aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
UE suspendă ajutorul financiar şi cooperarea în domeniul securităţii cu Niger, după lovitura de stat

UE suspendă ajutorul financiar şi cooperarea în domeniul securităţii cu Niger, după lovitura de stat

la 29 July 2023 20:19
25 Comentarii

UE suspendă ajutorul financiar şi cooperarea în domeniul securităţii cu Niger, după lovitura de stat

Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET
29 July 2023 20:19
Uniunea Europeană „nu recunoaşte şi nu va recunoaşte autorităţile instituite în urma loviturii de stat” din Niger şi suspendă imediat ajutorul financiar şi „toate acţiunile sale de cooperare în domeniul securităţii” cu ţara din Sahel, a declarat sâmbătă şeful diplomaţiei europene, Josep Borrell, relatează AFP şi Reuters.
Uniunea Europeană „nu recunoaşte şi nu va recunoaşte autorităţile instituite în urma loviturii de stat” din Niger şi suspendă imediat ajutorul financiar şi „toate acţiunile sale de cooperare în domeniul securităţii” cu ţara din Sahel, a declarat sâmbătă şeful diplomaţiei europene, Josep Borrell, relatează AFP şi Reuters.

Trimite articolul

X

Niger. Preşedintele Mohamed Bazoum, înlăturat de la putere în urma unei lovituri de stat militare, „a fost ales în mod democratic şi rămâne, prin urmare, singurul preşedinte legitim al Nigerului. Eliberarea sa trebuie să aibă loc necondiţionat şi fără întârziere”, a spus Borrell într-un comunicat.

Pe lângă suspendarea întregului ajutor financiar, „toate acţiunile de cooperare în domeniul securităţii sunt suspendate sine die cu efect imediat”, a adăugat el.

După Mali şi Burkina Faso, Nigerul, până acum aliat al ţărilor occidentale, devine a treia ţară din Sahel afectată de atacuri ale grupărilor jihadiste, care cunoaşte o lovitură de stat din 2020 încoace.

La rândul său, Uniunea Africană (UA) a cerut „întoarcerea imediată” a militarilor nigerieni la cazărmile lor şi „restabilirea autorităţii constituţionale” în termen de 15 zile, după lovitura de stat împotriva preşedintelui Mohamed Bazoum.

Consiliul de Pace şi de Securitate al UA „le cere militarilor întoarcerea lor imediată şi necondiţionată la cazărmi şi restabilirea autorităţii constituţionale, în termen de maximum cincisprezece zile” în Niger, se arată într-un comunicat publicat vineri după o reuniune a acestei instanţe.

Consiliul „se declară profund îngrijorat de resurgenţa tulburătoare a loviturilor militare” pe continent şi condamnă „cu cea mai mare fermitate” preluarea puterii de către militari la Niamey şi răsturnarea unui „preşedinte ales în mod democratic”, cerând eliberarea sa imediată.

Organizaţia panafricană a afirmat că este gata să ia „toate măsurile necesare, inclusiv sancţiuni, împotriva autorilor loviturii de stat, în cazul în care drepturile deţinuţilor politici nu sunt respectate”.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
Josep Borrell ,
lovitura de stat ,
Mohamed Bazoum ,
Niger ,
UE suspenda ajutorul financiar
25 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Lugansk says:
    July 30, 2023 at 8:49 am

    UE o face mai nou pe jandarmul mondial? Niger este o tara suverana. Sa ii lasam pe ei sa isi rezolve problema.
    Noi avem si asa un conflict care ne va costa scump cand rusii vor iesi invingatori. Invingatori din lupta cu aproape 50 de state – ca pe ucrainieni i-ar fi putut distruge repede de tot.
    Dar sa trecem la argumente: ce razboi e ala in care nu distrugi mai intai infrastructura energetica, economica, logistica si de transport a tarii atacate – asa cum a facut SUA in toate conflictele in care a fost implicata? Ce razboi e ala in care permiti intrarea de tehnica militara fara prea mare opozitie?
    Strategia a fost ingenunchierea UE si SUA. Ca atare am ramas cu depozitele de armament goale.

    Reply
    • cinefil says:
      July 30, 2023 at 11:28 am

      UE nu face pe jandarmul mondial, ci doar se apara impotriva amenintatii & agresiunii din partea acestui imperiu al raului & faradelegii.

      Reply
      • Pt cinefil says:
        July 30, 2023 at 8:15 pm

        @cinefil, asta-i mai tare ca aia cu vaporul prin oras🤣🤣🤣Ce treaba aveau rusii cu ue? Cine te-a amenintat?😂😂😂Suferim ca sa isi scoata sua cerealele pline de cancer si radioactivitate…

        Reply
    • Expertologul says:
      July 30, 2023 at 6:50 pm

      Rușii vor ieși învingători doar în sporturile de iarnă. În acest război deja au pierdut mai multe decât vor să admită. Dar nu le plâng de milă rușilor, și-au făcut-o cu mâna lor

      Reply
      • eu says:
        August 1, 2023 at 6:45 pm

        Tu esti cumva un reporter de pe front ? Din ce surse te informezi ?

        Reply
        • Anonimul arădean says:
          August 3, 2023 at 1:11 am

          Gazeta Kremlinului, tovarășe, e în regulă? 😁
          Dar noi știm că ție Șoigu îți șoptește direct și Putin îți scrie sms. 😁

          Reply
    • Nervi says:
      July 30, 2023 at 9:32 pm

      Auzi omule, mai incearca sa scri inca o data ce ai vrut sa spui ca eu , personal, nu am priceput mai nimica. Tu de care parte esti ?Si mai lasa spirtoasele!

      Reply
    • Anonimul arădean says:
      July 31, 2023 at 1:06 am

      Alt rătăcit cu mintea îmbibată de vodka și putinism 🤷‍♂️

      Reply
  2. Lugansk says:
    July 30, 2023 at 11:47 pm

    Bai cinefil si expertologul, dupa ce rusii o sa isi reia ariile de influenta sau sferele de influenta, voi o sa fiti primii la a-i (vedeti ce frumos am folosit cratima?) pupa in proverbialul dos. O sa o faceti asa de natural ca o sa se creada ca intotdeauna ati fost pro-rusi.
    De aia nu am eu incredere in voi. Vedeti voi… eu sunt pregatit sa si mor pentru convingerile mele dar voi sunteti gata sa va contorsionati dupa cum bate vantul. Asta e diferenta…

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      July 31, 2023 at 1:33 pm

      Nu i-am pupat niciodata pe rusi si nu-i voi pupa niciodata. Intotdeauna au fost niste nemernici, exact ca sustinatorii lor. Daca esti pregatit sa mori pentru convingerile tale, fa-ne un bine si da-i drumul in Rusia, la lupta “ortodocsa” impotriva occidentului decadent. Nu-ti vom duce lipsa. Nici macar coliva nu vrem de la tine.

      PS. Orcii ca tine nu au niciodata un user al lor, prefera asa-zisul anonimat, sa poata posta sub diverse nume, sa pareti mai multi. De fapt pareti doar mai imbecili.

      Reply
      • eu says:
        August 1, 2023 at 2:00 pm

        “Orcii ca tine nu au niciodata un user al lor, prefera asa-zisul anonimat” Zise cel care posteaza cu numele sau real. Poate ne dai si adresa unde sa te cautam. Asta e valabil si pentru anonimul moldovan. 😉

        Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          August 1, 2023 at 2:49 pm

          Ti-am spus de multe ori, ca spre deosebire de ciolovecii ca voi, eu postez doar sub userul ironic Tuluz-Lotrec. Voi insa aveti zeci de nume de utilizatori, clone intru prostie. Nici nu aveam alte asteptari de la orci.

          Reply
          • eu says:
            August 1, 2023 at 6:47 pm

            Iar “eu” sunt eu, am o personalitate. Tu in schimb, ai una imaginara care nu se potriveste deloc cu profilul tau.

          • Tuluz-Lotrec says:
            August 2, 2023 at 3:54 am

            Da, ai o personalitate de orc

          • eu says:
            August 2, 2023 at 6:19 pm

            Iar tu de tomberon. 🙂

    • Anonimul arădean says:
      July 31, 2023 at 3:32 pm

      Un mare viteaz și erou putinist neostalinist din spatele tastaturii. Matale reprezinți culmea inepție: să fii gata să mori pentru niște minciuni. 🤦‍♂️

      Reply
  3. NEA VALIZA says:
    July 31, 2023 at 3:01 pm

    Incetul cu incetul, UE sub conducerea slugii americane Ursula, devine un rahat urat mirositor!

    Reply
    • Expertologul says:
      August 1, 2023 at 8:17 am

      Cine te oprește pe dumneata să pleci din UE în Rusia?

      Reply
      • eu says:
        August 1, 2023 at 6:51 pm

        Ce stii tu despre structurile EU ? Despre “beneficiile ” acestei secte ? Stii macar faptul ca sotul Ursulei e unul dintre cei care ti-au vandut si injectat “serul minune” ? Stii ca Laura Kövesi a deschis o ancheta impotriva acestei specimene ? Diaconescu nu iti va spune astea.

        Reply
        • Expertologul says:
          August 2, 2023 at 9:46 pm

          UE sectă? Stimate domnule dumneata nu ai ce căuta în UE, locul dumitale nu este aici.

          Reply
          • Anonimul arădean says:
            August 3, 2023 at 1:22 am

            Locul cel mai potrivit pentru eu-putinică ar fi la Spitalul Serbski. Când ajunge la Moscova ne va trimite o vedere de acolo, din paradisul putinist neostalinist😁

          • eu says:
            August 4, 2023 at 1:35 pm

            Exact asa cum locul vostru este in mormant. Din pacate sunteti inconjurati de pi..ificati in skiny-jeansi si rasi peste tot.

          • Anonimul arădean says:
            August 5, 2023 at 2:09 am

            @eu, iar ai lăsat sociopatul la tastatură?!
            Și putinist, și antivaccinist, și conspiraționist, și ignorant, și arogant, și homofob…ce mai, ești omul multilateral al neostalinismului putinist.
            PS. Te-ai lămurit cine a invadat Afganistanul în 1979? 😁

        • Anonimul arădean says:
          August 3, 2023 at 1:19 am

          Vezi geniule ce înseamnă să ieși în balcon fără tichie. Te-ai prăjit la
          tărtăcuță de la 5G și chemtrails și acum emiți trăsnăi conspiraționiste precum un pulsar.

          Reply
        • Anonimul arădean says:
          August 4, 2023 at 11:54 am

          @eu (putinică). Prin inepțiile pe care le debitezi, matale pari a fi mare consumator de Diaconescu și Latrina 3. Te simți cu musca pe căciulă?
          Te-ai lămurit până la urmă cine a invadat Afganistanul în 1979? Sau tot struț putinist-neostalinist ai ales să rămâi?

          Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Actorul Sean Penn a primit un Oscar simbolic de la compania ucraineană de căi ferate
    3
    Flavius Sabău, cea mai mare notă la cursul Licenţa A UEFA
    4
    17 medalii scoase din apă de înotătorii CSŞ Gloria
    5
    Salariile din Arad, pe plus în 2025
    6
    Start de retur în ultimul eşalon judeţean, Liga 6
    7
    A numărat voturile la FRF!
    8
    Viitorul și Pecica trag pentru puncte, Sântana le are deja!
    9
    Bărbat din Semlac, amendat cu 3.000 de lei pentru deșeuri aruncate în Parcul Natural Lunca Mureșului
    10
    MApN: Dronă în proximitatea spațiului aerian național. Au fost ridicate de la sol două avioane F-16

    UT Arad

    Adrian Mihalcea continuă „șahul” cu UTA
    Antrenorul echipei arădene nu poate pleca de la Arad fără acordul conducerii, dar el menține așa-zisul suspans.

    Mapamond

    Zelenski confirmă încetarea focului de trei zile şi schimbul de prizonieri cu Rusia. Kremlinul confirmă şi el
    Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a confirmat vineri seară că o încetare a focului de trei zile a fost convenită cu Rusia în cadrul eforturilor Statelor Unite de a negocia sfârşitul războiului care durează de peste patru ani, transmite Reuters. 1

    Mapamond

    Trump anunţă o încetare a focului între Ucraina şi Rusia între 9 şi 11 mai
    Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri seara o încetare a focului de trei zile între Ucraina şi Rusia începând de sâmbătă, 9 mai, până luni, 11 mai, transmit Reuters şi AFP. 1

    Local

    CARP Arad organizează o excursie la Oradea
    ARAD. Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) Arad organizează sâmbătă, 30 mai 2026, cu o zi înaintea Sfintei Sărbători a Rusaliilor, o excursie la Oradea.

    Local

    POLITIC. Unanimitate pentru Bolojan, prin votul primarilor PNL Arad
    53 de primari liberali arădeni au votat sprijin pentru Bolojan și direcția PNL în cadrul Colegiului Director Județean. 1

    România

    VIDEO
    Criminalul din Parhida a fost prins de polițiști. Unde se ascundea acesta
    BIHOR. Cadavrul unei tinere a fost descoperit vineri, în jurul amiezii, pe un câmp din localitatea Parhida, comuna Tămășeu, la 25 de kilometri de Oradea.

    UT Arad

    Au venit cele trei puncte! Locul 7 nu se poate?
    UTA face presing la FCSB, doar, doar se poate mai mult decât locul 8. Abdallah, eroul arădenilor cu FK Csikszereda.

    România

    Valentin-Florin Ciocan, revocat de la șefia Autorității Naționale de Management al Calității în Sănătate
    Valentin-Florin Ciocan a fost revocat vineri din funcția de președinte, cu rang de secretar de stat, al Autorității Naționale de Management al Calității în Sănătate.

    Local

    FOTO
    De Ziua Crucii Roşii, sediu nou, inaugurat la Nădlac
    Anul acesta, Crucea Roşie Română marchează, pe 8 mai, 150 de ani de activitate.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.