Modul în care Traian Băsescu forţează adoptarea de urgenţă a legii cu privire la reorganizarea administrativ-teritorială a ţării mi se pare a fi ceva de domeniul absurdului. Cum, Dumnezeule, să porunceşti şi, mai mult, să vezi trecută prin Parlament o lege care nu are nicio fundamentare ştiinţifică! E ca şi cum ai purcede la demolarea unei case, sub pretextul că vei face alte – nu ştii cum o vei face, n-ai proiect, important e să decretezi demolarea.
– Mitică... și mai cum?
– E destul atâta: Mitică - de vreme ce şi dumneata îl cunoşti tot aşa de bine ca şi mine. Fireşte că trebuie să-l cunoaştem: îl întâlnim atât de des - în prăvălii, pe stradă, pe jos, în tramvai, în tramcar, pe bicicletă, în vagon, în restaurant, la Gambrinus - în fine pretutindeni.
S-au adunat prea multe, ca să fie vorba de simple coincidenţe. Sunt unii, mai naivi, care îl consideră pe preşedintele Traian Băsescu vinovat pentru inflamarea stării de spirit din Secuime. Nu este aşa.
Mi se pare curioasă, ca să nu spun altfel, declaraţia domnului primar Gheorghe Falcă, cum că nu ar fi necesară organizarea unui referendum pentru proiectul de reîmpărţire administrativ- teritorială. Doar cineva străin de Arad ar putea spune aşa ceva.