aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Putin afirmă că nu este dispus să facă nicio concesie cu privire la Ucraina

Putin afirmă că nu este dispus să facă nicio concesie cu privire la Ucraina

la 7 March 2025 13:42
12 Comentarii

Putin afirmă că nu este dispus să facă nicio concesie cu privire la Ucraina

Foto: EPA-EFE/Sergei Savostyanov
7 March 2025 13:42
Rusia nu ia în considerare posibilitatea unor concesii în cadrul unei soluții negociate a conflictului în Ucraina, a declarat joi președintele rus Vladimir Putin într-o reuniune a fundației Apărătorii Patriei, relatează vineri publicația independentă rusă The Moscow Times.
Rusia nu ia în considerare posibilitatea unor concesii în cadrul unei soluții negociate a conflictului în Ucraina, a declarat joi președintele rus Vladimir Putin într-o reuniune a fundației Apărătorii Patriei, relatează vineri publicația independentă rusă The Moscow Times.

Trimite articolul

X

Federația Rusă, a afirmat Putin, este interesată de un format de pace care să asigure securitatea și dezvoltarea durabilă a Rusiei pe termen lung. ‘Nu avem nevoie de nimic care aparține altora, dar nici nu vom renunța la nimic care este al nostru’, a subliniat Putin, care a anexat în 2014 peninsula ucraineană Crimeea, iar în septembrie 2022, patru regiuni ucrainene pe care armata sa nu le controlează integral nici după mai bine trei ani de război – Lugansk, Donețk (est), Herson și Zaporojie (sud).

Această declarație a președintelui rus survine la scurt timp după ce liderul de la Casa Albă, Donald Trump, a comunicat despre desfășurarea unor discuții cu Moscova, în urma cărora – potrivit lui – Washingtonul a primit semnale din partea Rusiei că este pregătită pentru o reglementare pașnică în Ucraina, notează The Moscow Times.

‘Am avut discuții serioase cu Rusia și am primit semnale puternice despre disponibilitatea (rușilor) pentru pace’, a spus Trump în discursul său rostit marți în Congres.

Totodată, președintele american a subliniat că pentru a rezolva conflictul este necesar să se negocieze cu ambele părți.

Printre cererile-cheie ale Rusiei de a pune capăt agresiunii, Putin a menționat anterior retragerea trupelor ucrainene din cele patru regiuni (anexate) care de acum fac parte din componența Federației Ruse. În plus, el a insistat ca Ucraina să renunțe la aspirația sa de a adera la NATO. Printre cererile Moscovei figurează de asemenea și reducerea dimensiunii armatei ucrainene.

Kievul a respins categoric aceste condiții. Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat la 1 martie că încetarea focului cu Rusia este posibilă numai dacă există garanții clare de securitate din partea NATO.

Una dintre variantele propuse de astfel de garanții vizează desfășurarea de forțe europene de menținere a păcii pe teritoriul Ucrainei după încheierea războiului. Cu toate acestea, Moscova a respins această inițiativă, subliniind că prezența trupelor străine sub auspiciile Europei este inacceptabilă pentru ea.

Între timp, Rusia și-a continuat bombardamentele masive asupra țării vecine. Ucraina a fost vizată în noaptea de joi spre vineri de cel puțin 58 de rachete rusești și 194 de drone, a anunțat armata ucraineană, precizând că a folosit pentru prima dată avioane franceze Mirage 2000, livrate de Franța luna trecută, pentru a contracara acest atac, transmite AFP.

Într-un comunicat, forțele aeriene ucrainene au precizat că au doborât cel puțin 134 de ținte, inclusiv 34 de rachete și 100 de drone, într-un moment în care suspendarea ajutorului militar american suscită temeri privind slăbirea capacităților de apărare antiaeriană a Ucrainei.

Dintre rachetele doborâte, 33 au fost rachete de croazieră și una a fost o rachetă ghidată. Rusia a lansat, de asemenea, trei rachete balistice Iskander, patru rachete antiaeriene S-300 și șapte rachete ghidate Kh-59 și Kh-69 care nu au putut fi doborâte, precizează EFE.

Autoritățile ucrainene au raportat pagube la infrastructura critică din regiunile Harkov și Ternopil.

Compania de stat ucraineană Naftogaz a confirmat că infrastructura sa de gaze a fost afectată. SURSA: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
concesii ,
razboi ,
Rusia ,
Ucraina ,
Vladimir Putin
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ocultu Mondialu says:
    March 7, 2025 at 3:33 pm

    Putin e ca Ebola, dupa ce a pus stapanire pe un organism nu mai da inapoi. De aceea Putinistanul trebuie dezmembrat in partile componente, iar Rusnacia sa ramana cum a fost in forma initiala, care este de marimea Ungariei actuale

    Reply
    • Lee says:
      March 7, 2025 at 6:32 pm

      Nu știu câți ar fi de acord cu Rusia de la origini.
      Leagănul orașelor rusești a fost Kievul. La vremea aia se numea Rusia kievleană.

      Reply
  2. castigatorii says:
    March 7, 2025 at 6:27 pm

    Castigatorii intr-un razboi sunt cei ce dicteaza termenii.
    Cand Germania nazista a pierdut razboiul, nu tin minte ca invingatorii sa fi facut concesii.
    Capitularea, desi greu de acceptat, va salva Ucraina. Ca exemplu, azi Germania este un stat puternic si bogat.

    Reply
    • Expertologul says:
      March 7, 2025 at 9:07 pm

      Spre deosebire de Rusia, care rămâne o țară săracă, deși e plină de bogății……

      Reply
      • Lee says:
        March 7, 2025 at 9:30 pm

        Acum contraziceți și Bloomberg-ul, FMI-ul și Banca Mondială? Bravo! La mai mare!

        Reply
        • Marius says:
          March 8, 2025 at 11:58 am

          Cauta sa vezi nivelul de trai al rusului de rand si compara cu restul lumii.

          Reply
          • Lee says:
            March 8, 2025 at 2:50 pm

            Ar fi bine să vă urmați propriul sfat…

        • Expertologul says:
          March 8, 2025 at 9:22 pm

          Dă-i un simplu search la: Quality of Life Index by Country, Rusia e pe locul 67, România pe 44, ca să luăm doar 2 țări reprezentative

          Reply
    • Nono says:
      March 7, 2025 at 9:32 pm

      Germania a ajuns un stat puternic pentru ca a fost sustinut de tari democratice, nu de dictaturi.

      Reply
      • Marcel says:
        March 8, 2025 at 10:05 am

        Germania a ajuns puternica deoarece i-a fost interzis investitia in inarmare timp de zeci de ani, exact ca Japoniei. Si asa au fost nevoiti sa investeasca in tehnologie, industrie, etc. Aici este secretul, investitia in aparare este cea mai cretinoida investitie de care profita doar vanzatorii si care nu aduce nici-un beneficiu doar pierderi imense. Trebuie sa ai strictul necesar dar atat, altfel faliment scrie pe tine..

        Reply
        • anonim says:
          March 9, 2025 at 1:27 pm

          Exact precum în Rusia lui Putin. Investește masiv în domeniul militar, dar rusul o duce rău, dar e mândru că țara lui e un imperiu în care el e prizonier. Frumos model!

          Reply
    • anonim says:
      March 9, 2025 at 1:30 pm

      @castigatorii
      Tovarășe zevzec putinizat, Germania a fost zdrobită în WW2, aliații ajungând la Berlin, în timp ce armata roșie cu izmene maro de abia dacă controlează 20% din teritoriul Ucrainei și nici nu e pe aproape de Kiev, așa că analogia matale e deșănțată, că doar vine de la regimul minciunii și dezinformării de la Kremlin.

      Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Program prelungit la CAS Arad
    3
    UTA alunecă până pe locul 9
    4
    Acțiune în „cascadă” a Poliției între Arad și Bihor
    5
    Trenuri suspendate din cauza datoriilor CFR Călători
    6
    Conservatoarea Sanae Takaichi devine prima femeie prim-ministru al Japoniei
    7
    „Avem același sânge”, la Arad
    8
    Produsele Lucas, în tot mai multe magazine ACA
    9
    Sâmbăteni şi Ineu, neînvinse în Liga 5
    10
    Italianul care a reprezentat Aradul în... Italia

    Local

    FOTO
    Italianul care a reprezentat Aradul în... Italia
    Un italian stabilit în Arad a participat la un concurs extrem în Italia, reprezentând orașul nostru chiar în țara lui de baștină.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 18-12-2025 sunt următoarele:

    Local

    Anunță primele investiții în baza sportivă de la Moneasa

    România

    Rapperul Wiz Khalifa, condamnat definitiv la 9 luni închisoare cu executare pentru consum de droguri la „Beach, Please!”'
    Rapperul american Wiz Khalifa a fost condamnat definitiv joi de Curtea de Apel Constanța la o pedeapsă de 9 luni de închisoare cu executare pentru săvârșirea infracțiunii de deținere de droguri de risc, fără drept, în vederea consumului propriu, după ce în iulie 2024 și-a aprins o țigară cu canabis pe scenă, în timp ce susținea un concert la Festivalul „Beach, Please!” de la Costinești.

    ARADON Sport local

    Primii 10 performeri de la CSM Arad
    ARAD. Clubul Sportiv Municipal Arad încheie anul 2025 cu rezultate și performanțe notabile. Ierarhia celor mai valoroşi 10 sportivi a fost întocmită în baza punctajului obținut în competițiile oficiale naționale și internaționale.

    Local

    Crucea Roşie, recunoscătoare colaboratorilor săi
    Conducerea filialei judeţene de Cruce Roşie a făcut bilanţul pe 2025 şi le-a mulţumit voluntarilor.

    Local

    FOTO
    Emoţie şi bucurie pentru copiii din centrele sociale
    Magia Crăciunului a prins viață alături de copiii din centrele sociale din municipiul Arad.

    Evenimente

    Sava Negrean-Brudașcu, Gheorghe Turda şi Ștefan Hrușcă concertează la Săvârşin
    Recitalurile ceor trei artişti sunt programate în cadrul Târgului de Crăciun de pe Domeniul Regal. 2

    Local

    FOTO
    „Satul lui Moș Crăciun” - magie, lumină şi provocare la Grăniceri
    Publicul este invitat pe 19 și 20 decembrie să descopere Grăniceriul „îmbrăcat” în mii de lumini și să trăiască magia sărbătorilor de iarnă, în mediul rural.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.