aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Greta Thunberg a fost reținută de poliția germană în timpul unui protest

Greta Thunberg a fost reținută de poliția germană în timpul unui protest

la 17 January 2023 21:27
15 Comentarii

Greta Thunberg a fost reținută de poliția germană în timpul unui protest

Foto: Twitter/Gabriel Mantelli
17 January 2023 21:27
Activista pentru climă Greta Thunberg a fost reţinută de poliţie în timpul unui protest împotriva exploatării cărbunelui într-un sat din Germania.
Activista pentru climă Greta Thunberg a fost reţinută de poliţie în timpul unui protest împotriva exploatării cărbunelui într-un sat din Germania.

Trimite articolul

X

Activista suedeză pentru protejarea mediului, în vârstă de 20 de ani, a luat parte la proteste împotriva demolării satului Luetzerath pentru a face loc extinderii unei mine de cărbune din apropiere.

 

Germania se află într-o gravă criză energetică din cauza sistării de gaz rusesc ca urmare a războiului din Ucraina şi răcirii relaţiilor ruso-germane.

Pentru că Verzii din coaliţia social-eco-liberală condusă de cancelarul Olaf Scholz refuză să recunoască energia nucleară ca energie curată şi sigură, militând pentru demolarea ultimelor reactoare nucleare, germanii sunt nevoiţi să apeleze la cărbuni pentru a trece cu bine peste raţionalizarea energetică din această iarnă.

Pe de altă parte, activiştii de mediu se opun şi exploatării de cărbuni, fiind consideraţi cei mai poluanţi.

Lignitul este considerat de exemplu de activişti drept cea mai dăunătoare formă de cărbune. Dar guvernul Scholz consideră că utilizarea sa va asigura securitatea energetică a Germaniei pe termen scurt.

Scholz s-a angajat să prezinte planuri de eliminare treptată a cărbunelui până în 2030 în Renania.

SkyNews relatează că Greta Thunberg a fost reţinută de poliţie în timpul unei demonstraţii împotriva extinderii producţiei de cărbuni din Germania, la care au participat sute de protestatari.

Un purtător de cuvânt al forţelor de poliţie locale din Aachen a declarat că Greta Thunberg făcea parte dintr-un grup de protestatari care „au năvălit” spre marginea minei în aer liber, descrisă de ofiţeri ca fiind „abruptă şi extrem de periculoasă”.

Poliţia spune că activista nu a fost arestată, ci a fost transportată şi este acum reţinută împreună cu alţi protestatari pentru identificare.

SURSA: MEDIAFAX

Trimite articolul

X
Taguri:
arestare ,
Greta Thunberg ,
incalzire ,
schimbari climatice
15 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. anonim says:
    January 17, 2023 at 11:00 pm

    Stau si ma gandesc daca acesti activisti sunt intregi la cap ? adica centrale nucleare nu vor , carbune nu vor , ma gandesc ca pentru rumegusul ce il au in cap , pana si hidrocentralele atenteaza la mediu inconjurator ….. cam din ce cred acesti idioti , ca ar trebui un stat industrializat de nivelul Germaniei e OK sa isi produca energia de care are nevoie ? probabil din lumanari sau bete de chibrite

    Reply
    • anotimp says:
      January 18, 2023 at 8:42 am

      din energie verde!

      Sa sti ca stau sa militez incet incet si eu spre partidul verde din romania, pentru alte cauze. Este extrem de deranjant ca am ajuns Groapa de Gunoi a Europei.
      E inadmisibil ca mizeriile astea transporta anual 10000 de t de deseuri in romania! bine ca exista inca vama pentru marfuri.

      Reply
      • eu says:
        January 18, 2023 at 10:26 am

        Energie verde nu exista. Este mai putin poluanta intradevar, acea “energie verde” , dar implica costuri mult mai mari. Cum scria si “anonim” – la o tara puternic industrializata precum Germania, nu ai ce face cu “energia verde”. Eoliana sau solara, nu ai cum sa acoperi necesarul industrial de energie, aia casnici raman cam pe dinafara. Pentru a monta eoliene, dupa noile reglementari, nu au voie sa fie la o distanta mai mica de 2km una fata de cealalta si minim 10km fata de localitati. Gandeste doar la suprafata necesara pentru cateva eolien, sau suprafata pentru panouri ca sa acopere necesarul de energie pentru un oras intreg (fara industrie).

        Reply
        • BALENA says:
          January 18, 2023 at 1:22 pm

          Din pacate prostanacul de *anotimp* nu intelege asta…..astia sunt toti batuti in cap si in loc de cerebel au un saculetz de doctrina anarhisto-userico-globalista!

          Reply
    • Alt anonim says:
      January 21, 2023 at 1:34 pm

      Anonime, te flatezi degeaba. Ai demonstrat în pandemie că nu gândești, doar crezi că gândești. Da, partea cu rumegușul te descrie perfect. Darul ăsta observ că l-ai păstrat 😁

      Reply
  2. USRI says:
    January 17, 2023 at 11:17 pm

    Asta ar merita bagata vreo 24 de ore la răcoare, să nu mai fie atât de înfierbântată. Nu zice nimeni, e bine să protejezi mediul, dar nu așa cum o fac apucații ăștia.

    Reply
  3. Hmmmm says:
    January 18, 2023 at 3:24 am

    Revansa fraților Tate 🙂

    Reply
    • cinefil says:
      January 18, 2023 at 9:02 am

      Hmm-ule, ce legatura poate sa fie intre fata asta si gunoaiele de frați? Esti dus rau cu pluta!

      Reply
      • pentru cinefil says:
        January 18, 2023 at 10:43 am

        Nu cred ca e dus cu pluta. Daca tu nu vezi legaturi, nu inseamna ca altul mai informat decat tine – presupunem prin absurd ca ar putea exista un astfel de om, desigur – nu le vede.
        Cam limitata viziunea dumneavoastra in privinta realitatii.
        Daca aveti nevoie sa va fac un desen pentru ca domnia voastra sa intelegeti realitatea, va rog sa-mi solicitati ajutorul.

        Reply
        • cinefil says:
          January 18, 2023 at 2:34 pm

          Uite ca ma conformez si doresc ca sa ma luminezi, rogu-te!

          Reply
          • Cinefil tv says:
            January 19, 2023 at 7:57 am

            Hai ca te luminez eu. iti aprind lanterna in ureche si o sa iti straluceasca ochii 😉

  4. grig says:
    January 18, 2023 at 8:44 am

    Sunt voci in presa straina care sustin ca arestarea a fost doar un scenariu.

    Reply
  5. Greta are dreptate mereu says:
    January 18, 2023 at 8:56 am

    Greta Trotineta este stra-stranepoata lui Lionel Walter Rothschild. Adica politistii aia au cam pus-o cum se spune.
    Nu este o informatie ascunsa ci una recunoscuta oficial. Ati vazut voi copii cu acces la sediul natiunilor unite? Banii guverneaza politica si politicile.
    Trezirea!

    Reply
  6. miha says:
    January 18, 2023 at 10:09 am

    A stat prea mult timp in umbra si a cheltuit bani primiti de la organizatii si acum a iesit pe teren pt ca nu mai are bani si trebuie putina activitate. Un copil spalat pe creier.

    Reply
  7. BASHIR MEHMET says:
    January 18, 2023 at 1:19 pm

    Fetita asta a luat-o razna…..singura modalitate este de a-i arde vreo 20 de nuiele la fundulet! Se va lasa singura de globalism si alte cele….

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    A venit şi aurul naţional pentru CSŞ Gloria Arad!
    3
    Peste 100 de sindicaliști din Arad, la protestul Sanitas
    4
    Industria Aradului, în picaj
    5
    Cinci medalii pe salteaua de greco-romane
    6
    Între „Lanul cu păsări” şi „Dincolo de cuvinte”
    7
    Un pasaj subteran dedicat narcotraficului, descoperit între California și Mexic
    8
    Șeful AJVPS Arad, vizat de cercetări după ce polițiștii au găsit în mașina în care se afla carne de vânat
    9
    Microbuz ieșit în decor, între Vinga și Șagu
    10
    Dronă căzută la Galați: Reuniune de urgență a Consiliului de Securitate al ONU luni

    Local

    Industria Aradului, în picaj
    Primele trei luni din acest an au însemnat scăderi semnificate în industria Aradului, cifrele oficiale arătând o diminuare în medie cu 20 de procente față de anul precedent.

    Local

    „Farmecul Copilăriei” revine în Parcul „Aventura Voinicilor”
    Evenimentul propune o serie de activități educative, recreative și artistice, menite să ofere celor mici o experiență memorabilă la începutul sezonului estival.

    Local

    FOTO
    FOTO| Elevii de la Liceul Tehnologic din Sântana, câștigători ai concursului “Prietenii Pompierilor”
    Echipele participante au avut de parcurs trei probe: proba teoretică, ştafeta de 400 m cu obstacole și pista cu obstacole.

    Advertorial

    Tricouri creștine – cum iți exprimi credința prin ceea ce porți
    Tricourile creștine au depășit de mult granița unui simplu articol vestimentar. Sunt, pentru mulți, o declarație de identitate, un mod de a spune fără cuvinte cine ești și ce valori porți cu tine. Un tricou cu un verset biblic sau cu un mesaj creștin nu este o insignă sau un steag. Este o conversație deschisă cu oricine te vede, o mărturie discretă, dar constantă despre ceea ce contează cu adevărat pentru tine.

    Advertorial

    Pe mare, în căutarea vacanței perfecte cu Discover Turism and Cruise
    Din dragoste pentru călătorii: Brigitta s-a întors acasă cu secretele a 10 vapoare de croazieră, verificate la pas într-o singură săptămână...

    România

    Cântărețul Cristian Pomohaci a fost arestat preventiv pentru viol asupra unui minor și agresiune sexuală
    Cântărețul Cristian Pomohaci, cercetat într-un dosar penal referitor la săvârșirea unor infracțiuni contra libertății și integrității sexuale, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile.

    România

    Bolojan (PNL): Probabil luni ne întâlnim cu premierul desemnat. Avem rezerve că un guvern tehnocrat va avea rezultate
    Premierul interimar Ilie Bolojan, președintele Partidului Național Liberal (PNL), a declarat că la începutul săptămânii viitoare, cel mai probabil luni, conducerea PNL urmează să aibă consultări cu premierul desemnat Eugen Tomac, subliniind că are rezerve în privința unui guvern tehnocrat care să aibă rezultatele necesare pentru țară în perioada următoare.

    România

    VIDEO
    Urs, filmat în timp ce era cățărat pe un stâlp de electricitate, la marginea Brașovului
    Scene neobișnuite au fost surprinse la marginea municipiului Brașov, unde un urs a fost filmat în timp ce cobora de pe un stâlp de electricitate, spre surprinderea celor care au asistat la moment.

    România

    VIDEO
    Eugen Tomac: Voi prezenta Parlamentului României o echipă de specialiști, un guvern tehnic, nu unul politic
    Premierul desemnat, Eugen Tomac, a declarat, joi, la Cotroceni, că va propune Legislativului „o echipă de specialiști”, și nu de politicieni. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.