aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Cetățenii maghiari se pronunţă asupra celor 12 ani de guvernare ai lui Orban

Cetățenii maghiari se pronunţă asupra celor 12 ani de guvernare ai lui Orban

la 3 April 2022 14:03 Reactualizat la: 3 April 2022 14:06
5 Comentarii

Cetățenii maghiari se pronunţă asupra celor 12 ani de guvernare ai lui Orban

Foto: EPA-EFE/Zoltan Balogh
3 April 2022 14:03 Reactualizat la: 3 April 2022 14:06
Şansele sunt uşor în favoarea premierului naţionalist al Ungariei, Viktor Orban, unul dintre cei mai longevivi lideri din Europa, de a-şi prelungi guvernarea de 12 ani în alegerile parlamentare de duminică, ajutat de controlul ferm al guvernul asupra presei de stat, scrie Reuters.
Şansele sunt uşor în favoarea premierului naţionalist al Ungariei, Viktor Orban, unul dintre cei mai longevivi lideri din Europa, de a-şi prelungi guvernarea de 12 ani în alegerile parlamentare de duminică, ajutat de controlul ferm al guvernul asupra presei de stat, scrie Reuters.

Trimite articolul

X

Au apărut primele date despre participarea la vot. La 7 ora locala era de 1,82%, sub cea din 2018.

Viktor Orban a votat deja.

Războiul din Ucraina a dat peste cap planurile lui Orban şi l-a forţat să facă manevre incomode, după mai mult de un deceniu de legături strânse cu Moscova.

Alianţa celor şase partide din opoziţie se află acum destul de aproape de partidul Fidesz al lui Orban în sondaje. Potrivit celui mai recent sondaj realizat de Zavecz Research, Fidesz conduce cu 39% sprijin faţă de 36% pentru opoziţie, în timp ce o cincime dintre alegători nu s-au decis încă pe cine să susţină în cursă.

Liderul opoziţiei, conservatorul Peter Marki-Zay, în vârstă de 49 de ani, a prezentat alegerile ca pe o opţiune pentru maghiari între Est şi Vest. Orban a întors Ungaria spre Rusia, spune el, erodând drepturile democratice şi îndepărtând ţara central-europeană de Uniunea Europeană, unde îi este locul.

“Un Putin ungur sau Europa?”, scrie pe panourile de afişaj ale opoziţiei, care arată o fotografie a preşedintelui rus Vladimir Putin alături de Orban.

Orban, în vârstă de 58 de ani, s-a prezentat ca un apărător al intereselor Ungariei, respingând sancţiunile UE privind petrolul şi gazele ruseşti.

De asemenea, el şi-a acuzat adversarii că încearcă să atragă Ungaria în războiul din Ucraina, acuzaţie pe care aceştia o neagă.

“Stânga a semnat un pact cu ucrainenii. Dacă vor câştiga, vor începe transporturile de arme (către Ucraina), vor închide robinetele de gaz şi vor ruina economia”, a postat Orban vineri pe pagina sa de Facebook.

Orban nu s-a opus prin veto la nicio sancţiune a UE împotriva Rusiei, chiar dacă a declarat că nu este de acord cu acestea. De asemenea, guvernul său a permis desfăşurarea de trupe NATO în Ungaria, unde sprijinul public pentru NATO a fost de 80% într-un sondaj GLOBSEC din 2021.

El a sprijinit o decizie a UE de a trimite arme în Ucraina, dar a interzis transporturile de arme de pe teritoriul ţării sale, spunând că o astfel de acţiune ar putea reprezenta un risc de securitate.

Gambitul său tactic a contribuit la consolidarea sprijinului în rândul alegătorilor de bază ai Fidesz, dar a dus la critici din partea unor aliaţi, inclusiv din partea Poloniei, al cărei lider al partidului de guvernământ, Jaroslaw Kaczynski, a declarat că nu este mulţumit de poziţia prudentă a lui Orban faţă de Rusia.

În pofida faptului că războiul din Ucraina se află în centrul atenţiei, mulţi unguri sunt tulburaţi de creşterea bruscă a preţurilor de consum, inflaţia atingând în februarie un maxim al ultimilor aproape 15 ani, de 8,3%, chiar şi în condiţiile în care Orban a impus plafoane pentru preţurile de vânzare cu amănuntul a carburanţilor, a produselor alimentare de bază şi a ratelor la creditele ipotecare.

Think tank-ul GKI a declarat că sondajul său privind încrederea consumatorilor a arătat o scădere de 11 puncte în martie, chiar şi după ce Orban a făcut o serie de cheltuieli înainte de alegeri pentru a sprijini gospodăriile.

Alianţa opoziţiei, care include partidele Coaliţia Democratică de stânga, partidul liberal Momentum şi Jobbik, un partid de extremă dreapta devenit moderat, a exploatat nemulţumirea populară, criticând corupţia sistemică care a îmbogăţit oligarhii apropiaţi de Fidesz.

După ani de confruntări cu Bruxelles-ul pe tema libertăţii presei, a statului de drept şi a imigraţiei, o parte din actuala campanie a lui Orban se bazează pe apărarea valorilor conservatoare creştine ale familiei împotriva a ceea ce el numeşte “nebunia de gen” din Europa de Vest.

Duminică, ungurii vor vota, de asemenea, într-un referendum privind ateliere de orientare sexuală în şcoli – un vot pe care grupurile pentru drepturile omului l-au condamnat, spunând că alimentează prejudecăţile împotriva persoanelor LGBTQ.

SURSA: MEDIAFAX

Trimite articolul

X
Taguri:
alegeri ,
europa ,
guvern ,
ungaria ,
viktor orban
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. helmut says:
    April 3, 2022 at 2:44 pm

    votam schimbarea, 12 ani ne-a ajuns cu acest despot luminat!

    Reply
    • Neli says:
      April 3, 2022 at 7:04 pm

      Nimeni nu întreabă un “nimeni ” pe cine să voteze, ciocul mic..

      Reply
  2. Mocofan-club says:
    April 3, 2022 at 3:31 pm

    Pai de cand un președinte putinist, e perceput ca fiind… “naționalist”?

    Reply
    • anonim says:
      April 4, 2022 at 12:50 am

      De când un prost ca tine poate scrie pe aradon.

      Reply
  3. Român says:
    April 3, 2022 at 3:48 pm

    Sa respectam decizia ungurilor!
    Daca ei il voteaza din nou pe Orban, inseamna ca le merge bine.
    Sincer sa fiu si mie mi-ar prinde bine marire de salariu, marirea alocatiei pt copii, sprijin financiar nerambursabil la achizitionarea unei masini noi sau a unei case sau la renovarea apartamentului. La 3 copii as primi si eu impozitare zero la salar si as mai putea continua…
    Mi-ar place sa nu umble activisti lmbtq prin gradinita fiului meu ca sa-l conviga de mic ca “el” de fapt poate fi si “ea”.
    Mi-ar place sa nu ma intalnesc pe strada cu cirezi de migranti analfabeti care se uita si fac comentarii la fiica mea.
    Dragi romani, poate si noua ne-ar trebui un asemenea om care nu este dictator, ci patriot, care nu este liberal, ci un familist convins!

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    Bolojan (PNL): Probabil luni ne întâlnim cu premierul desemnat. Avem rezerve că un guvern tehnocrat va avea rezultate
    2
    Dronă explodată la Constanța/ Hală industrială din portul maritim, distrusă de suflul exploziei
    3
    Polițiști moldoveni, la instrucție în Arad
    4
    „Călătorie cu trenul la Arad”, pentru a cincea oară
    5
    Nicușor Dan: Forțele ucrainene au pierdut controlul ca urmare a acțiunilor întreprinse de Rusia
    6
    Alertă în Portul Constanța: zona a fost evacuată după ce o dronă marină cu timer a explodat
    7
    Noi medalii pe covorul de ritmică
    8
    Nicușor Dan: Drona care a explodat în Portul Constanța este ucraineană, dar Rusia este responsabilă
    9
    Zelenski: Drone lansate de armata ucraineană au lovit un depozit petrolier din regiunea rusă Krasnodar
    10
    Surse: Gimnasta Sabrina Voinea, cercetată pentru că și-ar fi bătut iubitul în incinta complexului „Lia Manoliu”

    Local

    Polițiști moldoveni, la instrucție în Arad
    Aradul coordonează un proiect de 639.000 de euro împotriva traficului de persoane, în care sunt implicate Poliția Republicii Moldova și Poliția de Frontieră a Republicii Moldova.

    Local

    Șase luni pentru poliția arădeană: infracționalitate în creștere 
    Mai multe cazuri de violență domestică și loviri în Arad. Numărul morților în accidente rutiere, în schimb, s-a înjumătățit în primele șase luni ale acestui an.

    Local

    Parcări în loc de ruine, în curtea fostului Spital Municipal
    Consiliul Județean Arad va amenaja locuri de parcare în locul unor clădiri vechi și degradate, care vor fi dărâmate.

    România

    Președintele Nicușor Dan l-a primit pe premierul Republicii Moldova: Am reconfirmat sprijinul ferm pentru parcursul european
    Președintele Nicușor Dan l-a primit, joi, la Palatul Cotroceni, pe premierul Republicii Moldova, Vasile Tofan, aflat în vizită oficială la București, căruia i-a reconfirmat sprijinul ferm și consecvent al României pentru parcursului european al Chișinăului.

    România

    Prim-ministrul Republicii Moldova, primit cu onoruri militare la Palatul Victoria de premierul interimar Ilie Bolojan
    Premierul interimar Ilie Bolojan l-a primit joi, la Palatul Victoria, pe prim-ministrul Republicii Moldova, Vasile Tofan, aflat în vizită oficială la București.

    Local

    VIDEO
    Video| Record de participanți la Festivalul Internațional de Șah Arad
    Peste 420 de șahiști din 38 de țări vor participa, între 3 și 9 august, la cea de-a XIX-a ediție a Festivalului Internațional de Șah Arad – Arad Grand Prix Classic. Ediția din acest an aduce un număr record de participanți și prezența unor nume importante ale șahului mondial.

    Local

    Nuclearelectrica: Unitatea 2 a CNE Cernavodă va rămâne conectată la Sistemul Energetic Național
    Unitatea 2 a CNE Cernavodă va rămâne conectată la Sistemul Energetic Național, parametrii de operare permițând continuarea operării în condiții de siguranță, a anunțat compania printr-un raport transmis joi Bursei de Valori București.

    Local

    FOTO
    FOTO. Tunelurile, aproape gata pe ciotul lipsă de autostradă
    Lucrările de pe autostrada Margina-Holdea, segmentul care lipsește între Nădlac și Sibiu, avansează în ritm bun, existând o bună posibilitate ca șoseaua să fie deschisă în acest an.

    Local

    Arestat după ce a amenințat un polițist
    Un bărbat din Berechiu a fost arestat preventiv după ce a amenințat un polițist al Secției 3 Poliție Rurală Chișineu-Criș.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.