ARAD. Consiliul de Onoare şi Arbitraj al PNL Arad a decis excluderea din partid a doi dintre cei trei consilieri locali de la Gurahonţ, care, deşi erau colegi de partid cu primarul Gheorghe Florea, au votat alături de consilierii PDL şi vicepremierul PSD.
ARAD. Deşi PSD-iştii susţin că partidul are o strategie de recucerire a electoratului din Ardeal, demarată de către Mircea Geoană, sub directa îndrumare a fostului preşedinte al PSD Arad, marius Lazăr, Victor Ponta recunoaşte că la Arad sunt puţine şanse de detronare a PDL, inclusiv de către o alianţă PSD-PNL-PC, care ar desemna candidaţi unici la primăriile de municipii şi Consilii Judeţene.