aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Au apărut imagini cu submarinul rusesc Belgorod, dat dispărut în Arctic. Acesta se află în Marea Barentz şi există temeri că Rusia ar testa torpila nucleară Poseidon

Au apărut imagini cu submarinul rusesc Belgorod, dat dispărut în Arctic. Acesta se află în Marea Barentz şi există temeri că Rusia ar testa torpila nucleară Poseidon

la 6 October 2022 13:49
4 Comentarii

Au apărut imagini cu submarinul rusesc Belgorod, dat dispărut în Arctic. Acesta se află în Marea Barentz şi există temeri că Rusia ar testa torpila nucleară Poseidon

FOTO: Twitter/Naval News
6 October 2022 13:49
Au fost dezvăluite noi imagini cu submarinul rusesc Belgorod, dat dispărut în Arctic. Lansat în 2019, Belgorod a fost pus în funcţiune oficial la 8 iulie 2022 Submarinul a plecat din Severodvinsk, în Marea Albă, în urmă cu câteva săptămâni, iar la 22 septembrie se afla în Marea Barents. Era încă acolo pe 27 septembrie. Acest lucru nu exclude Rusia ca fiind în spatele atacurilor asupra conductelor Nord Stream din Marea Baltică, dar elimină Belgorodul ca suspect.
Au fost dezvăluite noi imagini cu submarinul rusesc Belgorod, dat dispărut în Arctic. Lansat în 2019, Belgorod a fost pus în funcţiune oficial la 8 iulie 2022 Submarinul a plecat din Severodvinsk, în Marea Albă, în urmă cu câteva săptămâni, iar la 22 septembrie se afla în Marea Barents. Era încă acolo pe 27 septembrie. Acest lucru nu exclude Rusia ca fiind în spatele atacurilor asupra conductelor Nord Stream din Marea Baltică, dar elimină Belgorodul ca suspect.

Trimite articolul

X

Naval News a distribuit imagini cu submarinul care operează la suprafaţă în Arctica. Belgorod (K-329) este un submarin unic. El are o lungime de aproximativ 178 de metri, o lăţime de 15 metri şi o capacitate de aproximativ 30.000 de tone. Acest lucru îl face de departe cel mai mare submarin construit oriunde în lume de la celebra clasă Typhoon. Există îngrijorarea că torpilă intercontinentală autonomă cu propulsie nucleară POSEIDON este efectiv de neoprit odată lansată.

***BREAKING***

New Images Reveal Russia’s ‘Missing’ Submarine Belgorod In Arctic

Media hype claims that a unique Russian submarine, the Belgorod, has ‘vanished’. This may be exaggerated#OSINThttps://t.co/fzOHnhL7F7

— H I Sutton (@CovertShores) October 5, 2022

Presa italiană susţinea anterior că submarinul rusesc Belgorod a “dispărut”. Naval News a distribuit magini cu submarinul care operează la suprafaţă în Arctica.

Locul unde se află un nou submarin rusesc, Belgorod, a captat titlurile ziarelor din întreaga lume. Cu un anumit grad de isterie, au existat rapoarte conform cărora acesta a fost desfăşurat cu armele sale nucleare ale Apocalipsei, scrie Naval News.

Naval News a urmărit subiectul încă dinainte de apariţia acestor ştiri şi susţine că e firesc ca un astfel de submarin să se ascundă.

Imaginile obţinute de Naval News arată submarinul operând în Marea Barents, la nord de Peninsula Kola din Rusia.

FOTO: Twitter/Naval News

Perspectiva unei lansări a Poseidon

Belgorod (K-329) este un submarin unic. El are o lungime de aproximativ 178 de metri, o lăţime de 15 metri şi o capacitate de aproximativ 30.000 de tone. Acest lucru îl face de departe cel mai mare submarin construit oriunde în lume de la celebra clasă Typhoon. Este înarmat cu arma strategică Poseidon.

Descrisă de marina americană ca fiind o “torpilă intercontinentală autonomă cu propulsie nucleară”, aceasta combină o rază de acţiune incredibilă cu performanţe ce o fac greu de depistată şi lichidată. Există îngrijorarea că este efectiv de neoprit odată lansată.

Lansat în 2019, Belgorod a fost pus în funcţiune oficial la 8 iulie 2022, deci aceasta este una dintre primele sale călătorii cu rază de acţiune mai lungă. Dar ea este încă foarte aproape de casă, în curtea din spate a Marinei ruse.

Submarinul a plecat din Severodvinsk, în Marea Albă, în urmă cu câteva săptămâni, iar la 22 septembrie se afla în Marea Barents. Era încă acolo pe 27 septembrie. La ambele date a fost observat la suprafaţă.

Predicţiile sunt periculoase în acest joc. Cu toate acestea, o lansare de test a torpilei Poseidon nu este exclusă. Aceasta ar putea fi una de rutină, pentru a testa un nou sistem de armament. Sau ar putea fi o demonstraţie. Testarea neanunţată a armelor nucleare, chiar şi fără focoase, ar putea duce la escaladare nucleară.

Atacul asupra conductelor Nord Stream

Un alt subiect care trebuie abordat este cel al scurgerilor din conductele de gaz Nord Stream din Marea Baltică, din 26 septembrie. Se crede că acestea au fost un act deliberat de sabotaj, iar Rusia este principalul suspect.

Belgorod are o altă capacitate importantă. Acesta poate acţiona ca submarin mamă (“platformă gazdă”) pentru submarine pitice de scufundare la mare adâncime care operează pe fundul mării. Rusia are o flotă de astfel de submarine mamă pentru războiul pe fundul mării.

Din punct de vedere tehnic, Belgorod ar fi potrivit pentru a efectua un astfel de atac, chiar şi în ape relativ puţin adânci.

Cu toate acestea, este foarte puţin probabil ca acesta să fi fost implicat. Se ştie că a fost observat în Marea Barents pe 22 septembrie şi din nou pe 27 septembrie. Astfel, este imposibil ca acesta să se fi aflat în Marea Baltică la momentul atacurilor.

Şi, dacă ne uităm la planurile sale de navigaţie din trecut, este la fel de puţin probabil să fi navigat în Marea Baltică înainte.

Acest lucru nu exclude Rusia ca fiind în spatele atacurilor. Dar elimină Belgorodul ca suspect.

UPDATE – CENSOR.NET – Informaţiile din ziarul italian La Repubblica despre submarinul „Belgorod” cu torpilă atomică sunt manipulatoare. Prin urmare, ar putea fi o ştire falsă

După cum informează Censor.NET, s-a raportat că informaţia că Putin pregăteşte un test nuclear în Oceanul Arctic este falsă de către Centrul pentru Dezinformare de Contracare din cadrul Consiliului de Securitate şi Apărare Naţională.

„Referindu-se, parcă, la un raport al serviciilor secrete ale NATO, La Repubblica scrie că „Putin pare să fie aproape de creşterea nivelului confruntării nucleare”.

CCD notează că, din 3 octombrie, astfel de informaţii nu au fost făcute publice pe site-ul NATO. De asemenea, NATO înregistrează regulat activitatea submarinelor ruseşti încă din timpul Războiului Rece, iar Alianţa a anunţat periodic modernizarea sistemelor de navigaţie şi armamentul submarinelor ruseşti încă din 2016.

„Astfel de declaraţii nefondate ale mass-mediei nu fac decât să sporească terorismul informaţional propagat de Federaţia Rusă”, a subliniat Centrul pentru Combatere a Dezinformarii.

NATO nu a raportat nicio informaţie legată de activităţile nucleare ale Rusiei.

 

“Nu vedem niciun indicator sau activitate care ar putea fi considerată suspectă. Activitatea din jurul forţelor nucleare strategice ruse nu este ieşită din comun”, a declarat pentru Reuters o sursă familiarizată cu problema, sub anonimat.

Totuşi, de la începutul războiului din Ucraina, Putin a menţionat în repetate rânduri că Rusia are arme nucleare şi că este pregătit să le folosească dacă semnalează o ameninţare la adresa Rusiei.

SURSA: MEDIAFAX

 

 

Trimite articolul

X
Taguri:
gaz ,
nato ,
nord stream ,
nuclear ,
oceanul arctic ,
submarin ,
torpila poseidon ,
Vladimir Putin
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. cetatean roman says:
    October 6, 2022 at 2:36 pm

    tare de tot !!!
    si mai zic unii proamericani ca rusii nu au armament ca -s prosti in tehnica militara ca .. cutare….. cutare Uite doar un exemplu Sa fim seriosi exemplele negative vazute prin presa in razboiul ucrainian sunt capcane aruncate de Rusia care nu si-a aratat inca forta militara.si sper sa nici nu si-o arate caci o sa suferim noi in locul ……altora!
    Nu cred ca ar vrea americanii o confruntare militara cu Rusia. sa fie clar. de ce? d-aia!

    Reply
    • Expertologul says:
      October 6, 2022 at 10:40 pm

      Rușii abia fac față Ucrainei și tu crezi că se pot pune cu SUA și NATO. Eu zic să mai bei niște lăptic să mai crești

      Reply
    • cinefil says:
      October 7, 2022 at 10:25 am

      toașu roman, matale esti cantonat prin ’50? Ca atunci puteai sa ai o astfel de “gândire”!

      Reply
  2. Tuluz-Lotrec says:
    October 6, 2022 at 4:57 pm

    Viitorul Moskva

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    GALERIE FOTO| Istorie, artă și muzică la MuseumArad Reenact Fest și Noaptea Muzeelor
    3
    Controale intense în construcții
    4
    Thuma: Am fost dat afară din partidul în care am câștigat fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot
    5
    POLITIC. Peste 36.000 de arbori vor fi plantați în Arad
    6
    Noi reguli privind contribuția la sănătate pentru pensionarii din diaspora
    7
    Ministrul Culturii a demisionat
    8
    Broșuri și albume de 300.000 de lei, la Consiliul Județean
    9
    Copilăria la Bibliotecă: De la Nică la Goe!
    10
    Căpitanul vasului MV Hondius va putea, în sfârşit, să părăsească nava, anunţă OMS

    România

    Thuma: Am fost dat afară din partidul în care am câștigat fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot
    Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, lider al PNL Ilfov, a anunțat, marți, că a fost dat afară din PNL, partidul în care a câștigat „fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot”, nu prin numire, spre deosebire de Ilie Bolojan, precizând că nu va renunța la mandatul pentru care cetățenii l-au votat.

    România

    Ionel Bogdan: Procedurile de excludere au început în PNL, vor fi finalizate după înregistrarea statutului la Tribunal
    Procedurile privind excluderea celor care au susținut guvernul propus de Adrian Veștea au început în PNL și vor fi finalizate după ce noul statut al partidului va fi înregistrat la Tribunalul București, a anunțat, marți, deputatul Ionel Bogdan, după ședința Biroului Permanent Național al formațiunii.

    Local

    VIDEO
    Patru bărbați reținuți, după ce au furat motorină dintr-un depou al CFR

    România

    Nicușor Dan: Varianta care pare să se contureze - un guvern politic minoritar
    Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui nou executiv trebuie să fie accelerat, a transmis, marți, Nicușor Dan.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Dumitru Coarnă: Se pare că va fi un guvern monocolor PSD
    Dumitru Coarnă, parlamentar neafiliat, a declarat marți, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, că propunerea pentru premierul desemnat ar urma să vină de la PSD.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Cosmina Cerva - propunerea de premier din partea PACE - Întâi România
    Cosmina Cerva este propunerea de premier din partea PACE - Întâi România, a anunțat, marți, senatorul Ninel Peia, după consultările cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni.

    România

    Consultări la Cotroceni/Chiriță (Grupul parlamentar Uniți pentru România), l-a propus pe Ponta premier: Are o experiență guvernamentală și o expertiză
    Liderul Grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Mirel Chiriță, a declarat marți, după consultările de la Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că formațiunea sa îl propune pentru funcția de premier pe Victor Ponta, argumentând că acesta are o experiență guvernamentală și ar putea fi un liant pentru a se ajunge la un consens.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Gavrilă: POT susține o formulă pro-occidentală, pro-americană. Ne disociem de comportamentul AUR
    Președinta Partidului Oamenilor Tineri, Anamaria Gavrilă, a anunțat marți, după consultările de la Palatul Cotroceni, că parlamentarii POT susțin o formulă de guvernare pro-occidentală, pro-americană.

    România

    Consultări la Cotroceni/Șoșoacă: Am solicitat să avem un program de guvernare, dar nu dat cu două ore înainte în Parlament
    Președinta SOS România, Diana Șoșoacă, a declarat, marți, după consultările de la Cotroceni, că i-a spus președintelui Nicușor Dan că își dorește ca un program de guvernare să fie prezentat la Parlament cu cel puțin 48 de ore înainte.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.