Preşedintele pe municipu al PNL Arad, Sergiu Bîlcea, acuză Guvernul că i-a mințit pe români și„ i-a făcut vulnerabili în fața angajatorilor ”. Liberalul arată că „potrivit sindicatelor, peste 2 milioane de români riscă să piardă bani din salarii, după ce Guvernul a decis să treacă CAS de la angajat la angajator, fără să oblige angajatorul să majoreze salariile”.