aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Beijingul promite să se opună „expansiunii nesăbuite a alianţelor militare”

Beijingul promite să se opună „expansiunii nesăbuite a alianţelor militare”

la 26 September 2023 10:49
12 Comentarii

Beijingul promite să se opună „expansiunii nesăbuite a alianţelor militare”

Foto: EPA-EFE/MARK R. CRISTINO
26 September 2023 10:49
Beijingul se va opune „extinderii nesăbuite a alianţelor militare”, a avertizat marţi ministrul de externe chinez, Wang Yi, în timp ce Washingtonul îşi întăreşte parteneriatele de securitate în regiunea Asia-Pacific, informează France Presse.
Beijingul se va opune „extinderii nesăbuite a alianţelor militare”, a avertizat marţi ministrul de externe chinez, Wang Yi, în timp ce Washingtonul îşi întăreşte parteneriatele de securitate în regiunea Asia-Pacific, informează France Presse.

Trimite articolul

X

China. China „se va opune extinderii nesăbuite a alianţelor militare şi micşorării spaţiului de securitate al altor ţări!, a declarat Wang, vorbind la o conferinţă de presă la Beijing.

El a adăugat că ţara sa va încerca „să rezolve diferenţele şi disputele dintre ţări prin dialog şi consultare”, fără a preciza la ce ţări se referă.

Beijingul a avertizat demult că eforturile de a stabili o alianţă militară asemănătoare NATO în regiunea Asia-Pacific ar putea duce la conflicte, aminteşte AFP.

China a sugerat, de asemenea, că expansiunea rapidă a NATO în Europa de Est a fost parţial responsabilă pentru invazia rusă a Ucrainei, pe care ea refuză să o condamne.

De asemenea, Wang a refuzat să confirme dacă preşedintele Xi Jinping va călători în Statele Unite pentru a se întâlni cu omologul său american Joe Biden.

Cei doi lideri ar trebui să se întâlnească la un summit Asia-Pacific (Apec) la San Francisco, între 14 şi 16 noiembrie.

„În ceea ce priveşte întrebarea dumneavoastră cu privire la modalităţile de participare la APEC, suntem în contact cu toate părţile şi vom face un anunţ oficial în timp util”, a spus Wang.

Wang a dezvăluit marţi obiectivele de politică externă ale Beijingului pentru următorii ani.

„Calea de urmat pentru toţi oamenii lumii” este „construirea unei comunităţi globale cu un viitor comun”, potrivit unui document publicat de agenţia oficială de presă Xinhua (China Nouă).

„Cu toate acestea, acesta nu este un obiectiv de atins peste noapte, iar navigarea nu va fi uşoară”, adaugă acest document de peste 14.000 de cuvinte.

Documentul abordează, de asemenea, războiul Rusiei în Ucraina, pe care Beijingul a refuzat să-l condamne, reiterând o luare de poziţie în mai multe puncte publicată de China la începutul acestui an.

Puterile occidentale consideră că propunerile ar putea permite Rusiei să păstreze o mare parte din teritoriul pe care l-a ocupat în Ucraina.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
china ,
China "se va opune extinderii nesăbuite a alianţelor militare ,
ministrul de externe chinez ,
Wang Yi
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. roman says:
    September 26, 2023 at 11:16 am

    f bine face
    ”unii” nu fac altceva decat sa se extinda militar si sa deschida teatre de operatiuni militare ( dar nu pe teritoriul lor )

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      September 26, 2023 at 12:04 pm

      China are dispute teritoriale maritime aproape toate tarile din jur: Brunei, Flipine, Indonezia, Malaysia, Taiwan, Vietnam. Sa nu mai spunem de celelalte dispute teritoriale: Bhutan, India, Japonia, Nepal si… Rusia. Asa ca mai las-o, ca macane

      Reply
      • Etc says:
        September 26, 2023 at 1:40 pm

        Trebuie sa se antreneze si ei. Altfel vorba aia, lupul moralist…

        Reply
  2. Petru says:
    September 26, 2023 at 1:20 pm

    Presedintele ucrainean, a cerșit până acum arme de la UE și NATO. O parte din arme le-a primit și mai că nu s-au împușcat/distrus ei pe ei înșiși cu ele. Vai și amar de fosta Ucraina. Așa va rămâne, cu ce mai are, dacă nu cu mai puțin.
    În loc să stea lângă Ursul Siberian, a ales să cocheteze cu Ursul Grizzly ! Mă rog, cu păpușa lui ! A jucat prost !
    Atenție la China ! Nu va fi niciodată în opoziție cu Rusia. Nici Turcia.
    Polonia Slovacia și Ungaria mențin interdicția de import a cerealelor din Ucraina, deși UE a cerut ridicarea acestei interdicții !
    Conducătorii acestor 3 țări încă țin partea producătorilor proprii. Conducătorii altor țări, sărută papucul sultanului UE chiar dacă am ajuns din producători, consumatori. De la materie primă pentru industrie, la alimente ( de tot rahatul, apropo ).
    Producătorii autohtoni de cereale trebuie sa îndeplinească anumite standarde pentru care plătesc bani mulți. Cerealele din Ucraina nu trebuie, fiindcă e o ”URGENȚĂ”
    Cerealele lor nu trebuie să se supună acelorași standarde ! Păi de ce ?!
    Nu mai vorbim despre asupreala la care au fost supuși cei din comunitatea română în Ucraina. De la școli până la biserici. Și acum, trebuie sprijiniți, că de, sunt în război. Vai ! Cei care strigau că Ucraina trebuie să intre în UE și în NATO, au fugit din Ucraina de mult, cu bani grei și mașini scumpe ! A rămas un președinte de paie să poarte haine de sport/vânătoare și să se plimbe pe la alte guverne cerșind !

    În rest…OFICIAL NE MERGE BINE !

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      September 26, 2023 at 3:54 pm

      Acelsi orc putinist cu un alt user. Satele ucrainene din zona Dunarii sunt pline de etnici romani, de ce nu strigi despre drepturile romanilor, cand bombardeaza rusalaii?

      Lumea sprijina Ucraina, nu pentru ca-i iubeste pe ucraineni, ci pentru ca-i nu-i inghite pe rusnacii violenti si primitivi. TeroRusiei i-ar conveni de minune ca toti vecinii ei sa stea cu capul plecat, astfel incat orcii sa faca ceea ce stiu ei mai bine: davai ceas, davai palton. Sau mai modern: davai masina de spalat, davai corp de WC.

      Iar clasa politica corupta si incapabila din Romania a fost votata tot de voi, in imaginea voastra, adica ii lasati sa fure (cu miliardele de euro si de zeci de ani), daca va mai dau si voua cate un oscior. Vreti traiul din vest, dar cu mentalitatea din est. Asta nu se poate, ciolovecilor

      Reply
      • Tututuluz-Codobelc cel viteaz pe aradon says:
        September 26, 2023 at 10:21 pm

        Cococodobelc presedinte!!! Cococodobelc presedinte!!! Bine, de asociatie de locatari. Pe marului…😂😂😂

        Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          September 27, 2023 at 2:27 pm

          Ciolovecii isi dau mana intr-o hora a prostiei si frustrarii orcesti

          Reply
      • Henri de Toulouse-Lautrec says:
        September 27, 2023 at 9:22 am

        Cum le sti tu pe toate. Te-o fi fătat mui-căta direct cu diploma în scutec. Nici la Pomenirea nu ai fi bun de sef de asociație dapăi pe Mărului nici atât.

        Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          September 30, 2023 at 5:44 pm

          Cum le “sti” tu pe toate? “Sti”? Mai pune mana pa un manual de limba romana inainte de a posta tampenii orcesti pe internet.

          Reply
      • eu says:
        September 29, 2023 at 6:20 pm

        De unde scoti scenariile astea ? Nu LUMEA sprijina Ucraina, ci jigodiile care au interes in tara aia. Restul sunt doar marionete primitoare de ordine si pupatoare de dosuri.

        Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          September 30, 2023 at 3:21 pm

          Te-ai descris perfect, orcule, esti o marioneta primitoare de ordine mujice si pupatoare de dosuri orcesti.

          Reply
          • eu says:
            October 1, 2023 at 1:39 pm

            Nu ai priceput nimic.”…jigodiile care au interes in tara aia”, eu insa nu am nici un interes in acea cocina. Iar “marionete” sunt “sefii de state” care pupa americanii in dos. Eu ma … pe americani, e o mare diferenta pe care tu cu nu ai cum sa o intelegi.

  3. Cele mai citite știri

    1
    Adrian Mihalcea, ponderat după înfrângerea cu Rapid
    2
    UTA a căzut pe locul 8 în Superligă
    3
    Resturi metalice de la un aparat de zbor neidentificat, găsite pe plajă în stațiunea Mamaia
    4
    Deraiază Rapidul la Arad?
    5
    Germania propune o UE „cu două viteze”, în care grupul principalelor șase economii să avanseze în politici cheie
    6
    Eveniment aniversar la UVVG
    7
    „Drumul Marei” - Reconstituirea unei epoci la Lipova. De la paginile lui Slavici, la un traseu turistic
    8
    ANM: Februarie ar putea fi o lună a contrastelor termice, cu episoade de ger, dar și cu perioade de vreme de primăvară
    9
    Se destramă Voinţa Macea?
    10
    FCC UAV pierde în Giulești după problemele din sfertul doi

    România

    Resturi metalice de la un aparat de zbor neidentificat, găsite pe plajă în stațiunea Mamaia
    CONSTANȚA. Resturi metalice ce ar proveni de la un aparat de zbor neidentificat au fost găsite luni seară pe plajă, în stațiunea Mamaia, a informat Garda de Coastă.

    Mapamond

    Studiu: Băuturile cu cofeină ar putea contribui la protejarea creierului
    Câteva cești de cafea sau de ceai băute în fiecare zi ar putea ajuta într-o oarecare măsură la conservarea puterii creierului și la prevenirea demenței, au raportat luni oamenii de știință din Statele Unite, informează Reuters.

    România

    Prognoza ANM: Intervale cu vreme geroasă și perioade de încălzire accentuată a vremii, în următoarele două săptămâni
    Regimul termic pentru perioada 9 - 22 februarie va fi deosebit de oscilant, la nivelul întregii țări, cu perioade în care vremea va deveni rece, chiar geroasă în unele zone, dar și cu intervale cu valori termice pozitive ridicate, de până la zece grade, pe timpul zilelor, timp în care probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi mai ridicată între 13 și 15 februarie, reiese din prognoza de specialitate, publicată luni de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).

    România

    Dosarul lui Georgescu pentru propagandă legionară merge mai departe la judecata pe fond
    Un complet de la Tribunalul București a respins, luni, contestația depusă de avocații fostului candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu și a dispus începerea judecării pe fond în dosarul în care acesta este acuzat de propagandă legionară. 2

    ARADON opinii

    SFATURILE LUI RELI: Luna iubirii lui Dragobete
    Cea mai scurtă lună din calendar și cea mai nehotărâtă: 28 sau 29 de zile? Plumburie și posacă. Copaci dezgoliți, străzi murdare. Atârnată undeva între ger, zăpezi și primăvară, ciripit de sticleți și pițigoi, energie solară ce risipește neguri și pâcle sufletești.

    Local

    Au curățat strada Feleacului de adăposturi improvizate și deșeuri
    Poliția Locală estimează că vor fi colectate în jur de două tone de deșeuri. Doi oameni ai străzii au refuzat cazarea la Adăpostul de Noapte.

    Local

    Rețea de prostituție care activa și în Arad, spartă de DIICOT Oradea
    Cinci persoane acuzate de trafic de minori, trafic de persoane și constituirea unui grup infracțional organizat, au fost arestate de procurorii DIICOT Oradea. Aceștia activau în Bihor, Arad, Cluj și Bacău.

    Local

    Canalizarea din Arad, "sufocată" de șervețele umede 
    Compania de Apă Arad anunță că au fost extrase, din nou, cantități uriașe de șervețele umede din rețeaua de canalizare. 5

    Local

    Primarul Aradului nu a găsit soluții legale pentru transport public gratuit și cere modificări legislative
    Primarul Aradului, Călin Bibarț, anunță că nu a găsit soluții legale pentru inițiativa sa de a face transportul public gratuit în oraș și cere modificări legislative care să permită administrației locale să ia o asemenea decizie, iar pentru asta face un apel la parlamentarii din județ să îl sprijine. 11
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.