ARAD. Deși era programat să înceapă la ora 19.30, Festivalul Internaţional de Muzică Americană şi Jazz va debuta joi, 12 iunie, începând cu ora 20.30, la Pădurice.
Sub acest generic s-a desfăşurat cea de-a doua zi a festivalului dedicat muzicii americane şi jazzului, care a adus în fața publicului Adrian Gaspar Trio din Austria şi Bramax Quartet din Serbia.
După debutul în forță din 12 iunie, Festivalul Internațional de Muzică Americană și Jazz continuă și în zilele următoare cu artiști de renume care vor cânta pe scena de la Pădurice și la Palatul Cultural.
ARAD. Sute de persoane au fost prezente, joi seara, la deschiderea celei de-a doua ediții a Festivalului Internațional de Muzică Americană și Jazz.
ARAD. Cea de-a doua ediție a festivalului va debuta joi, 12 iunie, începând cu ora 19.30, la Pădurice.
Secţia de sambo de la CS Universitatea Arad nu a primit finanţare, deşi a avut patru sportivi în TOP 10 pe 2025.
Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, va fi înhumat la Mănăstirea Neamț. Trupul neînsuflețit al acestuia a fost depus în Catedrala Veche din Arad.
Organizatorii Festivalului Berii Arad au declarat că au câștigat „pariul cu aeroportul”, vânzările abonamentelor fiind în creștere față e anul trecut.
PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării, iar PNL nu acceptă lecții despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză, susțin reprezentanții Partidului Național Liberal într-un comunicat de presă.
Social democratul Radu Marinescu, fost ministru al Justiției, afirmă că PSD are un comportament responsabil în actuala criză politică, la fel ca în 2021 când a venit la guvernare în urma certurilor dintre PNL și USR, spre deosebire de cele două formațiuni, care au păstrarea puterii ca „unică miză cinică”.
Israelul, Libanul și Statele Unite au semnat vineri la Washington un acord-cadru, fără a dezvălui detaliile acestuia, dar cu obiectivul declarat de a deschide calea către o pace și o securitate durabile, a anunțat secretarul de stat american Marco Rubio, după mai multe zile de discuții menite să conducă la încetarea luptelor dintre Israel și militanții Hezbollah susținuți de Iran, transmite AFP.