aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Artemis 2: Misiunea istorică în jurul Lunii s-a încheiat cu o amerizare perfectă în Pacific

Artemis 2: Misiunea istorică în jurul Lunii s-a încheiat cu o amerizare perfectă în Pacific

la 11 April 2026 08:12 Reactualizat la: 12 April 2026 00:30
4 Comentarii

Artemis 2: Misiunea istorică în jurul Lunii s-a încheiat cu o amerizare perfectă în Pacific

Foto: NASA
11 April 2026 08:12 Reactualizat la: 12 April 2026 00:30
Capsula Orion a misiunii Artemis 2 a reintrat în atmosfera terestră şi a amerizat în siguranţă, vineri noapte, în Oceanul Pacific, după aproape 10 zile petrecute în spaţiu, punând capăt astfel primei călătorii a oamenilor în mediul selenar din ultimii peste 50 de ani, transmite sâmbătă Reuters.
Capsula Orion a misiunii Artemis 2 a reintrat în atmosfera terestră şi a amerizat în siguranţă, vineri noapte, în Oceanul Pacific, după aproape 10 zile petrecute în spaţiu, punând capăt astfel primei călătorii a oamenilor în mediul selenar din ultimii peste 50 de ani, transmite sâmbătă Reuters.

Trimite articolul

X

Capsula Orion Integrity a NASA s-a parașutat ușor în apele calme din largul coastei de sud a Californiei la scurt timp după ora 17:07, ora Pacificului (00:07 GMT, sâmbătă), încheind o misiune care, cu patru zile înainte, i-a dus pe astronauți la 405.000 de kilometri distanță de Pământ, mai adânc în spațiu decât orice altă misiune cu echipaj uman până atunci.

FOTO: EPA/NASA

Misiunea Artemis 2, care a parcurs un total de 1.117.515 km pe două orbite terestre și într-un survol la aproximativ 6.000 de kilometri de suprafața Lunii, a fost primul zbor de testare cu echipaj uman dintr-o serie de misiuni Artemis care își propun să readucă astronauții pe suprafața lunară începând cu 2028 și să amenajeze o bază selenară permanentă.

Amerizarea sub un cer parțial înnorat a fost transmisă în direct de către NASA.

‘O amerizare perfectă pentru Integrity și cei patru astronauți ai săi’, a declarat comentatorul NASA, Rob Navias, la câteva momente după ce capsula a atins apele Pacificului.

FOTO: EPA/NASA

Comandantul misiunii, Reid Wiseman, a transmis prin radio, imediat după amerizare, anunțând că Orion plutește în poziție verticală și că toți cei patru astronauți sunt în stare bună.

Echipelor de recuperare NASA și ale Marinei SUA le-a luat mai puțin de două ore să securizeze capsula plutitoare și să-i recupereze pe cei patru membri ai echipajului – astronauții americani Reid Wiseman, în vârstă de 50 de ani, Victor Glover, în vârstă de 49 de ani, și Christina Koch, în vârstă de 47 de ani, împreună cu astronautul canadian Jeremy Hansen, în vârstă de 50 de ani.

Întoarcerea acasă a echipajului a fost cel mai riscant test al misiunii și al capsulei spațiale Orion, construită de Lockheed Martin, dovedind că scutul termic al capsulei putea rezista forțelor extreme de reintrare de pe o traiectorie de întoarcere de pe Lună.

Capsula a plonjat în atmosfera Pământului cu o viteză de 32 de ori mai mare decât cea a sunetului, frecarea atmosferică lovind scutul său termic la temperaturi de aproximativ 2.760 de grade Celsius. O plasmă de gaz ionizat a învăluit vehiculul, provocând o întrerupere așteptată de peste 6 minute a comunicațiilor radio în punctul culminant al stresului de reintrare.

Tensiunea s-a risipit când contactul a fost restabilit cu aproximativ 40 de secunde mai târziu decât se aștepta, iar două seturi de parașute au ieșit din ‘botul’ capsulei în cădere liberă pentru a-i încetini coborârea la aproximativ 25 km/h înainte ca Orion să atingă ușor apa.

După ce scafandrii Marinei au atașat un guler plutitor pentru a stabiliza capsula, cei patru astronauți, încă purtând costumele de zbor portocalii, au fost ajutați să urce pe o plută gonflabilă. De acolo, au fost ridicați unul câte unul pe elicoptere care pluteau deasupra și transportați pe o scurtă distanță către o navă de transport a Marinei din apropiere, pentru un examen medical suplimentar.

Glover și Koch au zâmbit larg și au făcut cu mâna spre camerele de filmat în timp ce stăteau pe marginea ușii unui elicopter de pe puntea de zbor. Echipajul urma să petreacă noaptea la bordul navei și să fie transportat sâmbătă la Houston, unde se vor reuni cu familia, a anunțat NASA.

Cvartetul a decolat din Cape Canaveral, Florida, pe 1 aprilie, la bordul rachetei gigantice Space Launch System a NASA, orbitând de două ori în jurul Pământului înainte de a porni într-o călătorie rară în jurul feței ascunse a Lunii. Prin această misiune, cei patru membri ai echipajului au devenit primii astronauți care au zburat în jurul satelitului natural al Pământului de la programul Apollo din anii 1960 și 1970. Glover, Koch și Hansen au intrat, de asemenea, în istorie ca primul astronaut de culoare, prima femeie și, respectiv, primul cetățean non-american care a participat la o misiune selenară.

Distanța maximă față de Terra la care a ajuns echipajul, de 406.771 kilometri, a doborât recordul de aproximativ 400.000 de kilometri stabilit în 1970 de echipajul Apollo 13.

‘Acesta este un test incredibil pentru o mașinărie incredibilă’, a declarat administratorul asociat al NASA, Amit Kshatriya.

Călătoria, care a urmat zborului de testare Artemis 1 fără echipaj în jurul Lunii realizat de capsula Orion în 2022, a marcat un test hardware critic pentru o încercare planificată la sfârșitul acestui deceniu de aselenizare cu echipaj uman pentru prima dată de la Apollo 17, de la sfârșitul anului 1972.

NASA încearcă să realizeze o aselenizare cu echipaj înaintea Chinei, care își propune să își trimită propriile echipaje pe Lună în jurul anului 2030. Agenția își propune, într-un sens mai larg, să stabilească o prezență selenară pe termen lung ca o rampă de lansare pentru o eventuală explorare umană a planetei Marte.

Într-o paralelă istorică cu epoca Războiului Rece a misiunii Apollo, misiunea Artemis 2 s-a desfășurat pe fundalul unor tulburări politice și sociale, inclusiv un conflict militar american care s-a dovedit nepopular pe plan intern.

Întoarcerea pe Pământ a supus capsula spațială Orion unui test critic al scutului său termic, care a suferit un nivel neașteptat de stres la reintrare în timpul zborului său de test de debut din 2022. Drept urmare, inginerii NASA au modificat traiectoria de coborâre pentru Artemis 2 pentru a reduce acumularea de căldură și a reduce riscul pentru capsulă și echipajul acesteia.

Lansarea cu succes de săptămâna trecută a reprezentat o piatră de hotar majoră pentru racheta Space Launch System (SLS), oferind contractorilor principali, Boeing și Northrop Grumman, validarea mult așteptată a faptului că sistemul de lansare, aflat în dezvoltare de mai bine de un deceniu, era gata să transporte oameni în spațiu în siguranță.

Președintele Donald Trump i-a felicitat pe astronauți într-un mesaj postat pe platforma sa Truth Social, spunând că ‘întreaga călătorie a fost spectaculoasă, aterizarea a fost perfectă și, în calitate de președinte al Statelor Unite, nu aș putea fi mai mândru!’

Comparativ cu programul Apollo, născut din cursa spațială americano-sovietică din epoca Războiului Rece, NASA a caracterizat Artemis ca un efort mai amplu, mai cooperant, sperând în același timp să se întoarcă pe Lună înaintea Chinei.

Programul selenar american a recrutat parteneri comerciali precum SpaceX al lui Elon Musk și Blue Origin al lui Jeff Bezos, care construiesc modulele de aselenizare ale programului, și agențiile spațiale din Europa, Canada și Japonia.

Încheierea acestei misiuni direcționează atenția NASA asupra Artemis 3, o misiune planificată pentru anul viitor, care implică un test de andocare cu echipaj uman pe orbita Pământului cu ambele module selenare, înainte de a încerca să readucă oameni la suprafața Lunii în cadrul misiunii Artemis 4.

Echipajul Artemis 3 va fi anunțat ‘în curând’, a declarat Kshatriya reporterilor după întoarcerea echipajului Artemis 2.AGERPRES

 

Sursa: AGERPRES

Citește și:

 

Astronauții misiunii Artemis 2 se pregătesc de revenirea pe Pământ

NASA a publicat fotografia unui apus al Pământului realizată de astronauții misiunii Artemis 2

Astronauții din misiunea Artemis 2 au doborât recordul de distanță parcursă de oameni în spațiu

Trimite articolul

X
Taguri:
a reintrat in atmosfera terestra ,
amerizat ,
Artemis II ,
astronauti ,
calatorie in jurul Lunii ,
capsula Orion Integrity ,
Christina Koch ,
Jeremy Hansen ,
luna ,
misiunea Artemis 2 ,
oceanul pacific ,
Orion Integrity ,
pamant ,
Reid Wiseman ,
Victor Glover
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. anonim says:
    April 11, 2026 at 2:29 pm

    Tăcere mare printre tolomacii platiști, antivacciniști și auristo-putinizați…neuronul lor a cedat…acum doar dau din coadă tovarășii 😁

    Reply
  2. Etc says:
    April 12, 2026 at 12:22 pm

    Poate invatam ca suntem capabili de licruri incredibile daca am intelege sa lasam de o parte tot felul de cretinisme…

    Reply
  3. Nealcosu says:
    April 12, 2026 at 4:46 pm

    Nu e adevarat! Artemis II s-a filmat pe platourile de la Bollywood, mai mari si mai performante decat cele de la Hollywood! Omu nu a ajuns pe luna iar Pamantu e plat….. ca o tipsie! Minciuna!

    Reply
    • Stanley says:
      April 13, 2026 at 3:24 pm

      Corect, oculta mondială l-a dezgropat pe Kubrick și l-a înviat, mai ceva ca pe Iisus, ca să filmeze aventurile Artemis II LOL

      Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Amendaţi pentru modificarea sistemului de evacuare al motocicletelor
    3
    Podgoria Pâncota are viitorul asigurat
    4
    Arădean cercetat pentru înșelăciune și bancrută
    5
    ANUNȚ – Licitații pentru parcări de reședință
    6
    Filmul „Fjord”, regizat de Cristian Mungiu, a câştigat trofeul Palme d'Or
    7
    Bursa Locurilor de Muncă pentru studenții și absolvenții UAV
    8
    Se apropie hramul Catedralei Arhiepiscopale ,,Sf. Treime”
    9
    Părintele Sofian Costea a susținut o conferință în cadrul ASCOR Arad
    10
    Bornă istorică la Ford Otosan Craiova: 1.000.000 de vehicule Ford Puma produse în România

    Local

    Arădean cercetat pentru înșelăciune și bancrută
    Un arădean este cercetat de procurori pentru 83 de cazuri de înșelăciune cu consecințe deosebit de grave și bancrută. Reținut pentru 24 de ore, acesta a fost plasat ulterior sub control judiciar.

    UT Arad

    UTA primeşte 180.000 de euro de la FRF!
    Bonusul reprezintă respectarea regulii 5+6 în peste 75% din meciurile sezonului trecut de Superliga.

    Ştiri sportive

    Mexicul a câștigat meciul inaugural al Cupei Mondiale, în care au fost trei eliminați
    Selecționata de fotbal a Mexicului a învins echipa Africii de Sud cu scorul de 2-0 (1-0), în partida inaugurală a Cupei Mondiale 2026 (11 iunie-19 iulie), joi, pe Mexico City Stadium din Ciudad de Mexico, în Grupa A a turneului găzduit de Mexic, SUA și Canada.

    România

    Procurorul Sandu critică „listele negre” de la CSM: Afirmația că 3.580 de judecători susțin acest demers e o minciună
    Procurorul Claudiu Sandu, membru al CSM, critică dur „listele negre” cu jurnaliști, ONG-uri și politicieni, întocmite de Secția pentru judecători a Consiliului într-un document publicat miercuri, și susține că este o minciună afirmația că 3.580 de judecători susțin acest demers.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 11-06-2026 sunt următoarele:

    Mapamond

    BCE a anunțat prima majorare de dobândă de după 2023
    Banca Centrală Europeană (BCE) a anunțat joi că a decis să majoreze cu 25 de puncte de bază cele trei rate ale dobânzilor reprezentative, pentru a asigura stabilizarea inflației la nivelul țintei sale de 2% pe termen mediu, se arată într-un comunicat al instituției cu sediul la Frankfurt.

    Ştiri sportive

    Portarul Florin Niță și-a anunțat retragerea din activitate
    Portarul echipei naționale de fotbal a României la EURO 2024, Florin Niță, a anunțat, joi, că se retrage din activitate, informează site-ul oficial al Federației Române de Fotbal.

    România

    BNR: Decizia Consiliului Concurenței legată de activitatea bancară pe piața monetară are nevoie de o serie de clarificări
    Banca Națională a României (BNR) consideră că decizia Consiliului Concurenței privind activitatea unor bănci pe piața monetară necesită clarificări suplimentare pentru a evita apariția unor confuzii, așteptări nerealiste sau acuzații nefondate care ar putea afecta stabilitatea financiară.

    Mapamond

    Autoritatea maritimă iraniană confirmă închiderea totală a Strâmtorii Ormuz până la noi ordine
    3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.