aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Războiul „va continua luni întregi”, afirmă Netanyahu

Războiul „va continua luni întregi”, afirmă Netanyahu

la 31 December 2023 08:36
10 Comentarii

Războiul „va continua luni întregi”, afirmă Netanyahu

Foto: EPA-EFE/Ronen Zvulun
31 December 2023 08:36
Războiul dintre Israel şi Hamasul palestinian în Fâşia Gaza, intrat în a 13-a săptămână, „va continua luni întregi, până când Hamas va fi eliminat şi ostaticii eliberaţi”, a declarat sâmbătă premierul israelian Benjamin Netanyahu, relatează AFP.
Războiul dintre Israel şi Hamasul palestinian în Fâşia Gaza, intrat în a 13-a săptămână, „va continua luni întregi, până când Hamas va fi eliminat şi ostaticii eliberaţi”, a declarat sâmbătă premierul israelian Benjamin Netanyahu, relatează AFP.

Trimite articolul

X

Israel. „Garantăm că Gaza nu va mai fi niciodată o ameninţare pentru Israel”, a adăugat el într-o conferinţă de presă la Tel Aviv, afirmând că „pentru a câştiga o victorie absolută şi pentru a ne atinge toate obiectivele, trebuie mai mult timp”.

Prim-ministrul a vorbit despre tirurile intense cu care s-au confruntat trupele israeliene în Fâşia Gaza. „Este o luptă complexă, dar deţinem superioritatea. Am eliminat peste 8.000 de terorişti”, a spus el

„Lovim înalţi responsabili şi îi vom elimina şi pe liderii Hamas. Hamas va fi învins”, a subliniat Benjamin Netanyahu.

Acest război devastator a fost declanşat de un atac fără precedent al Hamas pe 7 octombrie pe teritoriul israelian, care s-a soldat cu aproximativ 1.140 de morţi, majoritatea civili, potrivit unui bilanţ întocmit de AFP pe baza datelor oficiale israeliene. Aproximativ 250 de persoane au fost răpite, dintre care 129 sunt încă ostatice în Fâşia Gaza.

Ca răspuns, Israelul a jurat să distrugă mişcarea islamistă şi loveşte fără încetare Fâşia Gaza. De asemenea, desfăşoară operaţiuni terestre în care şi-au pierdut viaţa 170 de soldaţi israelieni, potrivit armatei.

Ofensiva israeliană a ucis 21.672 de persoane în Fâşia Gaza, în majoritate femei, adolescenţi şi copii, potrivit guvernării Hamas.

Răspunzând la o întrebare despre negocierile în curs la Cairo, Benjamin Netanyahu a afirmat că „Hamas a pus o serie întreagă de ultimatumuri pe care le-am respins”.

„Vedem o schimbare, dar nu vreau să creez un orizont de aşteptare”, a adăugat el.

O delegaţie a Hamas a ajuns vineri în capitala egipteană pentru a discuta despre un plan egiptean vizând să se ajungă la o încetare a focului.

Sâmbătă seara, cel puţin o mie de persoane s-au adunat la Tel Aviv, a constatat un jurnalist al AFP, pentru a cere guvernului un plan global pentru întoarcerea tuturor ostaticilor, şi nu un acord parţial, doar pentru o parte dintre ei, potrivit organizatorilor.

Scandând „Aduceţi-i înapoi acasă!”, manifestanţii au purtat pancarte cu fotografii ale persoanelor ţinute în continuare ostatice în Fâşia Gaza.

„Cel mai înspăimântător gând în Gaza a fost cel de a fi uitată”, a declarat mulţimii Moran Stela Yanai, ostatică eliberată după 54 de zile de captivitate.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
Benjamin Netanyahu ,
Fâșia Gaza ,
Israel ,
razboi Israel - Hamas
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. eu says:
    December 31, 2023 at 10:46 am

    ” Am eliminat peste 8.000 de terorişti” . Toti acesti avand varste cuprinse intre 0- 15 ani.

    Reply
    • ani says:
      January 1, 2024 at 3:26 pm

      locul teroristilor este in groapa

      Reply
    • CrisP says:
      January 2, 2024 at 5:09 am

      “eu”, esti musulman? Daca da, iti inteleg ura fata de Evrei, altfel e complet nejustificata. Zi de zi continui sa faci comentarii absurde, pline de ura, de minciuna si de nedreptate cu privire la Evrei, Israel si palestinieni. Ma intreb oare de ce? Cum poti sa fii atat de nedrept in observatiile si comentariile tale?

      Reply
      • Bilbao says:
        January 2, 2024 at 11:05 am

        E un islamist rusnac putinist 🤮🤮🤮

        Reply
      • Tuluz-Lotrec says:
        January 2, 2024 at 11:40 am

        Fiindca userul “eu” este un orc. Orcii sunt niste jivine habotnice, xenofobe, antisemite, ultraortodoxe si pline de iubire fara de ruZZnacii violatori si criminali si fata de islamistii radicali cu bombele la brau. Asta deoarece se vad oglinditi in faptele reprobabile ale teroristior musulmani. Cauta postarile eulovului pe Aradon, acesta doreste, fara ocolisuri, moartea tuturor celor care posteaza impotriva sa. Atata poate…

        Reply
        • eu says:
          January 3, 2024 at 12:09 pm

          Da, doresc sa dispari din peisaj, tu si toti cei cu dublu moral. Adica pentru voi, crimele comise de zionisti sunt indreptatite, ale rusilor nu. Ca americanoizii au distrus trei tari pentru a rasturna guverne, e indreptatit, dar Orban sau Vucic care isi apara interesele tarii sunt dictatori. Si inca ceva : orci sunt americanoizii tai, acolo e imperiul orcilor iar Sauron e la conducere.

          Reply
          • Tuluz-Lotrec says:
            January 4, 2024 at 12:24 pm

            Nu mor caii cand vor cainii, orcule. Sauron este un pitic cracanat si psihopat, cu paturica pe genunchi, pus pe jaf si crime pentru a-si reface rahatul de imperiu orcesc, numit pana in anii 90 URSS. Un imperiu orcesc al raului, care a distrus Europa si Asia de-a lungul istoriei si doar in Tarile Romane a cauzat 12 invazii extrem de distructive

      • eu says:
        January 2, 2024 at 11:57 am

        Nu, de ce ?Chiar crezi ca e ceva “nejustificat” in a prezenta realitatea, in a spune adevarul ? Nu e ura, asa o vedeti voi probabil. E doar o atitudine fata de mincinosii care la orice discutie ce nu le convine, arunca Holocaustul in fata, dar pentru crimele, genocidul si Holocaustul practicat de ei in Gaza si Cisiordania, se fac ca ploua si imprastie doar minciuni prin presa.

        Reply
  2. Unu says:
    December 31, 2023 at 10:49 am

    de admirat hotararea Israelului de a scapa zona de “rozatoare” ,iar daca toti am fi la fel de fermi si hotarati nu ar mai exista atia criminali psihopati in Europa cred ca Dumnezeu chiar iubeste acest popor si le-a dat putere intotdeauna sa treaca peste rau fie ca el a fost nazismul sau Hamas,problema este la noi ca nu stim sa invatam de la ei si iar Domnul noua ne-a cam intors spatele…

    Reply
  3. CetateanC says:
    December 31, 2023 at 4:20 pm

    Este evident ca toti ostaticii ramasi se vor intoarce in cosciuge. Dar Netanyahu nu are ce face, trebuie sa termine cu Hamas. Problema este ce planuri de reeducare au cu palestinienii ramasi in viata.

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    Două medalii la CN de atletism Under 18
    2
    MApN: Dronă cu încărcătură explozivă, descoperită în zona comunei Luncavița din județul Tulcea
    3
    Țările europene nu sunt suficient pregătite pentru a contracara atacurile cu drone rusești (studiu)
    4
    Bahrain și Kuweit denunță noi atacuri iraniene, iar Manama cere acțiune internațională
    5
    GALERIE FOTO| Două zile de distracție la CRIȘ FEST 2026 – Zilele Orașului Chișineu-Criș
    6
    Patriarhul Daniel, propus prim-ministru. „Ar fi votat cu o largă majoritate în Parlamentul României”
    7
    Tragedie, în miez de noapte: Radu Mărginean a decedat!
    8
    „Veniţi cu noi” în Munţii Rodnei
    9
    Unitatea militară din Cetatea Aradului caută soldaţi
    10
    Arhitectul şef Sorin Ciurariu a demisionat

    Mapamond

    Țările europene nu sunt suficient pregătite pentru a contracara atacurile cu drone rusești (studiu)
    Țările europene nu sunt suficient pregătite pentru a contracara atacurile cu drone lansate de Rusia și nu pot atribui în mod clar în prezent aceste atacuri, conform unui studiu realizat de Institutul Internațional pentru Studii Strategice (IISS), cu sediul la Londra, publicat duminică, relatează dpa.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 09-08-2026 sunt următoarele:

    Local

    UPDATE. Incendiu la muntele de gunoi de lângă CET
    Pompierii arădeni intervin, duminică după-amiază, la groapa de gunoi a municipiului, aflată în apropierea CET. UPDATE. Incendiul, stins după 5 ore 1

    România

    Cluj: Trei tineri au fost reținuți în cazul atacării ambulanței de cei făcuți să creadă că „fură copii”
    Trei tineri, cu vârste de 18, 22 și 24 de ani, din comuna Recea-Cristur, județul Cluj, au fost reținuți de polițiști pentru 24 de ore pentru săvârșirea infracțiunilor de distrugere, lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice, fiind acuzați că s-au aflat printre persoanele care au atacat sâmbătă o ambulanță, după o dezinformare pe TikTok. 1

    ARADON Sport local

    Avem campioane la volei pe plajă
    Şi băieţii de la CS ProVolei Arad au devenit vicecampioni naţionali la Under 16.

    ARADON Sport local

    Filip Magold, pe podium la turneul de Şah Blitz

    ARADON Sport local

    Ultimele reglaje în jocuri amicale

    Local

    Un vis pentru Turnul de Apă
    Turnul de Apă din Arad rămâne cu lacătul pe poartă și cu ușa încuiată. Tânăra arhitectă Ada Jianu, însă, îi vede potențialul și ne vorbește despre ce s-ar putea face cu turnul și zona din jurul acestuia. 9

    România

    Miruță: Opt centimetri câștigați la Cernavodă; cel puțin alte 9 zile pentru Unitatea 2
    Radu Miruță, Ministrul interimar al Apărării, dar și al Transporturilor, a anunțat că nivelul Dunării a crescut cu opt centimetri în zona centralei nucleare de la Cernavodă, ceea ce asigură funcționarea în continuare a acesteia, urmare a operațiunii derulate de specialiști.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.