aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Guvernul Olandei a demisionat în urma scandalului alocaţiilor

Guvernul Olandei a demisionat în urma scandalului alocaţiilor

la 15 January 2021 18:42
6 Comentarii

Guvernul Olandei a demisionat în urma scandalului alocaţiilor

Foto: Bihon.ro
15 January 2021 18:42
Guvernul Olandei, în frunte cu prim-ministrul, Mark Rutte, a demisionat vineri, după scandalul alocaţiilor. Fiscul olandez a acuzat mii de familii că au solicitat în mod fraudulos plata alocaţiilor copiilor, în perioada 2013-2019.
Guvernul Olandei, în frunte cu prim-ministrul, Mark Rutte, a demisionat vineri, după scandalul alocaţiilor. Fiscul olandez a acuzat mii de familii că au solicitat în mod fraudulos plata alocaţiilor copiilor, în perioada 2013-2019.

Trimite articolul

X

Din această cauză, fiscul le-a cerut rambursări de zeci de mii de euro şi multe familii au ajuns în faliment sau au divorţat. Ministrul Finanţelor, Wopke Hoekstra, şi Ministrul Economiei, Eric Wiebes, au fost deja daţi în judecată, alături de alţi trei politicieni.

Prim-ministrul Olandei, Mark Rutte, a convocat o şedinţă a cabinetului la Haga, unde miniştrii au trebuit să decidă dacă sunt de acord să renunţe la funcţii, cu doar două luni înainte de alegerile deja planificate, conform DW. În urma întâlnirii, Rutte l-a informat pe regele Willem-Alexander că guvernul demisionează.

Fiscul olandez a acuzat mii de familii că au solicitat în mod fraudulos plata alocaţiilor copiilor, în perioada 2013-2019. Din această cauză, fiscul le-a cerut rambursări de zeci de mii de euro şi multe familii au ajuns în faliment sau au divorţat.

Un raport al parlamentarilor a numit întreaga acţiune ”nedreptate fără precedent”, pentru că acuzaţii nu au avut ocazia să-şi exprime nevinovăţia.

Mark Rutte, care ocupă funcţia de prim-ministru din 2010, a descris episodul ca fiind ”ruşinos”.

Până acum, 10.000 dintre familiile acuzate pe nedrept au primit compensaţii în valoare totală de aproximativ 30.000 euro.
Ministrul Finanţelor, Wopke Hoekstra, şi Ministrul Economiei, Eric Wiebes, au fost deja daţi în judecată, alături de alţi trei politicieni.

Roger Derikx, în vârstă de 46 de ani, este din Hoofddrop şi are doi copii. Guvernul i-a cerut să achite 60.000 de euro, după ce a fost acuzat pe nedrept. ”Suma imensă pe care trebuia să o înapoiem statului este unul din motivele pentru care am divorţat de soţia mea. Fiscul are o putere foarte mare în Olanda şi fără un judecător, pot să te ducă în faliment”, a declarat pentru DW. ”A fost o perioadă groaznică, au venit la mine acasă, mi-au luat frigiderul, maşina şi 40% din salariu”.

Prim-ministrul Rutte a spus că guvernul va continua să se ocupe de întreaga criză COVID-19, dar în calitate de guvern interimar.

Pe 17 martie, olandezii vor vota cine ocupă cele 150 de locuri din Camera Reprezentanţilor.

Sursa: Mediafax

Trimite articolul

X
Taguri:
alocatiilor ,
demisia ,
guvern ,
Olanda ,
scandalul
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. sattan 666 says:
    January 15, 2021 at 11:45 pm

    fluid gender? ceva imbarligare de sexe? ceva impotriva crestinismului?

    Reply
  2. sattan 666 says:
    January 15, 2021 at 11:46 pm

    cum de nu sunt lasati copilasii sa isi aleaga alocatia si sexul?

    Reply
  3. sattan 666 says:
    January 16, 2021 at 12:27 am

    auzi fluid gender! adica … sa v-a fut prgresistilor

    Reply
  4. Virusache says:
    January 16, 2021 at 1:06 am

    Va dati seama oameni buni, cat ajutor pe cap de copil produs primesc aceste javre producatoare de copii pe banda rulanta. Atat fac, copii si gunoi. Olandezii europeni fac de regula 3 copii, iar cei ne europeni cate 6- 7. Din aceasta cauza a suprapopularii, totul e prost si scump, se traieste usor-dar nu bine. Poti merge cu bicicleta oriune vrei in orase-e gratis, multe lucruri se pot rezolva online; daca nu te deranjeaza lipsa acuta de spatiu, listele de asteptare imense in orice domeniu, cresa scoala sport doctori, rahatul de caine peste tot pe unde calci, mirosul specific al unei importante parti a populatiei, mancarea cea mai rea si plina de chimicale din europa, preturile supernesimtite la orice in afara de aldi si lidl, daca toate astea nu te deranjeaza, atunci e chiar usor in Olanda Produse de caliate mai proasta ca in Olanda eu nu am vazut, cu mult mai proaste ca in Romania sau Spania sau Italia. Autostrazile sunt excelente dar mai tot timpul extrem de aglomerate, mergi 70 80 de voie de nevoie, adica sunt total insuficiente. Seara in marile orase, vezi cetateni de origine indiana sau central africana iesiti pe barosaneala cu golfu dau bemweu mai ceva ca in Rahova sau Ferentari. Na-ai bani esti rege. Traiesti mai bien decat meriti. Ai bani, esti cersetor al unei calitati pe care nu o vei primi niciodata. Pofta buna.

    Reply
  5. un gheorghe says:
    January 16, 2021 at 6:26 am

    Aici esti satano??unde frass ai fost,ai avut covid?tu nu ai auzit de 3 in 1??tre sa scrii 3 comentarii sa te intelegem,mai franzela?

    Reply
  6. gigi says:
    January 16, 2021 at 3:07 pm

    Dacă la ei a demisionat ministrul privind plata alocațiilor abuzive la noi nu se acordă chiar dacă s-a votat dublarea de către guvern nu avem nici o reacție din partea prim ministrului de ași da demisia pentru aplicarea legii .
    Același lucru este și la pensii , deci prim- ministru nici nu ar trebui să mai stea pe gânduri să-și dea demisia dacă urmărește interesele romanilor .

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Arafat: Persistența investigațiilor fără indicii reale și verificabile la adresa mea ridică serioase semne de întrebare
    3
    Arădenii chemați să dezbată Codul Muncii
    4
    Braconaj piscicol în Luncă
    5
    Rezultate de excepție la Liceul german
    6
    Trump spune că prelungește armistițiul până la noi ordine
    7
    POLITIC. Dorian Curcanu (USR): „PSD fuge din restaurant fără să plătească”
    8
    O nouă tranșă de locomotive noi pentru Arad
    9
    Nicușor Dan: Am cerut partidelor să dezescaladeze retorica publică
    10
    Bolojan: Vom iniția discuții cu grupurile USR, UDMR și al minorităților să clarificăm funcționarea unui guvern minoritar

    România

    Adrian Veștea: Nu îmi depun mandatul de premier desemnat
    Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat luni seara, după încheierea ședinței BPN al PNL, că nu își va depune mandatul.

    România

    Ilie Bolojan: PNL nu susține Guvernul Veștea având în vedere că desemnarea s-a făcut fără consultarea partidului
    Partidul Național Liberal a decis să nu susțină instalarea Guvernului condus de Adrian Veștea, având în vedere că desemnarea acestuia s-a făcut cu încălcarea spiritului democrației parlamentare și fără consultarea partidului, iar liberalii care vor vota un astfel de executiv își vor pierde calitatea de membri ai formațiunii, a anunțat, luni seara, președintele PNL, prim-ministrul interimar Ilie Bolojan.

    România

    VIDEO
    Bolojan: PNL îi solicită președintelui României să reia consultările cu partidele
    Partidul Național Liberal îi solicită președintelui Nicușor Dan să reia consultările cu partidele politice în vederea formării unui guvern susținut „într-o manieră transparentă”, a declarat, luni seara, liderul PNL, prim-ministrul interimar Ilie Bolojan.

    România

    Sighiartău: Decizia PNL de a nu face parte dintr-un Guvern alături de PSD - reconfirmată
    Conducerea PNL a reconfirmat, prin vot, hotărârea anterioară ca partidul să nu facă parte dintr-un Guvern alături de PSD.

    Local

    Compania de Apă, investiții de 60 de milioane în 2026
    Reprezentanții Companiei de Apă Arad anunță că, în acest an, vor fi realizate investiții de peste 60 de milioane de lei. 1

    UT Arad

    Vacanța a luat sfârșit la UTA
    UTA s-a reunit astăzi pentru a pregăti sezonul 2026-2027 din Superliga.

    Local

    Au mai mutat un drum județean către comune
    Consiliul Județean Arad a transferat un așa-zis drum județean, care nu îndeplinea condițiile pentru această categorie, către patru comune. 1

    Local

    Pista de atletism de pe „Gloria”, (re)deschisă pentru public
    Chiar dacă nu s-au finalizat încă toate lucrările la baza sportivă, pista de alergare poate fi folosită, cu respectarea restricțiilor existente. 4

    ARADON Sport local

    Prima cupă din istoria clubului
    Athletico Vinga a reuşit eventul: Liga 4 şi Cupa României, faza judeţeană.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.