aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Premierul ceh cere primirea României şi a statelor din Balcani în Schengen pentru a combate migraţia

Premierul ceh cere primirea României şi a statelor din Balcani în Schengen pentru a combate migraţia

la 28 August 2021 22:52
19 Comentarii

Premierul ceh cere primirea României şi a statelor din Balcani în Schengen pentru a combate migraţia

Foto: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT (2019)
28 August 2021 22:52

Trimite articolul

X

Spaţiul de liberă circulaţie „Schengen nu este funcţional în acest moment”, a declarat sâmbătă premierul ceh Andrej Babis, într-un interviu acordat ziarului Pravo, el argumentând că acordul privind acest spaţiu încheiat în anul 1985 nu este în măsură, cu membrii săi actuali, să-şi îndeplinească misiunea de a oferi „protecţia coerentă a frontierelor externe şi libera circulaţie în interiorul” UE, consemnează website-ul francez news-24.

Nu a fost mai bine nici în timpul valului migrator din 2015, când „singurul care a apărat frontierele Schengen a fost (premierul ungar) Viktor Orban, care a construit un gard împotriva migranţilor”, a remarcat şeful guvernului ceh.

Majoritatea migranţilor sosesc pe mare, aşadar este „absurd” ca ţări precum Bulgaria şi Croaţia, care controlează coastele europene ale Mării Negre şi, respectiv, ale Mării Adriatice, să nu facă parte din Schengen, consideră Andrej Babis. ”Să acceptăm Bulgaria, România, Serbia (ţară nemembră a UE n.red) şi Croaţia în spaţiul Schengen; să avem o strategie clară faţă de Balcanii occidentali şi să apărăm Europa împotriva migraţiilor ilegale la frontierele sale externe”, a îndemnat el.

Celelalte etape necesare pentru a rezolva această problemă ar trebui să includă „lupta împotriva traficanţilor de fiinţe umane şi semnarea de acorduri cu Turcia, Maroc, Algeria, Tunisia şi Libia”, ţări traversate de refugiaţii care vin în Europa, a sugerat în continuare şeful guvernului de la Praga.

El a mai justificat necesitatea de a proteja Europa în faţa afluxului de migranţi prin faptul că „Danemarca, Suedia şi Austria, care au primit toate migranţi în 2015, acum îi resping”.

SURSA: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
combatere migraţie ,
Premierul ceh ,
romania ,
schengen
19 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Sattan 666 says:
    August 28, 2021 at 11:19 pm

    Janghinosul de Johanus nu va pupa Scenghenul.

    Reply
  2. Florica vlaicu says:
    August 28, 2021 at 11:22 pm

    Cat se dade el mare ce bine e vazut in occident. Lau fact de sus pe nicht asta. nimeni in drum si fuge in tufa. Multumim pentru orele futute din viata noastra petrecute in vama.

    Reply
  3. Sattan 666 says:
    August 28, 2021 at 11:23 pm

    Zambet de senila ruseasca.

    Reply
  4. Rat pack says:
    August 28, 2021 at 11:35 pm

    Profesoras de provincie. Un nimeni in drum.
    Asa va ramane in istorie…ca un nimeni .

    Reply
  5. Sattan 666 says:
    August 29, 2021 at 12:27 am

    Cand pleci porcule cu guvertnul tau cu tot?

    Reply
  6. jack says:
    August 29, 2021 at 12:47 am

    Acum eu credcanu avem cecautain schengen cu coruptia din pnl si usr e mai cape vremea psd ului si nimeni nu vrea sa investigheze cazul geanina pistru aceasi fapta penala pt care dragnea e in puscarie la geani pistru justitia nu se sesizeaza si nu functioneaza!

    Reply
  7. marcel says:
    August 29, 2021 at 2:47 am

    Fritz , de cand intra tarile din lumea a treia in Schengen ???

    Reply
  8. d'Artagnan says:
    August 29, 2021 at 3:04 am

    Vreti in spatiul Schengen ? De fapt niú aveti ce cauta in spatiul EU! A fost o enorma greseala de a incorpora Romania si Bulgaria in EU.
    primul loc la coruptie pe toate nivelele, furt, minciuna si asteptati doar banii de la EU pentru infrastructura, pentru cultura, pentru agricultura si imdustrie. Nu va ganditi banii EU provin din impozitul platit de cetatenii vest-eurpeni – germani, francezi, belgieni – in timp ce voi nu va platiti impozitele. Care este contributia voastra pentru tara voastra? Minciuna, furart, coruptie, munca la negru si bociti tot timpul!
    Arhitectura oraselor voaster- istoria in piatra- lasati in paragina ca sa o refaca cei di EU, padurile le dfrisati pentu a da banii pe un Porsche, dar soselele sa le construeasca altii: contribubilii din EU.
    Cand vad cfomentariile voastre am impresia ca Aradul – care a fost un oras intelectual multicultural – a ajuns sa fie dominat de un bagaj de analfabeti functinali. A-ti venit cu totii alunecand pe opinci peste Carpati?
    Presdintele vostru il numit un “Profesoras de provincie. Un nimeni in drum. Asa va ramane in istorie…ca un nimeni .” ?
    Va represinta pe voi nationalisti analfabeti!
    Puneti mana si munciti, nu asteptati bani “nerambursabili de la EU” si incercati sa traiti fara coruptie!
    De fiecare data cand citesc contributiile voastre “intelectuale” ma bucur ca am plecat in urma cu 40 de ani din Arad/Romania !

    Reply
    • SoldatD says:
      August 29, 2021 at 12:26 pm

      Din pacate ai dreptate in mare parte.

      Reply
    • Aradean says:
      August 29, 2021 at 12:59 pm

      Ar trebui să ne fie clar că România a fost primită în UE nu pentru meritele ei ci din interesul economic al statelor puternice din UE. este o naivitate să creadă cineva că dacă România va deveni membru al spațiului Schengen va putea (dori) să oprească migrația…

      Reply
    • Mocofan-club says:
      August 29, 2021 at 1:29 pm

      d’Artagnane, păi Aradu’ a fost și a rămas un oraș roșu, ceaușisto-securist, în adevăratul sens al cuvântului, fiind populat cu toate scursorile Olteniei, Moldovei + romulani, cât încape. Un fel de Galați, dar situat în vest.

      Reply
    • ARADENII says:
      August 29, 2021 at 6:56 pm

      Bine ca ai plecat, stai acolo dreacului si nu ne da noua lectii!!!

      Reply
      • Bilbao says:
        August 29, 2021 at 7:21 pm

        Te supara adevarul!

        Reply
      • claudiu- says:
        August 30, 2021 at 10:49 am

        Invidie si prostie romaneasca la pachet cu lenea si rautatea…..din cauza prostiei nu poti si tu sa pleci??? cine te opreste????te multumesti cu resturile de la masa coruptilor !!!!!

        Reply
    • Bilbao says:
      August 29, 2021 at 7:18 pm

      👍👍👍

      Reply
  9. sf says:
    August 29, 2021 at 1:43 pm

    Nu prea inteleg logica premierului ceh. Cum adica primind Bulgaria si Romania in Schengen migratia ar putea fi combatuta mai bine decat in acest moment cand ele desi membre UE nu sunt inca in Schengen iar migrantii dinspre Turcia (in viitorul apropiat se asteapta ca pe langa milioanele de migranti sirieni blocati momentan in Turcia posibil alte milioane din Afganistan din motive asemanatoare cu cele din Siria) sunt nevoiti sa treaca intermediar prin Bulgaria si Romania pentru a ajunge in Schengen decat atunci cand Turcia ar avea granita directa cu Schengen ?!

    Reply
    • sf says:
      August 29, 2021 at 1:55 pm

      Probabil unii vor sustine ca Turcia are deja granita directa cu Schengen datorita vecinatatii Greciei dar eu cred ca nu e totuna sa ajungi in Grecia iar de acolo tot trebuie sa treci mai departe spre vestul Europei fie prin Bulgaria, fie prin Serbia care nu sunt in Schengen decat direct in cazul acceptarii Ro si Bg (ba vad ca vrea chiar si Serbia desi nu e membra UE) in spatiul Schengen.

      Reply
  10. Vasile says:
    August 29, 2021 at 2:00 pm

    Ce glumă bună. Șansele noastre este vor fi să devenim oameni, atunci când se vor închide frontierele.

    Reply
  11. Stefan says:
    August 30, 2021 at 1:07 am

    Paniplaka a fost condamnat pt instigate la uciderea leaderului sindicatului Tepro Iasi, Sahaleanu. Werner Fritz nu a discutat aceasta problema, Werner este parallel cu Shengen!

    Reply
  12. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Bolojan: PSD a escaladat o zonă de conflict, încălcând protocolul coaliției
    3
    În arest după ce a condus beat și fără permis
    4
    Primarii, băgați în ședință la Consiliul Județean
    5
    Iranul respinge planul de pace propus de Trump și prezintă propriile condiții, potrivit presei de stat iraniene
    6
    „Meci de box” pe Facebook: Falcă vs. Fifor
    7
    Mirabela Grădinaru a discutat cu Marta Nawrocka despre educaţia copiilor în era inteligenţei artificiale
    8
    Parlamentul European a aprobat crearea unor centre de returnare a migranților în afara Uniunii Europene
    9
    Curtea Constituțională: Legile bugetului - constituționale
    10
    Violența domestică, sub lupa autorităților județene

    Mapamond

    Putin afirmă că se va întâlni cu Zelenski numai după ce va fi convenit un acord de pace
    Președintele rus Vladimir Putin a afirmat sâmbătă că se va întâlni cu omologul său ucrainean Volodimir Zelenski numai după ce va fi convenit un acord de pace durabil între Kiev și Moscova, transmit Reuters și AFP.

    Mapamond

    Ucraina și Rusia se acuză reciproc de încălcarea încetării focului
    Ucraina și Rusia s-au acuzat reciproc sâmbătă de încălcarea încetării focului pentru trei zile, negociată de SUA și anunțată de președintele american Donald Trump, relatează AFP și dpa. 1

    România

    Ucigașul fetei de 18 ani din Bihor a fost arestat pentru 30 de zile. Bărbatul e acuzat de omor calificat
    Jozsef Zsolt Bóné, bărbatul de 39 de ani acuzat că a ucis-o, vineri la amiază, pe o elevă de 18 ani, pe un câmp de lângă satul Parhida, din județul Bihor a fost arestat pentru 30 de zile sub acuzația de omor calificat.

    Local

    POLITIC. Ziua Europei - 9 mai
    Dorian Curcanu: Cum ar fi arătat România dacă NU intra în Uniunea Europeană? 2

    Mapamond

    Peter Magyar a devenit în mod oficial noul premier al Ungariei
    Peter Magyar a devenit oficial noul premier al Ungariei, după ce sâmbătă a primit votul parlamentului rezultat din alegerile legislative desfășurate pe 12 aprilie, unde a obținut o victorie zdrobitoare împotriva naționalistului Viktor Orban, transmit AFP, Reuters și MTI. 1

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Zeci de arădeni au participat la târgul de adopție canină din Parcul Eminescu
    Cei 14 căței aduși spre adopție, cu vârste cuprinse între două luni și un an, 13 dintre ei și-au găsit deja o nouă familie. 1

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| „Socialistele orașului” au readus nostalgia comunismului în centrul Aradului
    Atmosfera nostalgică a fost completată și de câteva momente inedite. Pentru că în apropiere se află Casa de Căsătorii, mai multe perechi de tineri căsătoriți au profitat de decorul retro și s-au fotografiat printre mașinile de epocă. 7

    ARADON Sport local

    Campioni naţionali la kaiac-canoe!
    BASCOV. Pregătiţi de prof. George Ienciu şi prof. Claudiu Molnar Baboş, sportivii de la CSŞ Gloria Arad au obținut rezultate bune la Campionatul Național de Primăvară Juniori 2026 de kaiac-canoe, competiție desfășurată în perioada 4-7 mai, la Bascov.

    UT Arad

    Primul fotbalist care și-a extins înțelegerea cu UTA
    Din Alomerovic a semnat un nou contract, valabil până în vara lui 2028! 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.