aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Kim Jong Un califică SUA drept ''cel mai mare duşman'' al Coreei de Nord

Kim Jong Un califică SUA drept ''cel mai mare duşman'' al Coreei de Nord

la 9 January 2021 09:40
14 Comentarii

Kim Jong Un califică SUA drept ''cel mai mare duşman'' al Coreei de Nord

Foto: KCNA VIA KNS/AFP/Getty Images
9 January 2021 09:40
Liderul nord-coreean Kim Jong Un a afirmat că SUA sunt "cel mai mare duşman" al ţării sale, declaraţie provocatoare la adresa primei puteri mondiale înainte de începutul mandatului de preşedinte al lui Joe Biden, informează AFP şi dpa.
Liderul nord-coreean Kim Jong Un a afirmat că SUA sunt "cel mai mare duşman" al ţării sale, declaraţie provocatoare la adresa primei puteri mondiale înainte de începutul mandatului de preşedinte al lui Joe Biden, informează AFP şi dpa.

Trimite articolul

X

Kim Jong Un a dat de asemenea asigurări că ţara sa se va dota cu un submarin nuclear, potrivit agenţiei oficiale KCNA, recepţionate la Seul.

Phenianul “trebuie să se concentreze şi să se dezvolte pentru a contracara SUA, cel mai mare obstacol în calea revoluţiei noastre şi cel mai mare duşman al nostru”, a declarat Kim Jong Un în timpul celui de-al 8-lea congres al partidului puterii.

FOTO: KCNA/Reuters

Declaraţia lui intervine cu mai puţin de două săptămâni înainte ca Joe Biden să preia preşedinţia SUA şi în condiţiile în care relaţiile dintre Kim şi preşedintele în exerciţiu Donald Trump au fost tumultoase.

După ce au făcut schimb de insulte şi ameninţări cu război nuclear, Kim Jong Un şi preşedintele american Donald Trump au demarat o extraordinară apropiere, marcată de întrevederi atât istorice, cât şi simbolice. Însă niciun progres nu a fost înregistrat în spinosul dosar privind programele nuclear şi balistic al Phenianului, iar negocierile de află într-un punct mort după eşecul răsunător al celui de-al doilea summit dintre cei doi, la sfârşitul lui februarie 2019, la Hanoi.

Unul dintre motivele acestui impas a fost lipsa de consens asupra concesiilor pe care Coreea de Nord ar fi trebuit să le facă în schimbul ridicării sancţiunilor internaţionale împotriva ei.

Însă Trump nu a inspirat niciodată Coreei de Nord furia pe care ea o manifestă faţă de Joe Biden, un “câine turbat” ce ar trebui “omorât în bătaie”. La rândul său, preşedintele ales Biden l-a calificat pe Kim Jong Un drept “golan”.

“Indiferent cine ar fi la putere (în SUA), adevărata natură a politicii sale împotriva Coreei de Nord nu se va schimba niciodată”, a declarat Kim Jong Un, fără a-l numi pe Joe Biden, potrivit KCNA.

Destule cuvinte ce vor fi percepute drept o provocare la adresa noii administraţii americane. În timpul preşedinţiei lui Biden, SUA ar urma să revină la o abordare mult mai clasică faţă de Phenian, insistând asupra faptului că va fi nevoie de progrese importante la nivel de grupuri de lucru înainte de a stabili o nouă întrevedere între liderii de stat.

SURSA: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
califica ,
cel mai mare duşman ,
decalaratie ,
inceput mandat ,
Joe Biden ,
Kim Jong-un ,
Phenian ,
sua ,
submarin nuclear
14 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. intalnire says:
    January 9, 2021 at 11:10 am

    păi parca s-a inteles cu Trump la ultima intalnire …..!

    Reply
    • #cugetdecinumairezist says:
      January 9, 2021 at 11:40 am

      Pai a si stat cuminte cat a fost Trump la putere. Las ca o rezolva Sorositii lui Biden de ne trezim iar cu un razboi

      Reply
  2. anonim says:
    January 9, 2021 at 12:29 pm

    D-zeule mare ! alt idiot ajuns la butoane , idiotul asta ar face mai bine sa isi hraneasca poporul decat sa cheltuie tot bugetul pe inarmare , ma intreb insa daca mai e cineva intreg la cap acolo ??? chiar nimeni din esalonul doi nu vede realitatea , sau se complace in mocirla in care se afla ?

    Reply
    • bibi says:
      January 9, 2021 at 3:48 pm

      Tu lipsești de acolo, de aceea nu au curaj să facă nimic!

      Reply
    • besty says:
      January 9, 2021 at 6:23 pm

      Cainele imbatraneste de drum ,iar ‘anonim” de grija coreenilor ! stiti proverbul nu?? Vezi-ti ,buaii, de saracia ta, parlitule !!

      Reply
      • anonim says:
        January 9, 2021 at 7:26 pm

        besty ! deci tu ai grija mea , nu ? ….mars ma in pizda ma tii de coate goale ! te ai gasit tu limbricule sa te bagi in seama ? a dracu paduche cum vrea el sa iasa pe ,, frunte ,,

        Reply
  3. anonim says:
    January 9, 2021 at 3:49 pm

    Exista pe youtube o evadare filmata in direct a unui soldat nord coreean spe coreea de sud , un comentariu la acea filmare face toti banii si care suna cam asa ! …
    .Imagineaza ti disperarea acelui soldat care cu toate ca nu stie ce se afla dincolo de frontiera , stie ca oricum e mai ok ca la el in tara ! https://www.youtube.com/watch?v=bYKNJ–GHGU

    Reply
    • Fifils says:
      January 9, 2021 at 6:54 pm

      Da,dar ia uite ce piste de biciclete au ei acolo!Unde gasesti in Ar asa pista larga si buna? poate pe mal…dar la ei e in oras,pe bulevard,…in TM doar in vreo doua locuri, atat…Si ce curatenie la ei acolo!! Am putea lua exemplu de civilizatie..Iata:

      https://www.youtube.com/watch?v=0fL2r6FbEzs

      Reply
      • anonim says:
        January 9, 2021 at 7:34 pm

        Fifils ! pai acolo principalul mijloc de deplasare privat , sa nu spun singurul , fiind bicicleta , e ceva firesc sa aibe si piste pt biciclete , in afara de taxi , masinile institutiilor si cele ale elitelor politice , cam cati oameni de rand crezi ca au masini ??? 😂

        Reply
        • Filfis says:
          January 9, 2021 at 10:32 pm

          Sa stii ca bicicleta este un mijloc de deplasare ECOLOGIC, deci poluarea acolo nu exista! logic ,nu ? Deci ,cine este in avantaj??

          Reply
          • anonim says:
            January 10, 2021 at 1:43 am

            Cine e in avantaj ??? … sincer ??? a naibii daca a si vrea sa beneficiez de
            ,, avantajul ,, ala de acolo , tu ai vrea ?

          • Filfis says:
            January 10, 2021 at 10:34 am

            DAAAA, as vrea sa nu fie si aici ,la noi, poluare, la fel cum nu este acolo!! Dupa mintea ta e buna poluarea?? preferi sa vezi multe masini si sa ai poluare ,in loc sa mergi cu bicicleta intr-un mediu sanatos??

  4. anonim says:
    January 9, 2021 at 7:34 pm

    besty ! deci tu ai grija mea , nu ? ….mars ma in pizda ma tii de coate goale ! te ai gasit tu limbricule sa te bagi in seama ? a dracu paduche cum vrea el sa iasa pe ,, frunte ,,

    Reply
  5. Ciupi says:
    January 9, 2021 at 9:54 pm

    Asta zici ca e porcușor de Guineea cu ochelari….varianta XX L

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    Cazurile de gripă și infecții respiratorii, în creștere
    2
    Scumpire majoră în sectorul silvic: prețul mediu al lemnului va crește cu aproape 66% din 2026
    3
    SFATURILE LUI RELI: Luna iubirii lui Dragobete
    4
    Fotbaliştii CSŞ Gloria, vizitaţi de Moş Crăciun
    5
    CSU Arad și-a premiat sportivii
    6
    Salariul minim va crește începând cu 1 iulie 2026 la 4.325 de lei
    7
    Crucea Roşie, recunoscătoare colaboratorilor săi
    8
    "Câinii roșii" anunță că invadează Aradul
    9
    SUA: Loteria vizelor este suspendată, întrucât suspectul de atacul armat de la Brown a fost un beneficiar al programului
    10
    Remarcaţi la Cupa de Sprint

    ARADON opinii

    SFATURILE LUI RELI: Luna iubirii lui Dragobete
    Cea mai scurtă lună din calendar și cea mai nehotărâtă: 28 sau 29 de zile? Plumburie și posacă. Copaci dezgoliți, străzi murdare. Atârnată undeva între ger, zăpezi și primăvară, ciripit de sticleți și pițigoi, energie solară ce risipește neguri și pâcle sufletești.

    Local

    Au curățat strada Feleacului de adăposturi improvizate și deșeuri
    Poliția Locală estimează că vor fi colectate în jur de două tone de deșeuri. Doi oameni ai străzii au refuzat cazarea la Adăpostul de Noapte.

    Local

    Rețea de prostituție care activa și în Arad, spartă de DIICOT Oradea
    Cinci persoane acuzate de trafic de minori, trafic de persoane și constituirea unui grup infracțional organizat, au fost salvate de procurorii DIICOT Oradea. Aceștia activau în Bihor, Arad, Cluj și Bacău.

    Local

    Canalizarea din Arad, "sufocată" de șervețele umede 
    Compania de Apă Arad anunță că au fost extrase, din nou, cantități uriașe de șervețele umede din rețeaua de canalizare. 1

    Local

    Primarul Aradului nu a găsit soluții legale pentru transport public gratuit și cere modificări legislative
    Primarul Aradului, Călin Bibarț, anunță că nu a găsit soluții legale pentru inițiativa sa de a face transportul public gratuit în oraș și cere modificări legislative care să permită administrației locale să ia o asemenea decizie, iar pentru asta face un apel la parlamentarii din județ să îl sprijine. 4

    Local

    Spitalul Județean: Dozatoare de apă fără pahare. Sau pahare contra cost de la tonomatul de cafea
    Aceasta a fost experiența unui arădean care a fost trimis să cumpere un pahar gol de la tonomatul de cafea, contra sumei de trei lei, pentru că la dozatorul de apă nu erau de găsit. S-a întâmplat în Ambulatoriul spitalului, iar conducerea unității spune că a dispus suplimentarea paharelor.

    Local

    Drumurile din nord, gata în acest an
    Drumurile din nordul județului, modernizate cu fonduri europene nerambursabile, vor fi finalizate în acest an.

    Local

    Compartiment nou de recuperare neurologică, la Județean
    Noua structură este coordonată de către neurologul Constantin Covăsală și se adresează pacineților care au suferit afecțiuni neurologice și au indicație medicală de recuperare.

    ARADON Sport local

    Ştim încă două echipe finaliste
    Podgoria Ghioroc şi Viitorul Satu Nou vor lupta pentru trofeul Campionatului Judeţean de futsal.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.