aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Trump amenință cu taxe vamale țările care contestă planurile sale de anexare a Groenlandei

Trump amenință cu taxe vamale țările care contestă planurile sale de anexare a Groenlandei

la 16 January 2026 19:09
14 Comentarii

Trump amenință cu taxe vamale țările care contestă planurile sale de anexare a Groenlandei

Foto: EPA/Shawn Thew
16 January 2026 19:09
Donald Trump a amenințat vineri cu taxe vamale țările care nu susțin planurile sale ca SUA să anexeze Groenlanda, în timp ce mai multe țări europene au anunțat că vor trimite acolo trupe în sprijinul Danemarcei, transmit agențiile AFP și Reuters.
Donald Trump a amenințat vineri cu taxe vamale țările care nu susțin planurile sale ca SUA să anexeze Groenlanda, în timp ce mai multe țări europene au anunțat că vor trimite acolo trupe în sprijinul Danemarcei, transmit agențiile AFP și Reuters.

Trimite articolul

X

‘S-ar putea să pun taxe vamale țărilor care nu mă susțin pentru Groenlanda, întrucât avem nevoie de Groenlanda pentru securitatea națională’ a SUA, a spus Trump la un eveniment pe teme de sănătate desfășurat la Casa Albă.

Purtătoarea sa de cuvânt a declarat joi presei că desfășurarea unor trupe europene în Groenlanda, promisă Danemarcei de mai multe state europene membre ale NATO, nu va influența obiectivul lui de a prelua controlul asupra insulei arctice.

Danemarca, țară sub suveranitatea căreia se află teritoriul autonom al Groenlandei, a anunțat o suplimentare a prezenței sale militare pe această insulă arctică, precum și desfășurarea în zonă a unor exerciții militare împreună cu parteneri europeni, printre care se numără Franța, Suedia, Norvegia și Germania.

Scopul acestor exerciții și desfășurări militare anunțat oficial nu este acela de a apăra Groenlanda în fața unei eventuale invazii americane, ci de a tempera preocupările Washingtonului cu privire la securitatea insulei și a regiunii arctice, după ce Trump a reproșat Danemarcei că ar neglija această securitate în fața a ceea ce el susține că ar fi amenințări din partea Rusiei și Chinei în acea regiune strategică.

Trump mai susține că prezența militară americană stabilită pe această insulă bogată în resurse minerale încă din perioada Războiului Rece nu ar mai fi suficientă. Atât guvernul local din Groenlanda, cât și cel danez au declarat în mod repetat că insula nu este de vânzare, însă Trump nu a exclus preluarea ei prin forță. O eventuală cumpărare a Groenlandei ar putea costa SUA până la 700 de miliarde de dolari, potrivit unei analize citate de postul NBC.

Vicepreședintele american JD Vance și secretarul de stat american Marco Rubio i-au primit miercuri la Casa Albă pe ministrul danez de externe, Lars Lokke Rasmussen, și pe omologul său groenlandez, Vivian Motzfeldt. La această întâlnire a fost convenită crearea unui grup de lucru despre care miniștrii Rasmussen și Motzfeldt au declarat că va avea ca scop să abordeze ‘dezacordurile’ cu Washingtonul. Dar Casa Albă a prezentat o versiune diferită cu privire la acest scop, afirmând că în cadrul grupului de lucru ‘vor continua discuții tehnice privind cumpărarea Groenlandei’ de către SUA.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
amenintare ,
anexare Groenlanda ,
Danemarca ,
donald trump ,
groenlanda ,
sprijin Danemarca ,
sua ,
tari europene ,
taxe vamale ,
trupe militare
14 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Slava romanilor says:
    January 16, 2026 at 7:35 pm

    Nu stiu ce dracu ne interesează pe noi Ucraina si Groelanda. Toți ați sărit cu slava Ucraina si acum va pare rau ca pleacă bani mulți spre ei.

    Reply
    • Cetatean says:
      January 17, 2026 at 10:23 am

      Cei informati corect striga “Sclava Ucraina” !

      Reply
    • anonim says:
      January 17, 2026 at 10:34 am

      Idiotule care esti tu idiot , politica internationala , cu atat mai mult in cadru organismelor internationale in care romania este membru , influenteaza si viata de zi cu zi a romanilor , in momentul in care exista conflicte deschise chiar in cadru aliantelor se duc dracu toate , atat economic cat si a sigurantei , dar esti prea idiot ca sa realizezi acest lucru , ai vaga impresie caci romania e pe o alta planeta si nu o priveste ce se intampla pe Pamant

      Reply
    • Darius says:
      January 17, 2026 at 11:29 am

      Cata vreme tu stai in perstera ta, nu are de ce sa te intereseze ce se intampla la granitele Romaniei. Ocupa-te sa-ti culegi ciupercile si fuguta inapoi in pestera, lasa geopolitica pentru cei care o inteleg.

      Reply
      • gigi says:
        January 18, 2026 at 9:38 am

        daca ukraine nu este stat UE, de ce sa fie ajutata de UE? Vor sa o aduca in UE exact asa cum Trump vrea groenlanda, bani, averi, putere, subjugare.

        Reply
        • ghiveciul lui toashu gigi says:
          January 18, 2026 at 12:41 pm

          Amesteci de toate in ghiveciul pe care-l ai in cap.

          Reply
    • Cetățean Valea says:
      January 17, 2026 at 2:06 pm

      De era șăf Călinge, adică Piticul Diliu Buratino, eram dintr-odată buricul la Terra și nu ne mai interesa nimic. La puțină minte dai de mâncare

      Reply
      • valea porcopeanu says:
        January 18, 2026 at 12:30 pm

        Daca. Acuma este mucea si nu ne baga nimeni in seama. Ceva vizita in america? Aaaa, dupa ce castiga ucraina razboiul?Am inteles. Nu mai au muraturi…

        Reply
  2. bine face says:
    January 16, 2026 at 8:50 pm

    Domnule presedinte, eu zic sa pastrati buna traditie si sa ii si bombardati daca va contesta planurile colonialist-imperialiste de talhar mondial.

    Reply
  3. Cetatean says:
    January 17, 2026 at 10:22 am

    Dupa cate minte are Nicusor, ar trimite un Spartan si acolo

    Reply
  4. Nanasu says:
    January 17, 2026 at 11:48 am

    Cersetorul premiului Nobel pentru pace!🤣🤣🤣

    Reply
  5. Lisca Ioan Florin says:
    January 17, 2026 at 1:53 pm

    atat timp cat exista moneda euro , donald nu va avea succes !

    Reply
  6. Gornicu says:
    January 18, 2026 at 3:58 pm

    Mișcare deșteaptă din partea lui Trump. Nato se dizolva iar ue ii urmează.😁😁😁

    Reply
    • Mircea says:
      January 18, 2026 at 4:22 pm

      Mai repede iti va creste tie un creier in cap decat se vom vedea desfiintarea UE

      Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    Rucsacul fermecat al Oltiţei
    2
    Încep pregătirile pentru Ziua Îndrăgostiților, 1 și 8 Martie
    3
    Sebastian Colţescu arbitrează UTA – Rapid!
    4
    Ministrul de externe iranian: Iranul vrea să „reziste”, şi nu să „negocieze”
    5
    Șeful Poliției Municipiului a fost numit adjunct al șefului IPJ
    6
    Intervenții pe drumurile din județ
    7
    Zăpada, gheaţa şi frigul arctic afectează o mare parte din SUA. Sunt cel puţin 10 morţi
    8
    Încă o persoană împușcată mortal de poliția imigrației la Minneapolis
    9
    Sibiu: Accident cu șapte persoane implicate, produs pe DJ 106G. A fost activat Planul Roșu de Intervenție
    10
    Două persoane au murit din cauza gripei, în Arad

    Mapamond

    Ministrul de externe iranian: Iranul vrea să „reziste”, şi nu să „negocieze”
    Iranul nu are „intenţia de a negocia”, ci de a „continua să reziste”, a afirmat miercuri seară la televiziunea de stat ministrul de externe Abbas Araghchi, respingând la rândul său afirmaţiile preşedintelui american Donald Trump privind existenţa unor tratative, notează AFP.

    România

    Mirabela Grădinaru a discutat cu Marta Nawrocka despre educaţia copiilor în era inteligenţei artificiale
    Mirabela Grădinaru, partenera de viaţă a preşedintelui Nicuşor Dan, s-a întâlnit, la Washington, cu Marta Nawrocka, soţia preşedintelui Poloniei, Karol Nawrocki, informează, miercuri, Administraţia Prezidenţială.

    Mapamond

    VIDEO
    Stephen Colbert va colabora la scrierea scenariului unui nou film din franciza „Stăpânul inelelor”
    Comedianul Stephen Colbert a anunțat, într-o înregistrare publicată marți, că din luna mai, după ce nu va mai fi gazda emisiunii „The Late Show” de la CBS, va colabora la scenariul și la dezvoltarea unui nou film din franciza „Lord of the Rings” („Stăpânul inelelor”), informează Reuters.

    Mapamond

    Casa Albă dă asigurări că „discuțiile continuă” cu Iranul, dar că Trump este pregătit să „dezlănțuie infernul”
    Casa Albă a dat asigurări miercuri că discuțiile cu Iranul continuă pentru a se pune capăt războiului, după ce televiziunea de stat iraniană a transmis că Teheranul a respins un plan de pace propus de SUA, relatează AFP.

    România

    Motorina ar putea scădea sub 9,50 lei/l: efectul măsurilor de criză anunțate de Guvern
    Guvernul a anunțat că în perioada următoare va fi declarată stare de urgență pe piața țițeiului și a produselor petroliere, urmând să stabilească măsurile necesare pentru reducerea prețului la pompă. 1

    Mapamond

    Media: Iranul va deschide „un nou front” în Bab el-Mandeb în cazul unei invazii terestre americane
    Iranul va deschide „un nou front”, în cazul unei invazii terestre americane, în Bab el-Mandeb, o strâmtoare crucială pentru traficul maritim mondial, legând Marea Roşie de Golful Aden, a avertizat miercuri o sursă militară citată de agenţia iraniană Tasnim, potrivit AFP. 1

    Mapamond

    Iranul examinează totuși propunerea americană de plan de pace, în pofida răspunsului inițial negativ, afirmă un oficial
    Iranul încă analizează o propunere de plan de pace primită din partea SUA prin intermediul Pakistanului pentru a pune capăt războiului declanșat de SUA și Israel, în pofida unui răspuns inițial negativ, a declarat miercuri agenției Reuters un oficial iranian de rang înalt, care a dat de înțeles că, cel puțin până în prezent, Teheranul nu a respins categoric propunerea în toate elementele acesteia.

    Mapamond

    Cine sunt cei patru astronauți care vor porni într-o călătorie în jurul Lunii
    Americanii Reid Wiseman, Victor Glover și Christina Koch, împreună cu omologul lor canadian Jeremy Hansen, se pregătesc să se îmbarce pe 1 aprilie pentru o călătorie de aproximativ zece zile care îi va purta în jurul Lunii, fără aselenizare, în cadrul misiunii Artemis 2, conform unui material de prezentare a echipajului publicat miercuri de AFP.

    Mapamond

    Planul american în 15 puncte a fost transmis Iranului prin intermediul Pakistanului, afirmă oficiali pakistanezi
    Un plan în 15 puncte, care conține propuneri ale SUA pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, a fost transmis Teheranului prin intermediul unor mediatori pakistanezi, au declarat miercuri pentru AFP doi înalți oficiali de la Islamabad. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.