ARAD. Primarul Gheorghe Falcă a precizat ieri faptul că tramvaiele se vor întoarce în Gai, pe strada Dunării, începând cu săptămâna viitoare.
Primarul a anunţat că tramvaiele vor circula din nou peste Podul Traian din noiembrie.
Primăria municipiului Cluj-Napoca a atribuit contractul pentru dirigenţia de şantier a obiectivului de investiţii "modernizarea liniei de tramvai". Titularul este asocierea SC Irimat Cons SRL/Acciona Ing. SA, cu valoarea de 0,6528% din valoarea situaţiilor de lucrări executate şi acceptate la plată de inspectorul de şantier (la licitaţie a mai participat asocierea SC Galliano/Iovidia/Metroul S.A.- cu oferta de 0,75% din valoarea situaţiilor de lucrări executate şi acceptate la plată de inspectorul de şantier).
Comisia de licitaţie a finalizat procedura de atribuire a contractului de execuţie pentru obiectivul “Modernizarea liniei de tramvai pe tronsoanele Mănăştur – Piaţa Gării – B-dul Muncii”. Oferta câştigătoare a fost declarată cea a asocierii SWIETELSKY Baugesellschaft mbH - Astalrom – Euroconstruct – Transferoviar Grup, în valoare de 104.022.863,41 lei.