aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Moțiunea de cenzură împotriva Comisiei Europene a fost respinsă de Parlamentul European cu o largă majoritate

Moțiunea de cenzură împotriva Comisiei Europene a fost respinsă de Parlamentul European cu o largă majoritate

la 10 July 2025 13:53
12 Comentarii

Moțiunea de cenzură împotriva Comisiei Europene a fost respinsă de Parlamentul European cu o largă majoritate

Foto: EPA-EFE/Olivier Hoslet
10 July 2025 13:53
Moțiunea de cenzură inițiată de eurodeputatul român Gheorghe Piperea (AUR) a fost respinsă joi, la Strasbourg, cu o largă majoritate de Parlamentul European, cu voturi 360 de voturi împotrivă, 175 de voturi pentru și 18 abțineri.
Moțiunea de cenzură inițiată de eurodeputatul român Gheorghe Piperea (AUR) a fost respinsă joi, la Strasbourg, cu o largă majoritate de Parlamentul European, cu voturi 360 de voturi împotrivă, 175 de voturi pentru și 18 abțineri.

Trimite articolul

X

În total au fost prezenți la vot 553 de eurodeputați. Votul asupra moțiunii a avut loc prin apel nominal. Pentru a fi adoptată, ar fi fost necesară o majoritate de două treimi din voturile exprimate, reprezentând majoritatea membrilor care compun Parlamentul European.

Moțiunea inițiată de Gheorghe Piperea a adunat totuși mai multe voturi pentru decât ultima moțiune de cenzură depusă în PE, în noiembrie 2014, împotriva Comisiei Europene conduse de Jean-Claude Juncker. Aceasta a fost respinsă cu 461 de voturi împotrivă, 101 pentru și 88 de abțineri.

Moțiunea a fost depusă atunci de membri ai grupului Europa libertății și democrației directe și de eurodeputați neafiliați după dezvăluirile legate de scandalul ‘Lux leaks’.

Pe de altă parte, atât Ursula von der Leyen, cât și a doua sa comisie, vizată de ultima moțiune de cenzură, au fost confirmate anul trecut de PE cu peste 280 de voturi împotrivă, ceea ce arată că susținerea pentru președinta CE nu s-a erodat.

Ursula von der Leyen a fost realeasă de Parlamentul European președintă a Comisiei Europene pe 18 iulie 2024, cu 401 de voturi pentru, 284 împotrivă și 15 abțineri, în timp ce șapte voturi au fost declarate nule. Pe 27 noiembrie 2024 a fost votată de plenul PE întreaga Comisie Europeană, cu 370 de voturi pentru, 282 împotrivă și 36 de abțineri.

Moțiunea de cenzură acuza faptul că executivul UE și-a încălcat datoria legală la transparență împiedicând accesul la schimbul de mesaje text între Ursula von der Leyen și CEO-ul Pfizer în timpul negocierilor contractelor pentru vaccinuri în timpul pandemiei de COVID-19, după cum a decis Curtea de Justiție a UE în acest an.

De asemenea, era invocat faptul că utilizarea inadecvată a Actului pentru servicii digitale (DSA) de către Comisie pentru a interveni în alegerile din state membre precum România și Germania reprezintă o amenințare directă la suveranitatea națională și la integritatea proceselor democratice.

Nu în ultimul rând, moțiunea atrăgea atenția asupra utilizării abuzive de către Comisie a articolului 122 din Tratatul pentru Funcționarea Uniunii Europene pentru constituirea regulamentului SAFE în valoare de 150 de miliarde de euro pentru finanțarea investițiilor în apărare, care ‘reprezintă o încălcare serioasă a competenței și distorsionează scopul propus al articolului, care este rezervat pentru situații economice de urgență’.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
aur ,
comisia europeana ,
eurodeputat roman ,
Gheorghe Piperea ,
majoritate de voturi ,
motiune de cenzura ,
motiune respinsa ,
respinsa ,
Strasbourg ,
Ursula von der Leyen
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. radu says:
    July 10, 2025 at 2:26 pm

    S-or gasit sa faca circ si in Parlamentul European analfabetii de la hAur. huuuu

    Reply
    • Radu says:
      July 11, 2025 at 8:31 am

      “Cozile de topor”, ca tine și oamenii Sistemului, rămân tot cozi de topor…

      Vorba americanilor, referitor la oamenii Sistemului românesc, citez: “trădători utili (intereselor externe)” !

      Reply
      • Tuluz-Lotrec says:
        July 11, 2025 at 2:26 pm

        Turu doi anapoi, smiorc smiorc

        Reply
  2. Ocultu Mondialu says:
    July 10, 2025 at 3:07 pm

    Așteptăm scâncetele aurarilor. Mai ales că ceilalți extremiști europeni au făcut mișto de Simion deja

    Reply
  3. Valea says:
    July 10, 2025 at 6:29 pm

    Piperea e cel care a spus că nu e nicio diferență daca stai la soare sau l a umbra. E mai deșteaptă și o oaie decât domnul parlamentar

    Reply
    • bilidilibao says:
      July 11, 2025 at 7:12 am

      Sa intelegem ca ai inteles mai mult din ceea ce ai vorbit cu oaia? Alta este problema ta…🤣🤣🤣

      Reply
      • Tuluz-Lotrec says:
        July 11, 2025 at 10:57 am

        Bre ciolovec balbait, tu faci altceva cu oile, exact cum faceai si cu femelele de iaci in Siberia ta natala, inainte de a te pripasi la caldura in Europa…

        Reply
        • Valea says:
          July 11, 2025 at 1:19 pm

          Pai? Nu familia ta a fost abuzata de rusi cand pastea iacii? Sau se intampla asta in New York? 🤣🤣🤣

          Reply
          • Tuluz-Lotrec says:
            July 11, 2025 at 2:21 pm

            Singurul abuzat de aici esti tu, de aceea te manifesti astfel…

          • Expertologul says:
            July 11, 2025 at 6:29 pm

            Să faci mișto de românii care au fost deportați de frații dumitale ruși, de românii cărora li s-a furat din gospodărie de către frații dumitale ruși și de romanii care au fost cu adevărat abuzați de frații dumitale ruși ne arată doar că dumneata nu ești român cu un rus fără scrupule, dragă Valea, Ivan, Alioșa sau cum te numești dumneata

          • Expertologul says:
            July 11, 2025 at 6:30 pm

            * ci un rus fără scrupule

  4. Gică Din Contra says:
    July 11, 2025 at 6:40 am

    Mamăăă…suntem iarăși în lumina reflectoarelor…
    Hai cu Șimeon,în frunte🤣🤣

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    SRI, în cooperare cu partenerii internaționali, a contribuit la prevenirea unor atacuri cibernetice atribuite GRU
    3
    Libanul trebuie să fie inclus în acordul de încetare a focului, subliniază șefa diplomației britanice
    4
    Petrolul scade sub 100 de dolari. Creșteri puternice pe bursele asiatice după anunțarea armistițiului cu Iranul
    5
    Alin Deac arbitrează liderul din Liga 4-Mavros
    6
    „Regina ketaminei”, condamnată la 15 ani de închisoare pentru moartea actorului Matthew Perry, un star al serialului „Friends”
    7
    Rutte le-a transmis membrilor NATO că Trump vrea angajamente privind Strâmtoarea Ormuz în câteva zile
    8
    Doi morți și trei răniți în atacuri ruse în regiunea Dnipro, înaintea armistițiului anunțat de Paști
    9
    Biserica Sfântului Mormânt a fost redeschisă. Credincioșii ar putea participa la ceremonia primirii Sfintei Lumini
    10
    Volodimir Zelenski salută detensionarea cu Iranul şi declară că Ucraina este pregătită pentru un armistiţiu cu Rusia

    Ştiri sportive

    Sorana Cîrstea şi Jaqueline Cristian, calificate în optimile probei de dublu la Roma (WTA)
    Perechea română Sorana Cîrstea/Jaqueline Cristian s-a calificat în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 7.228.080 de euro, după 6-4, 6-4 cu italiencele Tyra Caterina Grant/Jennifer Ruggeri.

    Mapamond

    Iranul avertizează cu un „răspuns imediat” în cazul unei desfăşurări franceze şi britanice în Strâmtoarea Ormuz
    Ministrul adjunct de externe, Kazem Gharibabadi, a avertizat duminica aceasta cu un „răspuns decisiv şi imediat” al armatei în cazul unei desfăşurări de forţe franceze şi britanice în Strâmtoarea Ormuz, după anunţul făcut de Paris şi Londra privind trimiterea unor nave militare în regiune, relatează France Presse.

    Mapamond

    Trump spune că SUA au nevoie de încă „două săptămâni” pentru a elimina toate țintele iraniene
    SUA au nevoie doar de încă „două săptămâni suplimentar” pentru a-și atinge toate țintele în Iran, a asigurat președintele american Donald Trump într-un interviu înregistrat anterior săptămâna aceasta și difuzat duminică, relatează AFP.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 10-05-2026 sunt următoarele:

    Mapamond

    Kremlinul îi aşteaptă pe emisarii lui Trump şi insistă asupra retragerii forţelor ucrainene din Donbas
    Kremlinul se aşteaptă la reluarea rapidă a eforturilor de mediere ale SUA pentru încheierea războiului în Ucraina, după actualul armistiţiu de trei zile, a declarat duminică la televiziunea de stat Iuri Uşakov, consilierul preşedintelui rus Vladimir Putin responsabil cu negocierile, relatează dpa.

    România

    Bucureștiul va găzdui miercuri Summitul B9 și al Țărilor Nordice. Participă șeful NATO, oficiali din mai multe țări
    Președintele Nicușor Dan va găzdui, miercuri, la Palatul Cotroceni, Summitul Formatului București 9 (B9) și al Țărilor Nordice, la care vor fi prezenți secretarul general al NATO, Mark Rutte, președinți, miniștri.

    România

    VIDEO
    Ilie Bolojan, ovaționat în Cetatea Oradea după apariția alături de partenera sa, ieșind dintr-un restaurant
    Mai mulți participanți la evenimentul Majális, organizat de comunitatea maghiară în cadrul Festum Varadinum, l-au aplaudat vineri seară, 8 mai, pe Ilie Bolojan, în Cetatea Oradea. 8

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Tripla semnificație a zilei de 10 Mai, sărbătorită în Piața Avram Iancu
    ARAD. Defilări militare, momente solemne și aplauze au marcat, duminică, în centrul Aradului, ceremonia organizată cu ocazia Zilei Victoriei în Europa, Zilei Uniunii Europene și Zilei Independenței Naționale a României. 2

    Mapamond

    Nava de croazieră MV Hondius pe care au apărut cazurile de hantavirus, a ajuns pe insula Tenerife pentru evacuarea pasagerilor
    Nava de croazieră MV Hondius, unde a fost detectat un focar de hantavirus, a ajuns duminică dimineața pe insula spaniolă Tenerife din Canare, înainte de evacuarea imediată a peste 100 de pasageri și membri ai echipajului, relatează AFP.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.