Începând din această dimineaţă în Piaţa Mihai Viteazu funcţionează sistemul de parcare închisă cu barieră. În acest loc au fost amenajate 74 de locuri de parcare. La fel ca şi celelalte două parcări cu barieră din Pieţele Cipariu şi Unirii, se va plăti 2 lei/ora de staţionare. Parcarea este supravegheată video, iar programul este permanent.
ARAD. După ce ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, a anunțat că folosirea autostrăzilor care, în momentul de față se află în construcție, va fi taxată, oficialii Drumurilor Naționale au anunțat și valoarea taxei cu pricina.
ARAD. Opoziţia a cerut Primăriei să renunţe la încasarea taxei hoteliere, Puterea a indicat faptul că nu arădenii o plătesc.
Consilierii locali clujeni au aprobat marţi în şedinţă scăderea cotei pentru calcularea taxei hoteliere. Astfel, de la 1 ianuarie 2012, taxa hotelieră se va calcula la o cota de 3%. Scăderea taxei a fost cerută de membrii Asociaţiei Hotelierilor din Cluj. În 2009 şi în 2010, cota a fost stabilită la 4%. Anul trecut, PSD a propus scăderea cu un procent a cotei, însă propunerea a fost respinsă de forul local.
Deşi parcarea din Gară nu mai e administrată de nimeni, câţiva oameni iau bani de la arădeni pentru parcare.