aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
În Afganistan, femeile suferă în tăcere. A trecut un an de când talibanii au preluat puterea

În Afganistan, femeile suferă în tăcere. A trecut un an de când talibanii au preluat puterea

la 15 August 2022 19:02
9 Comentarii

În Afganistan, femeile suferă în tăcere. A trecut un an de când talibanii au preluat puterea

foto: EPA
15 August 2022 19:02
Consecinţele Acordului de la Doha, încheiat între Donald Trump, fostul preşedinte american, şi liderii talibani, sunt devastatoare.La un an de la căderea Kabulului, femeile afgane încearcă să-şi construiască o viaţă nouă în străinătate, sau îndură în tăcere sub unul dintre cele mai cumplite regimuri totalitare din istoria modernă.
Consecinţele Acordului de la Doha, încheiat între Donald Trump, fostul preşedinte american, şi liderii talibani, sunt devastatoare.La un an de la căderea Kabulului, femeile afgane încearcă să-şi construiască o viaţă nouă în străinătate, sau îndură în tăcere sub unul dintre cele mai cumplite regimuri totalitare din istoria modernă.

Trimite articolul

X

Când talibanii au păşit în capitala Afganistanului pe 15 august 2021, cel mai lung război al Americii a luat sfârşit. Conflictul a durat 20 ani şi a costat 2,3 trilioane de dolari.

Retragerea trupelor americane a forţat zeci de mii de afgani să fugă de frica talibanilor. Unii au fost evacuaţi pe cale aeriană cu sprijinul internaţional al statelor europene.

Alţii au fugit din Afganistan, doar cu hainele pe ei şi cu strictul necesar. Pentru multe femei afgane, preluarea talibanilor a marcat sfârşitul libertăţilor de care s-au bucurat timp de două decenii.

După un an, mii de femei afgane sunt răspândite în întreaga lume, de pe plajele din Florida până în suburbiile Dublinului.

A începe de la zero nu este uşor. Le este dor de ţară şi de cei dragi pe care îi văd doar pe ecranele telefoanelor mobile. Noaptea, se întorc adesea în Afganistan, dar doar în vise.

Se luptă să aibă noi identităţi, muncesc din greu ca să supravieţuiască de pe o zi pe alta şi îşi petrec timpul liber să înveţe noi limbi.

Într-o ţară în care aproape două treimi din populaţie are sub 25 de ani, membrii tinerei generaţii din Afganistan au trăit în timpul războiului dintre NATO, talibani şi teroriştii al-Qaida.

Talibanii au condus ţara la sfârşitul anilor 1990 înainte de a fi înlăturaţi de la putere de trupele SUA şi forţele afgane ale Alianţei Nordului în 2001.

Comunitatea internaţională a încurajat femeile să-şi urmărească visele după ce represiunea, pe care au îndurat-o de mici copii în anii 1990, părea că se încheiase. Spre deosebire de milenialii din statele occidentale care sunt nostalgici după anii 1990, cei din Afganistan au doar amintiri de coşmar.

Când ultimele trupe americane s-au retras într-o retragere haotică vara trecută, femeile afgane şi-au văzut câştigurile, obţinute cu greu în două decenii, evaporate peste noapte.

În ciuda faptului că au promis că vor onora drepturile femeilor „în cadrul islamului”, talibanii şi-au intensificat represiunile, exact aşa cum activiştii afgani avertiseră de mult.

Talibanii au interzis liceul pentru fete, au impus restricţii femeilor care lucrează şi călătoresc în străinătate şi le-a ordonat să rămână încuiate în casă. Dacă trebuie să iasă afară, trebuie să îşi acopere întreg corpul şi faţa, cu excepţia ochilor.

Regimul a închis aproape toate adăposturile pentru femeile care fug de violenţă, iar violenţa domestică este acum în creştere. A fost desfiinţat ministerul pentru Afacerile Femeilor. Demonstraţiile feministe au fost suprimate. Numărul căsătoriilor între copii este în creştere, iar femeile şi fetele care ajung în pragul disperării, aleg să se sinucidă.

Afganele care au reuşit să iasă din ţară se pot considera norocoase, dar se simt trădate de o lume care le-a promis că le va fi alături.

Acestea sunt femei care au fost cândva pline de optimism cu privire la viitorul ţării lor. S-au alăturat forţelor de securitate din regiunile rămase libere din Afganistan ce continuă să lupte împotriva talibanilor, sau au devenit profesori, artişti şi activişti. Acum sunt libere şi în siguranţă. Dar sunt departe de casele pe care le iubesc şi de viitorul pe care îl merită, scrie Time.

sursa: Mediafax

Trimite articolul

X
Taguri:
afganistan ,
insurgenti ,
islam ,
talibani
9 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Alex says:
    August 16, 2022 at 1:38 am

    “Consecinţele Acordului de la Doha, încheiat între Donald Trump, fostul preşedinte american, şi liderii talibani, sunt devastatoare“

    Serios Aradon??? Trump e vinovat ca Biden a decis retragerea trupelor in totalitate??????? HALAL presa. HALAL jurnalisti. Mi-e sila. Din cauza unor jurnalisti de genul vostru suntem, unde suntem azi. Presa l-a terminat pe Trump ca presedinte, a venit Biden care a stricat relatiile cu tarile dusmane. Vezi China, vezi Russia, Vezi Coreea de Nord. Despre el nu se zice nimic. In continuare Trump e vinovat.

    Reply
    • anonim says:
      August 16, 2022 at 5:47 pm

      Relax și mai închină-te de 3 ori tabloului cu Trump… să nu pleznească vreo venă pe undeva 😂.

      Reply
    • Klar says:
      August 16, 2022 at 10:42 pm

      Absolut corect!!!

      Reply
    • M.T. says:
      August 17, 2022 at 11:02 pm

      @Alex.
      Ești în eroare. Nu Biden a decis retragerea trupelor în totalitate. Acest lucru este prevăzut în acordul de la Doha în termen de 14 luni de la încheiere. Vezi secțiunea 2 a acordului. La nivelul politicii externe trebuie să respecți acordurile încheiate anterior de statul pe care-l reprezinți.

      Reply
  2. anonim says:
    August 16, 2022 at 2:20 am

    Astia sunt moslemii , e mai valoroasa o capra raioasa decat propia sotie , dar inca sunt destui cretini care inca ii sustin si ii pupa in dos

    Reply
    • anonim says:
      August 16, 2022 at 5:56 pm

      Stereotipurile de genul nu rezolvă problema. Nu toți musulmanii își doresc un stat teocrat precum Afganistanul talibanizat.

      Reply
  3. anonim says:
    August 16, 2022 at 9:18 am

    Unde e acum individul cu pseudonimul “eu” să ne spună cât de bună e viața într-un stat teocrat, acolo unde oamenii își “iubesc credința cu adevărat”? Nada, tace mâlc.

    Reply
  4. petre says:
    August 16, 2022 at 3:16 pm

    Aiureli!!! Afganistanul are ce si-a dorit; sa ne imaginam ca popi retrograzi ca Teodosie de la CT,sau Cleopa de la Gai ar avea puterea in RO precum in Iran,Arabia Sauditilor,etc…..Deja biserica a ajuns STAT,IN STAT!!!!! In secolul 21 avem religie in scoli,misticism, in detrimentul altor discipline,precum educatia fizica,par ex.!!!!!! NU ESTE FIRESC SI NICI FOLOSITOR!!!!

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      August 17, 2022 at 11:08 am

      Corect. Dar spune-i asta userului Swede, cu doctorat in teologie adica in basme pentru indoctrinare religioasa. Sau spune-le pupatorilor de moaste autohtoni.

      Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    La Sanocare Home – îngrijire medicală la domiciliu!
    2
    Comunicat de presă
    3
    SFATURILE LUI RELI: Vremea poveștilor spuse la gura sobei
    4
    Patru ani de închisoare pentru ecstasy și canabis
    5
    Depozitare ilegală de deșeuri la marginea Pădurii Ceala: amendă de 40.000 de lei și obligație de salubrizare
    6
    Săptămâna viitoare va fi decisivă pentru Ucraina, avertizează Ursula von der Leyen
    7
    Ducu Bertzi cântă, vineri, în Piaţa Catedralei
    8
    CCR: Legea prin care cresc taxele locale, constituțională
    9
    Direcția Silvică Arad vinde brazi la prețuri mici
    10
    Teodor Țigan, obligat să restituie prima de pensionare

    Local

    Patru ani de închisoare pentru ecstasy și canabis
    O traficantă de droguri din Arad, concubina unui alt traficant, care în 2024 a fugit de polițiști și a lovit două mașini ale Direcției de Operațiuni Speciale, a fost condamnată la închisoare.

    Mapamond

    Cuba trece la săptămâna de lucru de patru zile din cauza penuriei energetice produse de blocada SUA
    Guvernul comunist din Cuba a decis vineri o serie de măsuri prin care încearcă să continue activitatea economică în ciuda embargoului petrolier impus tot mai strict de Statele Unite, după ce au preluat controlul asupra livrărilor de ţiţei din Venezuela, semnalează AFP şi dpa.

    Ştiri sportive

    Primii cinci campioni de la JO 2026 au câștigat aurul olimpic în premieră
    Sâmbătă s-au dat primele cinci titluri la Jocurile Olimpice de iarnă 2026, de la Milano-Cortina, campionii câștigând în premieră medalia olimpică de aur. Elvețianul von Allmen a luat primul titlu pus în joc, la coborâre. Italia, Japonia și Norvegia au câte o medalie din fiecare metal.

    România

    Oana Țoiu: România are o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze din UE
    România își asumă o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană și are misiunea de a crește producția pentru a scădea prețurile acasă și a contribui la protejarea regiunii împotriva utilizării prețurilor la energie ca armă de șantaj politic, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu. 1

    Local

    Aproape 15 mii de operații efectuate la Județean, în 2025

    Ştiri sportive

    Sorana Cîrstea a câștigat turneul Transylvania Open, fără să piardă vreun set
    Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a câștigat turneul Transylvania Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 283.347 de dolari și găzduit de BTarena din Cluj-Napoca, după ce a învins-o pe britanica Emma Răducanu cu 6-0, 6-2, în finala desfășurată sâmbătă.

    UT Arad

    Mihalcea a vorbit de salvarea de la retrogradare
    La conferința de presă de după înfrângerea cu FK Csikszereda, antrenorul UTA-ei a surprins. 7

    UT Arad

    Ne putem uita în jos, că ne iau cu rău înălțimile
    UTA s-a poticnit acolo unde ne așteptam mai puțin. A. Roman și Odada au îngropat speranțele noastre, după greșeli copilărești cu FK Csikszereda. 3

    Local

    Tâlhar reținut după ce a furat un telefon și 100 de lei
    Un bărbat care, după ce și-a lovit victima, plecat cu telefonul acesteia și cu portofelul în care se aflau 100 de lei, a fost arestat preventiv.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.