aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Lideri străini l-au felicitat pe Donald Trump la preluarea mandatului de preşedinte al SUA

Lideri străini l-au felicitat pe Donald Trump la preluarea mandatului de preşedinte al SUA

la 20 January 2025 23:19
7 Comentarii

Lideri străini l-au felicitat pe Donald Trump la preluarea mandatului de preşedinte al SUA

Foto: EPA-EFE/Melina Mara
20 January 2025 23:19
Lideri politici străini l-au felicitat luni seară pe Donald Trump pentru preluarea mandatului de preşedinte al Statelor Unite şi şi-au exprimat speranţa că vor coopera eficient cu liderul de la Casa Albă pentru depăşirea provocărilor importante ale lumii actuale, notează AFP şi Reuters.
Lideri politici străini l-au felicitat luni seară pe Donald Trump pentru preluarea mandatului de preşedinte al Statelor Unite şi şi-au exprimat speranţa că vor coopera eficient cu liderul de la Casa Albă pentru depăşirea provocărilor importante ale lumii actuale, notează AFP şi Reuters.

Trimite articolul

X

SUA. ”Timp de secole, relaţia dintre naţiunile noastre a fost una de colaborare, cooperare şi parteneriat durabil. Împreună, am apărat lumea de tiranie şi am lucrat pentru securitate şi prosperitate comună. Cu afecţiunea îndelungată a preşedintelui Trump şi legăturile istorice cu Regatul Unit, ştiu că prietenia profundă va continua”, a declarat premierul britanic Keir Starmer.

Potrivit Palatului Buckingham, Regele Charles al III-lea i-a trimis un mesaj personal de felicitare preşedintelui Trump cu ocazia învestirii sale în funcţie, evidenţiind relaţia specială de durată între SUA şi Regatul Unit.

Premierul canadian în exerciţiu, Justin Trudeau, l-a felicitat pe Trump, apreciind că parteneriatul economic dintre Canada şi SUA este cel mai de succes din întreaga lume. ”Avem şansa de a lucra din nou împreună şi de a crea mai multe locuri de muncă şi prosperitate pentru ambele ţări”, a afirmat Trudeau.

Uniunea Europeană speră într-o ”colaborare strânsă” cu noul preşedinte al SUA, Donald Trump, în faţa ”provocărilor mondiale”, a declarat luni seară preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, care a evocat în acest context ”forţa durabilă a parteneriatului transatlantic”.

”Cele mai sincere felicitări, preşedinte Donald Trump, pentru mandatul dumneavoastră în calitate de al 47-lea preşedinte al Statelor Unite”, a scris Ursula von der Leyen pe platforma X. ”UE speră să lucreze în colaborare strânsă cu dumneavoastră pentru a depăşi provocările mondiale. Împreună, societăţile noastre pot atinge o mai mare prosperitate şi consolida securitatea lor comună”, a adăugat şefa executivului comunitar.

Cancelarul german Olaf Scholz a spus că doreşte în timpul mandatului preşedintelui Trump continuarea ”bunelor relaţii transatlantice” cu SUA, ”aliatul cel mai apropiat” al Germaniei.

”Statele Unite sunt aliatul nostru cel mai apropiat şi politica noastră este de a întreţine întotdeauna relaţii transatlantice bune. UE, ce are 27 de membri şi peste 400 de milioane de persoane, este o uniune puternică”, a scris Scholz pe platforma X.

La rândul său, premierul israelian Benjamin Netanyahu l-a felicitat pe noul preşedinte american Donald Trump, promiţându-i ”cele mai frumoase zile” ale relaţiilor dintre cele două ţări în anii care vin.

”Întrucât domnul Trump a spus în mod repetat că va pune capăt războiului Rusia-Ucraina, noi, Turcia, vom face tot ce este necesar în această privinţă. Trebuie să rezolvăm această problemă cât mai curând posibil. Această chestiune va fi pe agenda discuţiilor noastre cu domnul Trump şi vom lua măsuri în consecinţă. Doresc ca al doilea mandat al domnului Trump să aducă bine pentru întreaga omenire”, a transmis preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan.

Şeful guvernului indian, Narendra Modi, l-a felicitat şi el pe ”dragul său amic” Donald Trump, exprimându-şi speranţa într-o cooperare strânsă între Washington şi New Delhi.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
donald trump ,
l-au felicitat ,
preluarea mandatului ,
sua
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Diana says:
    January 21, 2025 at 7:20 am

    Cel mai bun presedinte ever 🥰

    Reply
    • Aradeanu' says:
      January 21, 2025 at 10:56 am

      Poate never! Sper sa nu aiba ceva pitici la cap si in ceea ce priveste Romania!

      Reply
    • Anonimul arădean says:
      January 26, 2025 at 12:28 am

      Trump=glonțul cu care SUA se sinucide încet, în 4 ani…

      Reply
  2. Gigi says:
    January 21, 2025 at 7:29 am

    Dulapul nimic?

    Reply
    • Anonimul arădean says:
      January 21, 2025 at 11:23 am

      Dacă aștepți o reacție verbală din partea unui dulap, nu pari prea sănătos la mansardă. Îți recomand un psihiatru…😂

      Reply
  3. Basil says:
    January 21, 2025 at 9:59 am

    Ne-au jignit americanii prin faptul ca au avut alegerile prezidentiale inaintea celor din Romania (considerata buricul pamintului).

    Reply
    • f.b. says:
      January 22, 2025 at 6:37 am

      Si americanii s-au dovedit a fi romini

      Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    Vitraliile Primăriei Arad, realizate de Sever Frențiu, vor apărea pe timbre
    2
    Mihai Jurca: Obiectivul principal al achizițiilor prin programul SAFE este să dezvoltăm industria de apărare
    3
    183 de sancțiuni pe Autostrada A1 Deva-Nădlac
    4
    MApN: O dronă deviată de apărarea antiaeriană ucraineană s-a prăbușit în România, la 4 km de graniță
    5
    Medalii pe de sambo din Ungaria
    6
    Fiscul a lansat-o pe ANA: asistentul virtual al contribuabililor
    7
    FOTO/VIDEO | Primăria curăță “rămășițele” zidului prăbușit 
    8
    Ce jucător ar putea pleca de la UTA?
    9
    Rezultatele extragerilor Loto
    10
    Profesorii se pregătesc de proteste

    România

    MApN: O dronă deviată de apărarea antiaeriană ucraineană s-a prăbușit în România, la 4 km de graniță
    O dronă militară a pătruns 4 kilometri în spațiul aerian național și s-a prăbușit în apropierea localității Parcheș, după ce a fost deviată de apărarea antiaeriană ucraineană, informează, joi, Ministerul Apărării Naționale (MApN).

    Advertorial

    Convocarea Adunării Generale Ordinare și Extraordinare a Acționarilor Lion Capital din data de 29/30 aprilie 2026

    Mapamond

    Ministrul de externe iranian: Iranul vrea să „reziste”, şi nu să „negocieze”
    Iranul nu are „intenţia de a negocia”, ci de a „continua să reziste”, a afirmat miercuri seară la televiziunea de stat ministrul de externe Abbas Araghchi, respingând la rândul său afirmaţiile preşedintelui american Donald Trump privind existenţa unor tratative, notează AFP. 1

    România

    Mirabela Grădinaru a discutat cu Marta Nawrocka despre educaţia copiilor în era inteligenţei artificiale
    Mirabela Grădinaru, partenera de viaţă a preşedintelui Nicuşor Dan, s-a întâlnit, la Washington, cu Marta Nawrocka, soţia preşedintelui Poloniei, Karol Nawrocki, informează, miercuri, Administraţia Prezidenţială.

    Mapamond

    VIDEO
    Stephen Colbert va colabora la scrierea scenariului unui nou film din franciza „Stăpânul inelelor”
    Comedianul Stephen Colbert a anunțat, într-o înregistrare publicată marți, că din luna mai, după ce nu va mai fi gazda emisiunii „The Late Show” de la CBS, va colabora la scenariul și la dezvoltarea unui nou film din franciza „Lord of the Rings” („Stăpânul inelelor”), informează Reuters.

    Mapamond

    Casa Albă dă asigurări că „discuțiile continuă” cu Iranul, dar că Trump este pregătit să „dezlănțuie infernul”
    Casa Albă a dat asigurări miercuri că discuțiile cu Iranul continuă pentru a se pune capăt războiului, după ce televiziunea de stat iraniană a transmis că Teheranul a respins un plan de pace propus de SUA, relatează AFP.

    România

    Motorina ar putea scădea sub 9,50 lei/l: efectul măsurilor de criză anunțate de Guvern
    Guvernul a anunțat că în perioada următoare va fi declarată stare de urgență pe piața țițeiului și a produselor petroliere, urmând să stabilească măsurile necesare pentru reducerea prețului la pompă. 5

    Mapamond

    Media: Iranul va deschide „un nou front” în Bab el-Mandeb în cazul unei invazii terestre americane
    Iranul va deschide „un nou front”, în cazul unei invazii terestre americane, în Bab el-Mandeb, o strâmtoare crucială pentru traficul maritim mondial, legând Marea Roşie de Golful Aden, a avertizat miercuri o sursă militară citată de agenţia iraniană Tasnim, potrivit AFP. 1

    Mapamond

    Iranul examinează totuși propunerea americană de plan de pace, în pofida răspunsului inițial negativ, afirmă un oficial
    Iranul încă analizează o propunere de plan de pace primită din partea SUA prin intermediul Pakistanului pentru a pune capăt războiului declanșat de SUA și Israel, în pofida unui răspuns inițial negativ, a declarat miercuri agenției Reuters un oficial iranian de rang înalt, care a dat de înțeles că, cel puțin până în prezent, Teheranul nu a respins categoric propunerea în toate elementele acesteia.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.