ARAD. Liceul de Arta „Sabin Dragoi” organizează, între 25 mai - 1 iunie, expoziţia de fotografie „AMALGAM”. Profesorul Cristian Buzneanu şi cinci eleve de la acest liceu vor vernisa un interesant salon foto la care va invită să luaţi parte, marţi, 25 mai, ora 18.00, la Muzeul de Arta Arad (str. Gh. Popa de Teiuş, nr. 2-4).
ARAD - Expoziţia studenţilor din anii I şi II ai Facultăţii de Design din cadrul Universităţii „Aurel Vlaicu”.
ARAD - Vineri, 2 iulie, la Galeria Naţională „Delta” Arad, ora 18.00 va avea loc vernisajul expoziţiei semestriale a studenţilor de la Facultatea de Design din cadrul UAV - DESIGN atelier 2010.
ARAD - Iubitorii de artă sunt aşteptaţi, la Muzeul de Artă Arad (str. Gh. Popa de la Teiuş), să viziteze expoziţia „Semne şi semnificaţii plastice” a artistei arădene Diana Lucaci Bota.
ARAD - Filiala arădeană a Uniunii Artiştilor Plastici din România îşi continuă seria de expoziţii care implică schimburi culturale pe linie de arte vizuale, cu grupări artistice profesioniste din alte oraşe şi ţări europene.
Secţia de sambo de la CS Universitatea Arad nu a primit finanţare, deşi a avut patru sportivi în TOP 10 pe 2025.
Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, va fi înhumat la Mănăstirea Neamț. Trupul neînsuflețit al acestuia a fost depus în Catedrala Veche din Arad.
Organizatorii Festivalului Berii Arad au declarat că au câștigat „pariul cu aeroportul”, vânzările abonamentelor fiind în creștere față e anul trecut.
PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării, iar PNL nu acceptă lecții despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză, susțin reprezentanții Partidului Național Liberal într-un comunicat de presă.
Social democratul Radu Marinescu, fost ministru al Justiției, afirmă că PSD are un comportament responsabil în actuala criză politică, la fel ca în 2021 când a venit la guvernare în urma certurilor dintre PNL și USR, spre deosebire de cele două formațiuni, care au păstrarea puterii ca „unică miză cinică”.
Israelul, Libanul și Statele Unite au semnat vineri la Washington un acord-cadru, fără a dezvălui detaliile acestuia, dar cu obiectivul declarat de a deschide calea către o pace și o securitate durabile, a anunțat secretarul de stat american Marco Rubio, după mai multe zile de discuții menite să conducă la încetarea luptelor dintre Israel și militanții Hezbollah susținuți de Iran, transmite AFP.