aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
NATO nu poate accepta ca noi membri state aflate în mijlocul unui război, spune ministrul de externe german

NATO nu poate accepta ca noi membri state aflate în mijlocul unui război, spune ministrul de externe german

la 1 June 2023 12:37
16 Comentarii

NATO nu poate accepta ca noi membri state aflate în mijlocul unui război, spune ministrul de externe german

Foto: EPA-EFE/Javad Parsa
1 June 2023 12:37
Porţile NATO rămân deschise pentru noi membri, însă o ţară nu se poate alătura Alianţei cât timp se află în mijlocul unui război, a declarat joi, la Oslo, ministrul de externe german Annalena Baerbock, potrivit Reuters.
Porţile NATO rămân deschise pentru noi membri, însă o ţară nu se poate alătura Alianţei cât timp se află în mijlocul unui război, a declarat joi, la Oslo, ministrul de externe german Annalena Baerbock, potrivit Reuters.

Trimite articolul

X

Oslo. „Politica NATO a porţilor deschise rămâne în vigoare, dar, în acelaşi timp, este clar că nu putem vorbi despre acceptarea de noi membri (care sunt) în mijlocul unui război”, le-a spus ea reporterilor în marja reuniunii şefilor diplomaţilor din statele membre.

La rândul său, ministrul de externe francez, Catherine Colonna, a afirmat că Alianţa are nevoie să gândească ce fel de garanţii de securitate poate oferi Ucrainei.

Prezent şi el la reuniunea de două zile de la Oslo, ministrul eston, Margus Tsahkna, a spus că Ucrainei ar trebui să i se ofere o „cale foarte clară” spre aderarea la NATO.

„Trebuie să avem o cale foarte credibilă pentru Ucraina pentru a deveni membru NATO”, a pledat, de asemenea, ministrul de externe al Finlandei, Pekka Haavisto, citat de Reuters.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
ministrul de externe german ,
nato ,
oslo ,
razboi ,
Ucraina
16 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. cititor says:
    June 1, 2023 at 4:11 pm

    bun dar sa le dea armament se poate da?

    Reply
    • Doru cascadoru says:
      June 1, 2023 at 7:15 pm

      Da

      Reply
    • Bilbao says:
      June 1, 2023 at 9:54 pm

      Nu. Ii lasam pe mana rusnacilor. Desteptule!

      Reply
      • eu says:
        June 4, 2023 at 3:37 pm

        Si daca ii lasi, cu ce iti afecteaza tie viata ? Desteptule . Oricum NATO se baga intr-un razboi cu Rusia prin trimiterea de armament, munitie si personal. Mascat, dar se baga. Doar orbii ca voi nu pot vedea acest lucru. Daca vrei sa “ii iei” pe ucrainieni la “tine in NATO”, automat iti iei si razbouil cu Rusia. Asta intradevar iti va afecta viata.

        Reply
        • Doru cascadoru says:
          June 4, 2023 at 11:46 pm

          Ucraina nu va intra în NATO prea repede. Nu ar fi intrat nici înainte de invazia rusă, doar că acum au suportul NATO și al lumii civilizate. Dacă rușii nu se avântau în acest război inutil, situația era cu mult mai bună în zona asta a Europei

          Reply
  2. Hopa... says:
    June 2, 2023 at 1:10 am

    Semne rele pentru domnul Z. Narativul slavei a expirat.
    Trecem oare la scenariu nuclear?

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      June 2, 2023 at 11:08 am

      Nu, te trimitem pe tine la Cernobal sa astupi transeele sapate de armata mujica in padurea rosie. Dupa ce termini, poti ramane acolo, ca oricum vei lumina ca un pom de Craciun. Puie Mutin

      Reply
      • drept la replica says:
        June 2, 2023 at 1:32 pm

        Am spus dar repet, poate vei intelege: cred ca primii care vor merge in frumoasa Rusie sunt cei care acum ne trimit pe noi “putinistii” in Rusia.
        Nu uita: sator Arepo tenet opera rotas.

        Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          June 2, 2023 at 3:11 pm

          Cand vrei sa pari destept, dar tu nu stii nici sa te legi la sireturi. Intr-o viata anterioara ai fot o nevertebrata, exact ca acum.

          Reply
  3. cinefil says:
    June 2, 2023 at 2:05 pm

    Citesc ca, un înalt reprezentant, persoana importanta, jeneral al pentagonului, declara ca, razboiul va continua pe o perioada f. lunga de timp, iar câștigătoare va fi, surprize-surprize, rusaraia piticaniei schizo, toasi!

    Reply
    • pt cinefil says:
      June 2, 2023 at 8:47 pm

      Cand va spunea lumea ca astia sunt intelesi si trebuie pace, sareati de dos in sus. Cat de bolovan sa fii sa ai incredere in ua sau ru? Spune-i si la cococodobelc, desi, creierul lui cat o aluna stie doar sa rumege si sa se balege🤣🤣🤣

      Reply
      • Tuluz-Lotrec says:
        June 5, 2023 at 11:30 am

        Trebuie pace, bostane, dar nu prin crime si cedari de teritorii. Gandeste putin, nu te mai inflama ca un cos pe frunte. Daca cracanatul de la Kremlin isi face poftele in Ucraina, ca Occidentul s-a trezit cam tarziu (trebuia in 2014), ce-l va opri sa mearga mai departe, in Republica Moldova, de exemplu? Ca nu te poti lua dupa cuvantul rusilor, indiferent ca semneaza sau nu un tratat international, e dovedit istoric acest lucru.

        Mai las-o pe aia ca ucraninenii sunt la fel cu rusii, nu sunt. Da, au multi corupti si mafioti (ca noi nu avem, deh…), si totusi isi apara tara de o invazie a unui vecin pus pe rele. Dar cata vreme tu belesti ochii doar pe activenews, russia today si sputnik nu vei intelege mult din lumea asta.

        Reply
        • eu says:
          June 5, 2023 at 8:19 pm

          Aici ai cam nimerit-o cu 2014, dar ai gresit partile. RUSIA trebuia sa se trezeasca in 2014, nu Occidentul. Si ce va face sa credeti si sa insinuati scenariile astea cum ca Rusia va merge mai departe, spre Moldova ? Asa face si Maia Sandu.

          Reply
          • Tuluz-Lotrec says:
            June 6, 2023 at 2:03 pm

            Fiindca oamenii cu scaun la cap nu au incredere in mujici. Si de fapt rusalaii sunt deja in Rep. Moldova, de ce nu le spui sa isi ia talpasita din Transnistria? Nu au ce cauta acolo. Si nici in celelalte zone cu conflicte inghetate din jurul Federatiei Orcesti a raului.

          • Tuluz-Lotrec says:
            June 9, 2023 at 11:22 am

            Lipsa creierului din propriul tau cap nu te deranjeaza?

        • eu says:
          June 7, 2023 at 7:42 pm

          De ce sa “le spun” sa-si ia talpasita de acolo ? Iti afecteaza tie traiul cu ceva ? Daca “ideile” cuiva iti afecteaza viata, alea provin de la politicienii tai si nicidecum de la Putin. Rusii n-au decat sa se mute unde vor, pe mine nu ma deranjeaza. Ma deranjeaza in schimb vaicarelile voastre si “grija” voastra pentru “sarmanii” ucrainieni. Pun pariu ca nici unul dintre voi nu a-ti trimis macar o plasa cu zahar, ulei, medicamente, bandaje, etc. spre Ucraina. Atat de tare va roade pe voi de ceea ce se intampla acolo.

          Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    Elena, Aris și Medeea, primii nou-născuți ai anului, în Arad
    2
    Proprietarii francezi ai barului din Crans-Montana, audiați. Bilanțul oficial actualizat
    3
    Ce mai are de făcut UTA?
    4
    A lovit doi câini cu furca
    5
    Senatori americani democrați condamnă atacurile aeriene ordonate de Trump asupra Venezuelei
    6
    Fetiţă de doi ani, în stare gravă, salvată la Spitalul Judeţean Arad
    7
    Rusia cere clarificări imediate privind situația președintelui Maduro după anunțul capturării sale
    8
    MAE confirmă decesul unui român în urma incendiului produs în stațiunea Crans-Montana
    9
    Bolojan: Ne uităm cu atenție la ce se întâmplă în Venezuela, sperăm într-o formulă de tranziție către un regim cu validare democratică
    10
    Redacția Aradon vă urează AN NOU FERICIT! LA MULȚI ANI!

    UT Arad

    Ce mai are de făcut UTA?
    Înfrângerea de la Miercurea-Ciuc a spulberat visurile de mărire.

    Mapamond

    Zelenski spune că sectorul energetic al Rusiei este o ţintă legitimă pentru atacurile Ucrainei

    Mapamond

    Prezidențiale în Portugalia: Victorie clară a socialistului Antonio José Seguro în fața candidatului de extremă dreapta

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 08-02-2026 sunt următoarele:

    Mapamond

    Orban etichetează Ucraina drept duşman într-un discurs de campanie electorală
    Prim-ministrul ungar, Viktor Orban, a etichetat Ucraina, care este atacată de Rusia, drept inamic al propriei ţări, informează Reuters. 1

    Local

    Dosar penal pentru azot depozitat ilegal, în Șicula
    144 de tone de azot erau depozitate fără a respecta normele legale de protecție a mediului, în apropierea Crișului Alb, la Șicula.

    România

    Nicușor Dan: România salută eforturile Administrației SUA de promovare a păcii
    Președintele Nicușor Dan a anunțat că a primit invitația de a participa la prima reuniune a Consiliului de Pace, care va avea loc la Washington, în data de 19 februarie, precizând că decizia privind participarea României va fi luată în urma consultărilor cu partenerii americani. 1

    Mapamond

    Raportorul special al ONU consideră necesară crearea unei coaliţii împotriva Consiliului pentru Pace al lui Trump
    Raportorul special al ONU pentru teritoriile palestiniene ocupate, Francesca Albanese, consideră că planul administraţiei preşedintelui american, Donald Trump, pentru Gaza este opusul unei soluţii paşnice, fiind de fapt o continuare a epurării etnice sub o nouă mască diplomatică şi, din acest motiv, consideră necesară crearea unei coaliţii alternative la aşa-numitul Consiliu pentru Pace, informează sâmbătă EFE. 5

    Mapamond

    Iranul nu va renunța la îmbogățirea uraniului, chiar și în caz de război, declară șeful diplomației iraniene
    Iranul nu va renunța la îmbogățirea uraniului, subiect de conflict cu SUA, „chiar dacă ni se va impune un război”, a declarat duminică șeful diplomației iraniene, la două zile după negocieri cu Washingtonul asupra programului său nuclear, informează AFP. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.