aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Financial Times: potrivit unor surse, Putin și-a pierdut interesul pentru pace fiind decis să captureze cât mai mult din teritoriul Ucrainei

Financial Times: potrivit unor surse, Putin și-a pierdut interesul pentru pace fiind decis să captureze cât mai mult din teritoriul Ucrainei

la 25 April 2022 16:29
6 Comentarii

Financial Times: potrivit unor surse, Putin și-a pierdut interesul pentru pace fiind decis să captureze cât mai mult din teritoriul Ucrainei

Foto: EPA-EFE/Mikhail Tereshchenko
25 April 2022 16:29
Vladimir Putin şi-a pierdut interesul faţă de eforturile diplomatice pentru a pune capăt războiului cu Ucraina şi pare, în schimb, hotărât să acapareze cât mai mult teritoriu ucrainean, potrivit a trei persoane care au fost informate despre conversaţiile cu preşedintele rus.
Vladimir Putin şi-a pierdut interesul faţă de eforturile diplomatice pentru a pune capăt războiului cu Ucraina şi pare, în schimb, hotărât să acapareze cât mai mult teritoriu ucrainean, potrivit a trei persoane care au fost informate despre conversaţiile cu preşedintele rus.

Trimite articolul

X

Putin, care se gândea serios la un acord de pace cu Ucraina după ce Rusia a suferit luna trecută eşecuri pe câmpul de luptă, le-a spus persoanelor implicate în încercarea de a pune capăt conflictului că nu vede nicio perspectivă pentru o înţelegere.

“Putin crede sincer în prostiile pe care le aude la televiziunea [rusă] şi vrea să câştige mult”, a declarat o persoană informată cu privire la discuţii, citată de Financial Times.

Deşi Moscova şi Kievul au ajuns la un acord asupra unui proiect de armistiţiu în cadrul unei întâlniri la Istanbul la sfârşitul lunii martie, discuţiile s-au blocat după evenimentele de la Bucha.

“A existat speranţa unui acord. Putin se gândea. El trebuie să găsească o modalitate de a ieşi învingător din asta”, a declarat una dintre persoane.

După ce Moskva s-a scufundat, “Putin s-a opus să semneze ceva. [ …] după ce s-a scufundat Moskva, nu pare a fi un învingător, pentru că a fost umilitor”, a adăugat persoana respectivă.

Dar Putin i-a spus preşedintelui Consiliului European, Charles Michel, în cadrul unei convorbiri telefonice de vineri, că discuţiile au eşuat deoarece Ucraina “a ridicat un zid” şi a spus că “nu era momentul potrivit” pentru a se întâlni cu Zelenski, potrivit unei persoane care a fost informată despre această conversaţie, ciatată de FT.

Negociatorii au interpretat acest lucru ca însemnând că Rusia crede că poate captura mai mult teritoriu, mai degrabă decât ca fiind o indicaţie că discuţiile au nevoie de mai mult timp pentru a găsi zone de acord.

Oficialii de la Kiev sunt îngrijoraţi că Putin ar putea merge mai departe de obiectivul declarat al Rusiei de a captura regiunea de frontieră Donbas din estul ţării şi să încerce în schimb să cucerească întregul pentru a taia accesul Ucrainei la mare.

Putin evită întâlnirea cu Zelenski “cu toată puterea”, a declarat o persoană implicată în negocierile de pace.

“El vrea ca totul să fie decis înainte de întâlnirea lor personală”.

SURSA: MEDIAFAX

Citește și:

Putin l-a felicitat pe Macron pentru câștigarea alegerilor prezidențiale

Rusia a avertizat Statele Unite, cerând să nu mai livreze arme Ucrainei. “Am subliniat caracterul inacceptabil al acestei situaţii”

Trimite articolul

X
Taguri:
razboi ,
Rusia ,
Ucraina ,
Vladimir Putin
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Doru cascadoru says:
    April 25, 2022 at 6:55 pm

    Exact la ce te-ai aștepta de la Putin, un bandit fără cuvânt, un criminal fără conștiință

    Reply
    • pt Doru says:
      April 25, 2022 at 8:49 pm

      da mă dar celalalt un conducator slab de altfel simpatic ca artist de comedie dar ca sef de stat nu a fost in stare sa isi organizeze armata cu necesarul de dotari pt apararea patriei in caz de nevoie ajungand acum sa cerseasca armament de la atii. Mai bine isi dadea demisia .Da!

      Reply
      • Bulaul Vesel says:
        April 25, 2022 at 11:30 pm

        Mars in iad (sau inapoi in mordskova) strigoi sovietic. Transnistria va ataca moldova si romania nu va misca un deget ca sa nu l supere pe marele strigoi, si mai au unii tupeul sa vb de ucrainieni. Atunci sa vb cand unitatile romane vor f in tiraspol si vor spune rusilor ce le a spus soldatul de pe insula serpilor.

        Reply
      • Tuluz-Lotrec says:
        April 28, 2022 at 11:33 am

        Zelenski a reusit sa-si organizeze armata astfel incat rusalaii tai nu au putut sa-i cucereasca tara cum voiau, avand in schimb pagube materiale si umane serioase.

        Reply
  2. Eu says:
    April 26, 2022 at 10:05 am

    La Final o să vedem cine e Banditul.
    Putin sau toată UE cu NATO și SUA împreună

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      April 26, 2022 at 5:34 pm

      Putin este un inocent. Nu a omorat pe nimeni, iar in Rusia este raiul pepamant, de aceea oamenii stau la granite sa intre si sa migreze inspre Rusia.

      Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Continuă duelul Vinga – Felnac în Liga 4
    3
    Laura Dronca a scăpat de arestul preventiv
    4
    Tisza nu se va implica în înființarea de partide în afara țării, declară un responsabil al viitoarei formațiuni guvernamentale
    5
    Brazilia s-a calificat dramatic în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal 2026, după 2-1 cu Japonia
    6
    De la Arad la Berlin sau Paris, cu avionul
    7
    ANAF schimbă regula: controale directe și impozit de 70% aplicat pe loc pentru veniturile nejustificate
    8
    Stoicănescu vrea siguranță în trafic: motocicliștii, bicicliștii și trotinetiștii, vizați de poliție!
    9
    1 mai cu temperaturi negative, la Arad
    10
    Călin Bibarț: „România nu e jucăria voastră și nu se joacă la ruletă...”

    Ştiri sportive

    Brazilia s-a calificat dramatic în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal 2026, după 2-1 cu Japonia
    Selecționata Braziliei s-a calificat dramatic în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal 2026, după ce a învins formația Japoniei cu scorul de 2-1 (0-1), luni, pe Houston Stadium, în al doilea meci din șaisprezecimile de finală ale turneului final găzduit de Statele Unite, Mexic și Canada.

    Mapamond

    Circa 200 de europarlamentari cer deschiderea unei anchete asupra alianței de extrema dreaptă din PE
    Peste 200 de eurodeputați au solicitat luni deschiderea unei anchete asupra familiei politice din care fac parte Alternativa pentru Germania (AfD) și formațiunea franceză Reconquête în Parlamentul European (PE), de extrema dreaptă și suspectată că ar încălca valorile Uniunii Europene, relatează AFP.

    România

    Alexandru Nazare: Moody's avertizează că incertitudinea politică poate afecta consolidarea fiscală
    Miza economică majoră a acestor zile este evitarea retrogradării ratingului de țară, a anunțat ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, după ce, la finalul săptămânii trecute, agenția de rating Moody's a atras atenția că incertitudinea politică prelungită și lipsa unei majorități parlamentare funcționale pot pune presiune pe procesul de consolidare fiscală și pe implementarea reformelor asumate de România.

    România

    Patriarhul Daniel, propus prim-ministru. „Ar fi votat cu o largă majoritate în Parlamentul României”
    Un senator al grupului parlamentar PACE – Întâi România propune ca Patriarhul Daniel să fie desemnat prim-ministru, susținând că ar obține o majoritate largă în Parlament și ar putea debloca criza politică. Ideea vine în timp ce negocierile pentru formarea noului guvern rămân fără rezultat. 1

    Mapamond

    Un nou atac ucrainean cu drone în zona Moscovei
    Apărarea antiaeriană rusă a doborât șapte drone ucrainene în apropierea Moscovei în ultimele ore, a afirmat luni primarul capitalei ruse, Serghei Sobianin, potrivit agenției EFE.

    România

    Kelemen Hunor spune că Alexandru Nazare este o variantă de premier, dar decizia nu aparține UDMR
    Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat luni că, din punctul de vedere al formațiunii pe care o conduce, Alexandru Nazare este una dintre variantele pentru funcția de premier, subliniind însă că decizia nu depinde de UDMR.

    România

    CSAT: Summitul NATO de la Ankara, o ocazie de a aminti aliaților situația din regiunea Mării Negre
    Summitul NATO de la Ankara reprezintă o ocazie de readucere în atenția aliaților la cel mai înalt nivel a situației complicate din regiunea Mării Negre și a consecințelor pe care agresiunea rusă le are la nivel regional și asupra României, prin incidente precum cele cu drone, arată un comunicat al Administrației Prezidențiale transmis luni, după ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT).

    România

    CSAT: O eventuală suspendare a activității ROMATSA ar atrage o izolare geopolitică
    O eventuală suspendare a activității ROMATSA ar atrage o izolare geopolitică, au apreciat membrii Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT) în ședința de luni și au solicitat autorităților publice competente să găsească soluții.

    ARADON Sport local

    Vicecampioană balcanică de judo U21
    BUCUREŞTI. Extraordinară performanţa secţiei de judo de la CS Universitatea Arad, care a obţinut o medalie balcanică prin sportiva Silvia Pomană.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.