aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page

ARADON
Mapamond
Google și-a anunțat angajații că vor fi concediați dacă nu se vor vaccina împotriva Covid-19

Google și-a anunțat angajații că vor fi concediați dacă nu se vor vaccina împotriva Covid-19

la 16 December 2021 10:55
12 Comentarii

Google și-a anunțat angajații că vor fi concediați dacă nu se vor vaccina împotriva Covid-19

Foto: Michael Nagle/Bloomberg
16 December 2021 10:55
Până pe 18 ianuarie 2022, toţi angajaţii Google trebuie să dovedească faptul că au fost vaccinaţi împotriva COVID-19 sau să solicite o scutire. Mai puţin de 1% dintre angajaţi sunt rezervaţi în ceea ce priveşte vaccinarea. Dacă angajaţii nu încarcă dovada vaccinării până atunci, vor fi puşi în concediu administrativ plătit timp de 30 de zile şi în concediu personal neplătit timp de şase luni după aceea. Dacă nici după şapte luni nu au prezentat dovada vaccinării, vor fi concediaţi.
Până pe 18 ianuarie 2022, toţi angajaţii Google trebuie să dovedească faptul că au fost vaccinaţi împotriva COVID-19 sau să solicite o scutire. Mai puţin de 1% dintre angajaţi sunt rezervaţi în ceea ce priveşte vaccinarea. Dacă angajaţii nu încarcă dovada vaccinării până atunci, vor fi puşi în concediu administrativ plătit timp de 30 de zile şi în concediu personal neplătit timp de şase luni după aceea. Dacă nici după şapte luni nu au prezentat dovada vaccinării, vor fi concediaţi.

Trimite articolul

X

„Orice persoană care intră într-o clădire Google trebuie să fie complet vaccinată sau să aibă o scutire aprobată care să îi permită să lucreze sau să vină la faţa locului”,se precizează în nota de serviciu.

„Testarea frecventă nu este o alternativă valabilă la vaccinare”, se mai arată în document.

Memorandumul Google a fost publicat la trei săptămâni după ce o instanţă federală a refuzat să ridice o suspendare a ordinului executiv al preşedintelui Joe Biden care a cerut marilor companii să impună vaccinarea angajaţilor lor. Se aşteaptă ca Curtea Supremă să se ocupe de această chestiune, dar nota recentă a Google sugerează că societatea va continua cu cerinţa sa, indiferent de rezultatul oricărei hotărâri viitoare.

„Aşa cum am mai declarat, cerinţele noastre de vaccinare sunt una dintre cele mai importante modalităţi prin care putem să ne menţinem angajaţii în siguranţă şi serviciile în funcţiune”, a declarat un purtător de cuvânt al Google pentru Ars.

„Ne-am angajat să facem tot posibilul pentru a-i ajuta pe angajaţii noştri care pot fi vaccinaţi să facă acest lucru şi susţinem cu fermitate politica noastră de vaccinare”.

„Vaccinurile sunt esenţiale pentru capacitatea noastră de a permite o revenire sigură la birouri pentru toată lumea şi de a minimiza răspândirea Covid-19 în comunităţile noastre”, a scris Chris Rackow, vicepreşedintele pentru securitate al Google, într-un e-mail din octombrie obţinut de CNBC.

Angajaţii care nu se vaccinează pot solicita scutiri pentru convingeri religioase sau afecţiuni medicale, pe care Google a declarat că le va acorda de la caz la caz. Angajaţii care nu sunt vaccinaţi şi nu primesc o scutire îşi vor păstra beneficiile timp de 92 de zile. Compania a precizat că lucrătorii ar putea căuta alte roluri în cadrul companiei care nu ar intra sub incidenţa ordinului executiv şi ar fi eligibili pentru munca la distanţă.

Nu este clar câte posturi ar îndeplini aceste criterii, dar, pe baza memorandumului, probabil că nu sunt multe.
Pe de altă parte, nu mulţi angajaţi Google par să se opună cu tărie acestei cerinţe. Luna trecută, aproximativ 600 de de angajaţi au semnat un “manifest” prin care cereau companiei să anuleze cerinţa. Aceasta reprezintă doar 0,4% din cei 150.000 de angajaţi ai Google.
SURSA: MEDIAFAX

Trimite articolul

X
Taguri:
angajati google ,
concedieri ,
declaratii ,
memorandum ,
refuz vaccin
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. vbn says:
    December 16, 2021 at 11:40 am

    Ce idioti. Nu testul PCR e folosit pt diagnosticarea Covidului? Atunci de ce nu se accepta testul negativ ca si dovada ca sunt sanatosi..?E chiar mai sigur decat faptul ca e vaccinat cineva, pt ca si vaccinatii se pot imbolnavi de Covid, si avand mai putine simptome (asa zice teoria…) is sanse mari sa nici nu observe si sa infecteze tot biroul…Voi incerca sa folosesc cat mai putin serviciile google de acum.

    Reply
    • Bubu says:
      December 16, 2021 at 12:38 pm

      Ca cineva e si curios ca nu le mai folosești serviciile, pocaitule. Mars la adunare și infectati-va acolo în grup, ca voi promovați nevaccinarea.

      Reply
      • Misu says:
        December 16, 2021 at 12:50 pm

        Eu nu sunt pocait si tot ma pis pe vaccinu vostru🖕🏻

        Reply
      • Avraam says:
        December 16, 2021 at 1:01 pm

        BINE PUNCTAT!!!

        Reply
      • Scapa cine poate says:
        December 16, 2021 at 1:43 pm

        Ia arata-ne matale UN om de stiinta de renume mondial confirmat cu experienta in vaccinuri care promoveaza vaccinarea care nu e sluga dovedita a Big Pharma daca esti atat de mare propagandist. Apoi iti arat eu 4 incontestabili stiintific(niciunul pocait) care sustin oprirea acestui fiasco medical. Daca vei gasi doar politruci sau aserviti mai gandeste-te la cat esti de spalat pe creier.

        Reply
        • SN says:
          December 17, 2021 at 8:58 am

          Delir antivaccinist total, stimabile!🤷🏻‍♂️

          Reply
          • Cat de cretin poti fi??? says:
            December 17, 2021 at 9:18 am

            Tu dovedesti direct cat esti de spalat pe creier nici macar nu te-ai gandit 🤣

          • SN says:
            December 17, 2021 at 11:37 am

            Și delirul continuă 😁

      • Bubu1 says:
        December 16, 2021 at 2:24 pm

        Alt el-ghe-bet-ch-i-u-i-st frustrat. Mă lipsesc de serv-ic-ii-le goa-g-ăl.

        Reply
      • maria says:
        December 16, 2021 at 6:14 pm

        in momentul cant toti de pe planeta vor fi vaccinati , vor aparea tulpini-tulpini si nu se va termina niciodata razboiul dintre vaccinati in ton cu moda sau vaccinati ca nu ai incotro.

        Reply
  2. Eu says:
    December 16, 2021 at 4:39 pm

    Știri numai din California . Faceti sa para ca peste tot se întâmpla asta . De ce nu scrieți de Tesla și Oracle și multe alte companii care sau mutat din California tocmai pentru politica de control pe care o aveau . Cel mai mizerabil stat si cele mai mari taxe din America . Cineva trebuie sa plătească pentru politica lor care se pare ca e îmbrățișată și aplaudata și in Romania . Și se mai găsesc unii sa comenteze ca e bine sa obligi pe altul aa gândească la fel ca tine . Viitorul suna bine : angajați la firme multinaționale sa băgați ața in ac ( stati liniștiti ca dacă sunteți vaccinati o sa va dea 1500 RON și când va mor părinții o sa moșteniți garsoniera in care stau sa aveți unde sta și sa fiți indepenti . Ca mai mult de atât nu va duce capu . )

    Reply
  3. Xxl says:
    December 17, 2021 at 8:04 am

    Tocmai boule ca Google e companie deținută de pocaiti(americani),bou creștin.

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    Se închide supermarketul Remarkt (Real). 122 de angajați sunt vizați de concedierea colectivă
    2
    UPDATE. Incendiu în curtea și în interiorul Agora Mall
    3
    UPDATE. Accident grav pe DN 79. Trei victime încarcerate, între care doi minori
    4
    Reacția lui Meszar la anunțul demisiei lui Rednic!
    5
    Cât costă întreținerea unui vârstnic la căminul de pe Bodrogului
    6
    Guvernul acordă 800 de lei pensionarilor vulnerabili: Detalii despre noua măsură socială
    7
    VIDEO | Accidentul de pe Calea Aurel Vlaicu, surprins de camerele video
    8
    Blocaj total pe întreg Drumul Expres Arad-Oradea
    9
    Tragedia de la Zimand, provocată de o clipă de neatenție?
    10
    Guvernul renunță la plafonarea facturilor la energie. ANRE: „Sprijinul de stat va merge către consumatorii vulnerabili“

    Ştiri sportive

    Gabriela Ruse s-a calificat în finala turneului de la la 's-Hertogenbosch
    Gabriela Ruse s-a calificat în finala turneului WTA 250 pe iarbă de la 's-Hertogenbosch (Olanda), dotat cu premii totale de 239.212 euro, sâmbătă, după ce a învins-o în penultimul act pe italianca Elisabetta Cocciaretto, cu 2-6, 6-4, 6-3.

    România

    Traian Băsescu, operat de urgență pe cord la Paris
    Fostul președinte al României, Traian Băsescu, a fost supus recent unei intervenții chirurgicale pe cord la Paris, din cauza unor complicații apărute la stenturile montate anterior.

    UT Arad

    Alin Roman, mijlocașul lui UTA pentru următoarele două sezoane
    Jucătorul de 31 de ani revine după aproape un deceniu la Arad. A mai evoluat pentru formația de pe Mureș în stagiunea 2015-2016.

    România

    Bolojan avertizează: „Deficitul bugetar mare nu mai poate fi susținut”
    1

    Local

    Fără „ochi închiși” când vine vorba de deșeuri
    La Curtici nu se mai fac concesii când vine vorba de protecția mediului și aruncarea deșeurilor. Primarul transmite că vor fi tot mai multe controale.

    Local

    Revedere emoţionantă după 30 de ani
    Prima promoție a Facultății de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad s-a reunit pentru aniversarea a trei decenii de la absolvire.

    ARADON Sport local

    Dana Dodean Monteiro - „Fiică a Județului Arad”!
    Cea mai titrată sportivă a Aradului din ultimii 30 de ani s-a retras din activitate şi a fost premiată de Consiliul Judeţean Arad.

    România

    14 iunie – Ziua Mondială a Donatorului de Sânge: un gest simplu care salvează vieți
    Astăzi, 14 iunie, este marcată Ziua Mondială a Donatorului de Sânge, o inițiativă globală care aduce recunoștință donatorilor voluntari și încurajează populația să contribuie la salvarea de vieți printr-un gest simplu, dar esențial: donarea de sânge.

    Local

    Amenzi de peste 100 de mii de lei aplicate transportatorilor de mărfuri
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.