo de la CS Universitatea Arad nu a primit finanţare, deşi a avut patru sportivi în TOP 10 pe 2025.
Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, va fi înhumat la Mănăstirea Neamț. Trupul neînsuflețit al acestuia a fost depus în Catedrala Veche din Arad.
Organizatorii Festivalului Berii Arad au declarat că au câștigat „pariul cu aeroportul”, vânzările abonamentelor fiind în creștere față e anul trecut.
PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării, iar PNL nu acceptă lecții despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză, susțin reprezentanții Partidului Național Liberal într-un comunicat de presă.
Social democratul Radu Marinescu, fost ministru al Justiției, afirmă că PSD are un comportament responsabil în actuala criză politică, la fel ca în 2021 când a venit la guvernare în urma certurilor dintre PNL și USR, spre deosebire de cele două formațiuni, care au păstrarea puterii ca „unică miză cinică”.