ARAD. Vicepreşedintele PDL Arad, Iustin Cionca, acuză Guvernul că, sub pretextul regionalizării „Guvernul Ponta a început disponibilizările în masă şi că aceste disponibilizări sunt făcute pe furiş, fără nicio regulă clară şi într-un mod discriminatoriu”.
Deputatul Mihai Calimente a declarat că va studia cu maximă atenţie proiectul „Roşia Montană”, iar dacă nu există elemente care să pună în pericol siguranţa cetăţenilor şi a mediului înconjurător, va vota „pentru”, chiar dacă preşedintele PNL, Crin Antonescu, a spus că liberalii vor vota împotrivă.
Constantin Traian Igaş, senator PDL, prezintă situaţia critică în care se află România, explicând de ce românii trăiesc mai prost şi de ce se accentuează sărăcia.
ARAD. Senatorul Traian Igaş spune că demararea reorganizării ANAF marchează „prima etapă de destructurare a judeţului Arad”prin desfiinţarea Direcţiei Generale a Finanţelor Publice, drept care îi somează pe parlamentarii USL Arad „să lase gargara” şi să treacă la fapte concrete.
Guvernul Ponta a alocat prin Planul Naţional de Dezvoltare Locală suma de 3.500.000 lei pentru reabilitarea drumului judeţean Arad-Seleuş. De asemenea, prin acelaşi program sunt finanţate o serie de investiţii precum alimentări cu apă, canalizări sau reabilitări de drumuri comunale care leagă centrele de comune de satele aparţinătoare.
Primul meci acasă pentru elevii lui Adrian Mihalcea este contra celor de la Oțelul.
Senatorul Glad Varga a subliniat „Dacă președintele decide să nominalizeze un premier de la PSD, PNL va trece în opoziție”.
La fel ca anul trecut, și ediția de anul acesta a festivalului Underground are o secțiune dedicată filmului. Pe 27 și 28 iunie, filmele de scurt și mediu metraj vor fi proiectate pe ecranul sălii mari a Cinematografului Arta din municipiu.
Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită vineri, 26 iunie, la Arad, printr-un ceremonial militar și religios desfășurat în Piața Catedralei.
Arădenii au prelungit înțelegerea cu fotbalistul kenyan până în vara anului 2028!
Congresul PNL a contribuit la clarificarea situației partidului, consideră Sergiu Bîlcea, președintele PNL Municipiul Arad.
Traficul greu va fi interzis atât pe drumurile județene, cât și pe cele naționale și pe autostrăzi, din cauza valului de căldură.
Într-un comunicat de presă, consilierul local USR, Dorian Curcanu, solicită implicarea autorităților locale pentru a remedia problemele platformelor de gunoi.