Ucraina. Moscova a suferit cele mai mari pierderi, cu 325.000 de morți dintr-un total estimat de 1,2 milioane de victime de la invazia Ucrainei în urmă cu aproape patru ani, potrivit Centrului pentru Studii Strategice și Internaționale (CSIS).
„Nicio mare putere nu a suferit atâția morți și victime în vreun război de la Al Doilea Război Mondial încoace”, potrivit CSIS care afirmă că „forțele rusești avansează remarcabil de lent pe câmpul de luptă”.
De asemenea, Kievul a suferit pierderi importante. Conflictul a provocat între 500.000 și 600.000 de victime, inclusiv între 100.000 și 140.000 de morți, între februarie 2022 și decembrie 2025, potrivit think tank-ului.
„Numărul total de victime ruse și ucrainene ar fi de 1,8 milioane și ar putea ajunge la două milioane în primăvara anului 2026”, a declarat CSIS.
Civilii au plătit și ei un preț greu în război.
Conform unui raport al misiunii ONU de supraveghere a drepturilor omului în Ucraina, publicat la începutul lui ianuarie, 2025 a fost cel mai mortal de la primul an al invaziei ruse din 2022, cu peste 2.500 de civili uciși.
Din 24 februarie 2022, ONU a numărat aproape 15.000 de civili ucraineni uciși și 40.600 de răniți.
Dar numărul real al victimelor este „probabil considerabil mai mare”, în special din cauza dificultății de acces în anumite zone, mai ales în primele luni ale invaziei ruse.
În februarie 2025, președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a afirmat la un post de televiziune american că țara sa a pierdut aproape 46.000 de soldați din 2022, o estimare considerată subevaluată de către analiști, în timp ce alte zeci de mii erau dispărute sau fuseseră luate prizonieri de armata rusă.
Serviciul rus al BBC și media online Mediazona, bazându-se pe date disponibile publicului, cum ar fi anunțurile de deces, afirmă că au numărat peste 163.000 de soldați ruși uciși în patru ani de lupte, recunoscând în același timp că numărul real este probabil mai mare.
Sursa: AGERPRES
Trimite articolul
XRusia imi aduce aminte de filmul “Mars Attacks!” in care un extraterestru, cu un pistol in mana zice “We come in peace”, dupa care incepe sa traga
-
Oricum doar filme ai in cap si traiesti undeva intr-o lume paralelă.
-
Mai bine decat tine intr-o pestera
-
Care e diferenta intre Zelenski si Hitler?????
-
Omule, ești prost!
-
Hitler tinea cu poporul lui, iar zelenski nu
-
Aici vedem cat se poate de clar mentalitatea de nazisti a filorusilor suveranisti.
-
Este o mare diferenta intre mentalitate si practicant.
-
Deloc
-
-
-
-
Invata istorie, educa-te, citeste si apoi poate vei intelege.
-
Mare. În timp ce între Hitler și Putin, doar de limbă.
Pai cum?! Daca ne luam dupa comunicatele lui Zelenski, armata rusa nu mai are combatanti!
-
Dar Rusia are o mulțime de prostani suveraniști georgilieni gata să le ia locul.
Daca s au inregistrat 163 000 in baza anunturilor familiilor ruse despre decese , in realitate numarul e mult mai mare , deoarece rusii au cam golit puscariile , iar in mod cert multi puscariasi nu au mai avut legatura cu familiile lor , iar daca mai pui la socoteala si posibilitatea ca multi din cei de pe front sa nici nu aibe familie , clar ca nr victimelor rusesti depaseste cifra estimata de serviciul rus pt BBC
-
Daca stai sa cauti raspunsul pentru mortii din partea Ucrainei, a anuntat Ursula in 2023 ca numarul mortilor ucraineni depaseste 100,000. Asta era in 2023. Pe langa asta, Zelenski nu vrea sa recunoasta numarul exact al decedatilor si ii declara “disparuti”, pe motiv ca ar trebui sa plateasca familiilor celor decedati, importante sume de bani. Acesti bani se pot folosi in alte scopuri.
-
Iar tu, ca de obicei, sustii regimul criminal putinist.
-
Și Rusia recunoaște? Bați câmpii că de obicei, tovarășe Putinică
-
Putin este criminal de război. A invadat o țară independentă.