aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Trump sugerează că Ucraina ar putea fi rusă într-o zi şi cere securizarea ajutorului american

Trump sugerează că Ucraina ar putea fi rusă într-o zi şi cere securizarea ajutorului american

la 11 February 2025 08:34
13 Comentarii

Trump sugerează că Ucraina ar putea fi rusă într-o zi şi cere securizarea ajutorului american

Foto: EPA-EFE/Aaron Schwartz
11 February 2025 08:34
Donald Trump a evocat luni posibilitatea ca Ucraina să devină rusă într-o zi, declarând că doreşte acces pentru SUA la pământurile rare ucrainene în schimbul ajutorului american pentru Kiev în faţa Rusiei, informează AFP.
Donald Trump a evocat luni posibilitatea ca Ucraina să devină rusă într-o zi, declarând că doreşte acces pentru SUA la pământurile rare ucrainene în schimbul ajutorului american pentru Kiev în faţa Rusiei, informează AFP.

Trimite articolul

X

SUA. În timp ce contactele la nivel înalt între Washington şi Kiev se vor intensifica în zilele ce urmează, preşedintele american a reiterat la Fox News că vrea să obţină acces la pământurile rare ucrainene, explicând că Washingtonul ar trebui să securizeze banii alocaţi Ucrainei, în lipsa unei certitudini privind deznodământul conflictului.

„Ei ar putea ajunge la un acord, ei ar putea să nu ajungă la un acord. Ei ar putea fi ruşi într-o zi, după cum ar putea să nu fie ruşi într-o zi”, a declarat preşedintele american într-un interviu pentru canalul Fox News, înaintea unei întrevederi între preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, şi vicepreşedintele american, J.D.Vance.

„Vreau să recuperez” aceşti bani, a continuat Trump, adăugând că a cerut Kievului echivalentul a 500 de miliarde de dolari pământuri rare, metale utilizate în special în electronică. „Cel puţin aşa nu ne-am simţi nişte idioţi”, a afirmat el.

Preşedintele ucrainean a asigurat săptămâna trecută că ţara sa este gata să primească „investiţii ale unor companii americane” în pământurile sale rare, subliniind totodată că „o parte din resursele noastre minerale” se află în zona ocupată.

Rusia controlează circa 20% din teritoriul ucrainean.

Zelenski a declarat luni că organizarea unei întrevederi cu Donald Trump este în curs, dar că o dată nu a fost deocamdată fixată.

Preşedintele american a confirmat la rândul său vizita pe 20 februarie în Ucraina a emisarului său special, Keith Kellogg, însărcinat cu elaborarea unui plan pentru a pune capăt conflictului.

De vineri, Volodimir Zelenski va fi prezent la Conferinţa de Securitate de la Munchen, în marja căreia va avea o întrevedere cu vicepreşedintele american, JD.Vance, potrivit preşedinţiei ucrainene.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
donald trump ,
razboi Ucraina ,
sua ,
Ucraina
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Gornicu says:
    February 11, 2025 at 10:29 am

    Nu le va fi greu, limba o cunosc deja!😆😆😆

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      February 11, 2025 at 12:44 pm

      Si tu stii limba rusa la perfectie. Cu romana stai prost.

      Reply
  2. Anonimul arădean says:
    February 11, 2025 at 11:31 am

    Păi cum așa…nu mai oprește războiul în 24 de ore… altă dovadă că Trump bate câmpii… individul trebuia să aibă birou la o clinică psihiatrică nu la Casa Albă, dar nah… așa e când votează cultiștii agramați ai MAGA 🤷🏻‍♂️

    Reply
    • Bilbao says:
      February 11, 2025 at 3:20 pm

      Sold!!! ne cautam de munca?

      Reply
      • Anonimul arădean says:
        February 12, 2025 at 12:07 pm

        Matale caută un psihiatru bun…

        Reply
  3. Cetatean says:
    February 11, 2025 at 12:07 pm

    Incorect – Keith Kellogg s-a dus ca sa scoata banii SUA de pe Ucraina, inainte de capitularea neconditionata in fata lui Putin. La Munchen, vance va prezenta conditiile convenite intre Trump si Putin – ori accepta ca 20% din teritoriu sa treaca la Rusia + plata SUA, ori americanii isi iau mana complet de pe Ucraina, ceea ce inseamna, in final 100% la Putin.

    Reply
    • Anonimul arădean says:
      February 11, 2025 at 2:26 pm

      Iar ai dormit conectat la furtunul cu dejecții kremliniste… și ai visat că ești precum Greuceanu în biroul lui Trump 😂

      Reply
  4. sa faca pace si gata says:
    February 11, 2025 at 3:00 pm

    Tradus: Ucraina si Occidentul Colectiv au pierdut pe campul de lupta si acum, ca sa nu arate ca niste idioti – de la Trump citire – vor sa ii rupa pe Ucrainieni de cele 4 trilioane de dolari in pamanturi rare. O sa le ia si terenul agricol si padurile si apoi Ucraina se poate desfata in libertate de avantajele protectiei SUA si de democratie.
    Ceea ce nu se spune este ca Rusiei i se vor plati despagubiri de razboi (asa cum li s-a platit aliatilor in al doilea razboi mondial) si isi vor primi activele inapoi de la Ucraina – 600 de miliarde de dolari.
    Numai dezastru structurii energetice ii va costa pe ucrainieni 500 de miliarde de dolari.
    Macar va fi pace si nu vor mai muri nevinovati.

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      February 11, 2025 at 4:27 pm

      Ai mostenit si altceva de la parintii tai, in afara de “davai ceas, davai palton”?

      Reply
      • Tuluzăru says:
        February 11, 2025 at 7:18 pm

        Crezi ca o fi mostenit ceva pamant si l-a vandut? Ca tot era la moda. ERA.

        Reply
        • Expertologul says:
          February 11, 2025 at 9:22 pm

          Pământ de flori, în ghiveci, a trebuit să îl punem deoparte să nu-l înghită

          Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          February 12, 2025 at 10:40 am

          Esti obsedat de pamant, daca vrei pamant, uita-te sub propriile tale unghii si ia-ti de acolo cat vrei…

          Reply
    • Anonimul arădean says:
      February 12, 2025 at 12:08 pm

      Tradus: delirul a ajuns în faza farmacorezistentă…ar fi momentul pentru TEC 🤷🏻‍♂️

      Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Apa, mai scumpă din 1 ianuarie
    2
    Kallas subliniază că utilizarea activelor rusești este cea mai credibilă modalitate de a finanța Ucraina
    3
    „Îmbucură-te, om bun!”: concert de colinde la Palatul Cultural
    4
    Rusia șantajează rudele prizonierilor de război ucraineni, aflați în închisori rusești, pentru a obține acces la Starlink
    5
    Atac armat la o universitate din SUA. Doi studenți au fost uciși în timpul examenelor
    6
    Un italian din Arad, arestat la domiciliu după ce a încălcat ordinul de protecție 
    7
    „Să rămânem calmi și cu picioarele pe pământ”
    8
    2,3 milioane de euro pentru Curtici
    9
    Foto. Succes facil pentru FCC UAV cu Sportul și revenire pe primul loc
    10
    UTA, pe locul 8, la un punct de play-off

    Mapamond

    Rusia șantajează rudele prizonierilor de război ucraineni, aflați în închisori rusești, pentru a obține acces la Starlink
    Rusia a șantajat rude ale unor prizonieri de război ucraineni pentru a înregistra pe numele lor terminale Starlink pe care armata rusă să le poată utiliza pentru a îmbunătăți comunicațiile între unitățile sale și a putea să-și dirijeze dronele, au denunțat marți autoritățile de la Kiev, citate de EFE.

    Evenimente

    Obiective arădene, iluminate în roșu
    ARAD. Cu prilejul Zilei Europene a Numărului de Urgență 112, miercuri, 11 februarie, începând cu ora 18:00, mai multe obiective din municipiu vor fi iluminate în culoarea roșie: Palatul Administrativ, pasarela pietonală către Ștrandul Neptun și noul pod hobanat peste râul Mureș.

    Local

    Înalta Curte obligă Ministerul Educației să o confirme pe Ramona Lile ca rector al UAV Arad
    Refuzul confirmării mandatului a venit la finele lui 2023 și a fost justificat de Ministerul Educației prin existența unor sancțiuni aplicate anterior pentru plagiat. 2

    Local

    Arhiepiscopul Timotei a împlinit 50 ani de arhierie
    Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, arhiepiscopul Aradului, a împlinit 50 de ani de arhierie.

    Local

    Felicitată de primar la împlinirea a 108 ani
    ARAD. Primarul Călin Bibarţ a vizitat-o, marţi, pe Ana Ianchici cu ocazia aniversării a 108 ani! Edilul Aradului i-a dus sărbătoritei un buchet de trandafiri şi un tort, felicitând-o pentru împlinirea venerabilei vârste. 1

    Local

    Primarul Valentin Bot, dublu premiat de Asociația Comunelor din România
    ŞIRIA. „Astăzi este o zi cu o profundă încărcătură emoțională pentru mine și pentru Comuna Șiria” – a anunţat, luni, pe Facebook, Valentin Bot, primarul localităţii. 1

    UT Arad

    Adrian Mihalcea așteaptă mai mult de la unii jucători
    ARAD. UTA a pierdut ultimele două meciuri din campionat, iar Adrian Mihalcea spune că ele au schimbat, cumva, drumul echipei. E clar, ne îndreptăm spre play-out, nu play-off. 1

    România

    Ministrul Culturii retrage proiectul care norma munca artiștilor: Problema rămâne. Căutăm alte soluții
    Ministrul Culturii, Demeter Andras, a anunțat, marți, că a retras propunerea de program-pilot al Ministerului Culturii referitor la realizarea unor rapoarte zilnice privind evidența timpului de muncă în instituțiile publice de spectacol sau concert, precizând că vor fi căutate alte soluții, deoarece problema rămâne. 2

    Local

    Clădirile și terenurile neîngrijite riscă supraimpozitarea cu până la 500%
    În prealabil, proprietarii vizați vor primi o somație însoțită de o fișă de evaluare, document în care sunt detaliate problemele identificate la nivelul fiecărei clădiri sau al fiecărui teren. Imobilele și terenurile din municipiu, aflate în proprietate privată, cu grad accentuat de degradare 3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.