aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Austria a autorizat plasarea în lockdown începând de luni, a persoanelor nevaccinate anti-covid

Austria a autorizat plasarea în lockdown începând de luni, a persoanelor nevaccinate anti-covid

la 14 November 2021 14:58 Reactualizat la: 14 November 2021 17:06
38 Comentarii

Austria a autorizat plasarea în lockdown începând de luni, a persoanelor nevaccinate anti-covid

Foto: Leonard Foeger/REUTERS
14 November 2021 14:58 Reactualizat la: 14 November 2021 17:06
Austria a autorizat, duminică, primul lockdown la nivel național pentru persoanele nevaccinate cu vârsta de peste 12 ani. Este prima țară din lume care impune o astfel de măsură. Carantina pentru nevaccinați intră în vigoare la miezul nopții.
Austria a autorizat, duminică, primul lockdown la nivel național pentru persoanele nevaccinate cu vârsta de peste 12 ani. Este prima țară din lume care impune o astfel de măsură. Carantina pentru nevaccinați intră în vigoare la miezul nopții.

Trimite articolul

X

Carantina pentru persoanele nevaccinate cu vârsta peste 12 ani a fost impusă de guvern după un record de infectări cu COVID-19, transmite Deutsche Welle, citat de Aleph News.

 

„Trebuie să creștem rata de vaccinare. Este rușinos de scăzută”, a declarat cancelarul Austriei, duminică, într-o conferință de presă.

Măsura va însemna că oamenii vor avea voie să iasă din casă doar pentru activități esențiale, cum ar fi mersul la medic sau cumpărarea de alimente.

Cancelarul Alexander Schallenberg a argumentat recent că două treimi dintre austrieci nu ar trebui să sufere pentru că alţii au ezitat să se vaccineze.

De asemenea, începând de luni, copiii din Viena vor putea primi începând de luni o doză de vaccin Pfizer/BioNTech, potrivit Euronews.

O campanie pilot de vaccinare va fi deschisă între orele 7:00 și 10:00 și între orele 15:00 și 19:45, a anunțat municipalitatea într-un comunicat de presă.

Vaccinul Pfizer/BioNTech nu a fost încă aprobat de Agenția Europeană pentru Medicamente pentru copiii cu vârste cuprinse între 5 și 11 ani. Vaccinul a fost autorizat în SUA pentru această grupă de vârstă.

Sâmbătă, Austria a înregistrat 13.152 de noi cazuri de coronavirus, față de 11.798 cu o zi înainte.

Cu 65% din populația totală vaccinată, Austria are una dintre cele mai scăzute rate de vaccinare din Europa de Vest.

SURSA: ALEPH NEWS

Citește și:

În Austria Superioară, persoanele nevaccinate vor avea voie să iasă din casă doar pentru a lucra, pentru a cumpăra alimente sau pentru situaţii de urgenţă

Trimite articolul

X
Taguri:
austria ,
lockdown ,
persoane nevaccinate ,
restrictii persoane nevaccinate ,
vaccinare anti-COVID-19
38 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. anonim says:
    November 14, 2021 at 3:12 pm

    Cu o condiție: sa ia Arbidol la micul dejun😭

    Reply
    • Cat de cretin poti fi??? says:
      November 14, 2021 at 5:16 pm

      🤣 Mai bine te-ai concentra pe haloperidol ca pentru tine ala e important, lasa alte medicamente de care nu stii nimic troll schizofrenic 😵‍💫

      Reply
      • anonim says:
        November 14, 2021 at 5:31 pm

        Bine că știi tu😭
        Bulgarii alți vindecați cu Arbidol și cu mortalitate zero😭🤣. Și ucrainenii la fel!

        Reply
        • Cat de cretin poti fi??? says:
          November 14, 2021 at 5:49 pm

          🤣🤣 🤯 Ti s-a pus tie pata pe arbidol sau ai primit ordin sa faci propaganda contra? Vezi-ti de rapeluri semestriale si gata. A zis cineva ca va fi mortalitate zero de la acest medicament? Stii cumva ce implica termenul “imagine de ansamblu”?

          Reply
          • anonim says:
            November 14, 2021 at 5:56 pm

            Ce le mai întorci🤮🤮jeg purulent! Ești nebun sadea😭
            Tu și imaginea de ansamblu😭

          • Cat de cretin poti fi??? says:
            November 14, 2021 at 5:59 pm

            🤣🤣🤣 QED 🦜🦧🐖

          • anonim says:
            November 14, 2021 at 6:28 pm

            Da. Te-ai prins😭. Am primit ordin să combat panaceul numit Arbidol ,că face minuni, nu alta.🤮🤣😭

    • Basmerel says:
      November 15, 2021 at 8:08 am

      Crede și nu cerceta spunea și Biblia, lumea cu botul pe labe sta și am spus povestea asa

      Reply
      • KJV1611 says:
        November 15, 2021 at 2:16 pm

        In Biblie nu scrie crede și nu cercta,doar religia supune asta ca să nu citești Biblia, ba chiar spune în Biblie sa cercetezi zilnic!

        Reply
  2. Dd says:
    November 14, 2021 at 4:14 pm

    Pe ce bază, în afară DE DORINȚA NAZISTĂ a Cancelarului Austriei?

    Unde e STUDIUL VALIDAT DE ORGANISME MEDICALE INTERNAȚIONALE, că cei așa-zișii “vaccinați” NU AR TRANSMITE COVID-ul și că doar “nevaccinații” ar fi “de vină” ??? 🤔

    Iar ne întoarcem la RASA SUPERIOARĂ ARIANĂ “a vaccinaților” contra RASA INFERIOARĂ “a nevaccinaților”…., FĂRĂ NICI UN ARGUMENT MEDICAL , știintific sau statistic ???!!! 😡

    “Felicitări”…
    Heil Alexander Schallenberg ! ☠

    Reply
    • Adelin says:
      November 15, 2021 at 2:09 am

      Cine a spus ceva de transmis? Problema e să nu se blocheze din nou spitalele din cauza tuturor cretinilor.

      Reply
      • claudiu- says:
        November 15, 2021 at 10:18 am

        cand toti vor fi vaccinati, va aparea un derivat al covidului si vom incepe din nou vaccinarea si vom incepe din nou ura intre vaccinati de doua ori si vaccinati de patru ori….vom merge la nesfarsit pt ca astia nu se mai satura de a face bani….

        Reply
  3. Bilbao says:
    November 14, 2021 at 4:23 pm

    Foarte bine

    Reply
  4. Georgi says:
    November 14, 2021 at 4:59 pm

    Foarte bine!!! Să se termine odată cu terorismul antivacciniștilor!!

    Reply
    • Cat de cretin poti fi??? says:
      November 14, 2021 at 5:30 pm

      Cu ce te-au “terorizat” pe tine “antivacciistii”, au propus ei sa se ia masuri antisociale impotriva vaccinatilor, sau e invers? intre timp mai cugeta la ce zice teroristul asta https://www.national.ro/coronavirus/bomba-vaccinul-anti-covid-schimba-imunitatea-si-creeaza-dependenta-742121.html sau tu ai incredere doar in Gherghita/Arafat & Co ?

      Reply
      • anonim says:
        November 14, 2021 at 5:35 pm

        😭delir la cote maxime, maniaco -depresivule abrutizat🤮

        Reply
        • Cat de cretin poti fi??? says:
          November 14, 2021 at 5:54 pm

          Ti s-a mai nascut inca o personalitate numita Georgi? macar nu te plictisesti, poate faceti o conferinta pe tema “Intre schizofrenie si vaccinomanie” 🤣🤣🤣

          Reply
          • anonim says:
            November 14, 2021 at 5:59 pm

            Campionul delirului ești,stimabile. Cine dracu’ se uită in gura ta putredă e mai prost decât tine,deși greu de crezut. Ești campion😭

          • Cat de cretin poti fi??? says:
            November 14, 2021 at 7:32 pm

            Deocamdata vad ca tu ma urmaresti obsesiv si trollezi fiecare postare a mea asa ca tocmai te-ai autocatalogat mai prost ca mine🤣🤣🤣 asta o vad oricum si cei care nu comenteaza nea schizi.

  5. Scapa cine poate says:
    November 14, 2021 at 5:08 pm

    Da, carantinati pe cei sanatosi doar ca nu vor sa fie cobai hitleristi cretini https://www.stiripesurse.ro/studiu-mai-buni-decat-vaccinul-anticorpii-rezultati-dupa-vindecarea-de-covid-19-ofera-protectie-pen_2095195.html?fbclid=IwAR0A1nK1bN_VzWZBery1oYC5OJ9YzG8SmexrAFfl7lwasN0ZCJ4Adx9NWVk

    Reply
  6. Mda says:
    November 14, 2021 at 5:22 pm

    O măsură corectă!!!

    Reply
  7. Anonim says:
    November 14, 2021 at 5:23 pm

    Corect, de ce să sufere toată lumea din cauza iresponsabililor???

    Reply
    • claudiu- says:
      November 15, 2021 at 10:21 am

      dupa ce se vor vaccina toti pe glob , va incepe iar razboiul intre vaccinatii de doua ori si vaccinatii de patru ori….vaccinul asta va merge la nesfarsit pt ca apar ramuri ale lui covid, si uite asa ajunge omul o fiara….

      Reply
  8. Alt aradean says:
    November 14, 2021 at 6:04 pm

    Băi voi sunteți nebuni cu obsesia asta pentru vaccinare??? , cam așa efect are https://www.activenews.ro/externe/VACCINATI-INFECTATI-CARANTINATI-Rascoala-in-Olanda-dupa-ce-cu-peste-80-vaccinati-tara-intra-in-carantina-din-cauza-exploziei-de-cazuri-COVID.-FOTO-VIDEO-INFO-170667

    Reply
  9. Aradean says:
    November 14, 2021 at 6:12 pm

    Pentru Mda și acoliții lui: sancțiunile care se vor aplica în Austria pentru cei dornici de încălcare a regulilor de prevenție Covid:
    BIS ZU 30.000 EURO Diese Strafen drohen jetzt bei Corona-Verstößen. Și ca să doarmă liniștit Mda (și acoliții lui) dăm și sursa:
    https://www.krone.at/2555678

    Reply
    • Cat de cretin poti fi??? says:
      November 14, 2021 at 6:29 pm

      Si, te bucuri in mintea ta de neonazist dezumanizat? Bucura-te pana se intoarce roata si se va intoarce ca asa s-au bucurat si altii pana nu au ajuns la Nurnberg educatule responsabil… poate iti mai imbogatesti educatia putin sa fie si mai “bogata” https://contramundum.ro/2020/12/14/codul-de-la-nuremberg-si-noul-vaccin-anti-covid/ intre timp fa o analiza cam cati nevaccinati stii tu care au infectat vaccinati

      Reply
      • anonim says:
        November 14, 2021 at 6:34 pm

        🤮🤮🤮

        Reply
      • Covidboss says:
        November 14, 2021 at 6:54 pm

        Cat de cretin poti fi Mda (originalul)?

        Reply
  10. ioji says:
    November 14, 2021 at 6:19 pm

    În Ungaria s-a făcut un studiu bazat pe datele a 78.000 de persoane. Din aceste date rezultă că 86% dintre cei care aveau studii superioare, s-au pronunțat pentru vaccinare în timp ce 55,5% dintre cei cu studii medii împotriva. Un rezultat care spune mult!!! Și ca să avem și o situație dintr-un spital românesc: 90% dintre medici s-au vaccinat. Asistente: 55%. Infirmiere: 15%. Interesant, nu???

    Reply
    • Scapa cine poate says:
      November 14, 2021 at 7:23 pm

      Da rezultatul de la studiul asta pe 5 milioane de persoane https://unherd.com/thepost/the-most-vaccine-hesitant-education-group-of-all-phds/ in care reiese ca cei mai reticenti la vaccinare sunt cei cu doctorate ce-ti spune? Daca arati sursele tale iti mai arat si alte studii similare asa ca nu te autoflata ca nu e pa baza de inalte studii educatule.

      Reply
      • Vasile says:
        November 14, 2021 at 8:56 pm

        Joji, ești pe nicăieri, doctorii și milițienii sânt cei mai puțini vaccinați. Informează-te bine…

        Reply
    • anonim says:
      November 14, 2021 at 8:53 pm

      😂😂😂😂😂😂😂😂 E clar si cu tine ! 😂😂😂😂😂😂😂 si inclusiv cu cei care au facut acel studiu ,in loc sa faca unul la ce nivel ofera vaccinurile protectie , ei fac studii ce pregatire au cei pro sau contra 😂😂😂 ….nu era mai interesant sa faca un studiu cati dintre cei vaccinati au ajuns in spital ? eu cred ca asta era prioritar , dar na ! asta nu mai e interesant pentru autoritati

      Reply
  11. corect says:
    November 15, 2021 at 6:55 am

    Austria a devenit nazistă peste noapte fără un foc de armă. La ce să te aștepți de la ei? Păcat că au plecat rușii prea repede că nazismul renaște…
    Urmează să puna dispozitive de urmărire la piciorul nevaccinatilor, steme galbene și să îi cazeze în lagăre aproape de dușuri pe noii nespălați ai lumii.

    Reply
    • Incorect says:
      November 15, 2021 at 10:57 am

      Austria este nazistă. Germania este nazistă. Italia este nazistă. Franța este nazistă. SUA este nazistă….. Mă, da cine nu e nazist? NOI, NOI, NOI….Noi întruchipăm omul perfect, super-democrat, cel mai liber și mai deștept de pe pământ….. Sau ..?

      Reply
      • Alt aradean says:
        November 15, 2021 at 12:40 pm

        Tu sigur nu intruchipezi nimic destept de pe pamant

        Reply
      • Dan says:
        November 15, 2021 at 1:22 pm

        Austriecii au experiență cu serul din istorie, vor să o repete.

        Reply
  12. agripina says:
    November 15, 2021 at 10:14 am

    daca ei la 65% populatie vaccinata are cele mai scazute rate din Europa, inseamna ca noi stam bine!!!! cine minte , ei sau noi????? ce sa mai crezi?????

    Reply
    • Eu says:
      November 15, 2021 at 11:11 am

      https://www.antena3.ro/coronavirus/tudor-ciuhodaru-despre-masurile-radicale-luate-de-alte-tari-impotriva-celor-nevaccinati-619870.html

      Reply
  13. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Cotizație de 1.400 de euro pentru ESN
    3
    FOTO/VIDEO | UPDATE. Tânăr înjunghiat cu un cutter, la Piața Sârbească
    4
    135 de ani de la dezvelirea „Statuii Libertății”
    5
    O dronă a lovit un turn de răcire al unei centrale nucleare din Rusia
    6
    Doi tineri au fost reținuți după altercația de la Biserica Sârbească
    7
    A fost Arad Trophy la gimnastică ritmică
    8
    FOTO. Seniorii nădlăcani au petrecut peste șapte ore la Balul Pensionarilor
    9
    Friedrich Merz îl acuză pe Putin că duce un război hibrid împotriva Germaniei
    10
    Diplomat rus: Recurgerea la activele rusești înghețate pentru a finanța Ucraina va avea „consecințe considerabile” pentru UE

    Mapamond

    Diplomat rus: Recurgerea la activele rusești înghețate pentru a finanța Ucraina va avea „consecințe considerabile” pentru UE
    Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.

    Ştiri sportive

    România ar putea juca în Grupa D la CM 2026, alături de SUA, Paraguay și Australia
    Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.

    Mapamond

    Mii de elevi au participat la proteste în Germania, împotriva planurilor guvenului privind serviciul militar
    Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.

    Local

    Reținut după ce a furat un telefon, la Pâncota
    PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.

    Local

    VIDEO
    Cinci bărbați reținuți pentru furt de motorină
    Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.

    Local

    FOTO
    Palatul Copiilor din Arad, supus reconversiei
    Clădirea monument istoric va fi mansardată şi apartamentată, urmând a căpăta funcţiunea de birouri şi apart-hotel. 2

    UT Arad

    Clipe cumplite, accidentare horror: se zbate între viață și moarte după ce s-a ciocnit cu portarul echipei UTA
    MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA. 1

    Local

    Angajații Muzeului ne oferă „Ornamente cu poveste”
    O expoziție dedicată Crăciunului îi așteaptă pe arădenii curioși să vadă globuri fragile, figurine zâmbitoare și ornamente care au decorat casele românilor de-a lungul generațiilor. 1

    Advertorial

    Top criptomonede cu potențial pentru 2026
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.