“Numărul morţilor ar putea ajunge la câteva mii, iar distrugerile sunt enorme”, a declarat generalul, subliniind că regiunea cea mai afectată este Kashmir, în nord-vestul ţării.
Circa 500 de decese sunt deja confirmate în Pakistan, India şi Afganistan, ca urmare a cutremurului de 7,6 grade pe scara Richter, care a avut loc la ora locală 08.50 (6.30 ora României), la aproximativ 100 de kilometri nord de Islamabad.
Preşedintele Pervez Musharraf s-a deplasat, sâmbătă după-amiază, pentru a vedea ruinele unui imobil rezidenţial din capitală în care şi-au pierdut viaţa cel puţin două persoane şi câteva zeci au fost rănite. Musharraf a afirmat că seismul constituie “o încercare pentru naţiune”.
“În contextul global, este un test pentru noi toţi, pentru întreaga naţiune şi sunt sigur că vom şti să-i facem faţă”, a afirmat generalul Musharraf.
Citiți principiile noastre de moderare aici!