aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Viktor Orban: „Iluzia că statul de drept prevalează la Bruxelles s-a sfârșit” cu decizia UE ce eternizează înghețarea activelor rusești

Viktor Orban: „Iluzia că statul de drept prevalează la Bruxelles s-a sfârșit” cu decizia UE ce eternizează înghețarea activelor rusești

la 14 December 2025 10:42
14 Comentarii

Viktor Orban: „Iluzia că statul de drept prevalează la Bruxelles s-a sfârșit” cu decizia UE ce eternizează înghețarea activelor rusești

Foto: EPA/Olivier Matthys
14 December 2025 10:42
Artificiul prin care Consiliul UE a impus vineri, printr-un vot cu majoritate calificată, în locul unanimității, prelungirea pe termen nedeterminat a înghețării activelor Rusiei în UE, pentru eliminarea unui obstacol în finanțarea cu aceste active a unui împrumut destinat Ucrainei, arată că „iluzia că statul de drept prevalează la Bruxelles s-a sfârșit”, a spus sâmbătă premierul ungar, Viktor Orban, la un miting anti-război desfășurat în orașul Mohacs, în sudul Ungariei, potrivit agenției MTI.
Artificiul prin care Consiliul UE a impus vineri, printr-un vot cu majoritate calificată, în locul unanimității, prelungirea pe termen nedeterminat a înghețării activelor Rusiei în UE, pentru eliminarea unui obstacol în finanțarea cu aceste active a unui împrumut destinat Ucrainei, arată că „iluzia că statul de drept prevalează la Bruxelles s-a sfârșit”, a spus sâmbătă premierul ungar, Viktor Orban, la un miting anti-război desfășurat în orașul Mohacs, în sudul Ungariei, potrivit agenției MTI.

Trimite articolul

X

Ungaria. Sancțiunile impuse Rusiei de către UE după invazia în Ucraina prevăd și înghețarea unor fonduri ale Băncii Centrale a Rusiei, în total aproximativ 210 miliarde de euro. Aceste sancțiuni trebuie însă reînnoite printr-un vot în unanimitate în Consiliul UE la fiecare șase luni, de fiecare dată sub amenințarea unui veto din partea Ungariei, țară căreia Comisia Europeană i-a blocat majoritatea fondurilor europene, acuzându-l pe premierul conservator ungar că încalcă statul de drept.

Pentru a împiedica un astfel de veto, care ar conduce la obligația eliberării activelor rusești și ar zădărnici un plan al Comisiei Europene de a folosi aceste active la finanțarea unui „împrumut de reparații” de 90 până la 165 de miliarde de euro oferit Ucrainei, președinția daneză a Consiliului UE a anunțat un acord prin care statele membre au prelungit vineri pe termen nedefinit înghețarea activelor rusești, invocând un articol din tratatul european care permite adoptarea doar prin majoritate calificată a deciziilor care în mod normal trebuie luate în unanimitate.

Este vorba despre articolul 122 din Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene (TFUE), care permite un astfel de vot în cazul unor „dificultăți economice severe”, articol utilizat anterior în special în timpul pandemiei de COVID-19 pentru a facilita, printre altele, achiziționarea de vaccinuri. Argumentul folosit acum pentru invocarea respectivului articol este acela că „războiul Rusiei împotriva Ucrainei cauzează provocări economice severe”.

În acest fel tratatul fondator al UE este aruncat la gunoi, a mai spus Orban sâmbătă la același miting, adăugând că folosirea activelor rusești de către UE pentru a finanța Ucraina echivalează cu o „declarație de război” și a estimat că o confiscare a unor active suverane nu poate fi lipsită de represalii din partea țării afectate.

Conceptul „împrumutului de reparații’ finanțat din activele rusești, așa cum a fost prezentat de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, ar fi ca Ucraina să îl ramburseze numai după ce Moscova i-ar plăti reparații de război”, lucru greu de presupus că s-ar putea întâmpla, cel puțin cât timp Vladimir Putin este președinte.

Rusia acuză un furt și a anunțat deja că dă în judecată societatea financiară belgiană Euroclear, care gestionează cea mai mare parte a fondurilor rusești înghețate în UE. Belgia, ca țară depozitară a acestor fonduri, se teme de repercusiunile financiare și juridice ale confiscării lor și cere ca toate activele rusești înghețate în UE să fie incluse în împrumutul destinat Ucrainei, precum și garanții financiare concrete din partea celorlalte state membre ale UE înainte de a-și da acordul pentru o astfel de operațiune.

O decizie privind acest împrumut este așteptată la summitul UE din 18-19 decembrie. Pe lângă Ungaria și Belgia, au exprimat de asemenea rezerve Slovacia, Bulgaria, Malta și Italia.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
Artificiu ,
Consiliul UE ,
înghețarea activelor Rusiei în UE ,
miting anti-război ,
Mohacs ,
prelungirea pe termen nedeterminat ,
ungaria ,
uniunea europeana ,
viktor orban
14 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Moartea Rusiei says:
    December 14, 2025 at 11:30 am

    Da,da, așa vede pupatorul de dos putinist moartea democrației în Europa, pentru el ceia ce se întâmplă în Ucraina nu contează, dimpotrivă vrea pufoaica rus la hotarele Ungariei, sau mai știi, în parlamentul maghiar.
    Pentru el ceea ce face Moscova și criminalul Putin este expresia absolută a democrației

    Reply
  2. Orban lacheul putinist says:
    December 14, 2025 at 11:34 am

    Trompeta ruseasca obeza isi simte sfarsitul aproape, bagajele ii sunt facute, biletul de tren doar dus spre Moscova este achizitionat. Acum da cu ciomagul in tot ce poate, inainte de a fugi din tara.

    Reply
    • KRUGER says:
      December 14, 2025 at 8:13 pm

      In aprilie va castiga din nou !!!!!!

      Reply
      • E U. says:
        December 15, 2025 at 10:06 am

        Poate cu ajutorul maghiarilor din România care de ani de zile îl votează ca prostii!

        Reply
      • etania says:
        December 15, 2025 at 12:47 pm

        Numai daca falsifica alegerile ca Putin

        Reply
  3. Nono says:
    December 14, 2025 at 12:33 pm

    Si Ungaria sub Orban este stat de drept?🤣🤣🤣🤣

    Reply
  4. Cetatean says:
    December 14, 2025 at 5:23 pm

    Chiar nu inteleg de ce se da pe aradon toate declaratiile acestui sclerozat ????
    Orban are tupeul sa vorbeasca de , stat de drept ??? chiar el ? dictatorul obez si cracanat ???
    Insa fiind carpa de sters pe jos a criminalului de Putin , e ceva de asteptat sa faca astfel de declaratii

    Reply
  5. Gornicu says:
    December 14, 2025 at 5:48 pm

    Din mincinoasa notorie uie vrea sa devina și jefuitoare.
    Nu poti fura din banii altor state fără consecințe majore . Prostovanilor…nici din activele Germaniei naziste nu sau furat. Înțelegeți loazelor despre ce e vorba?

    Reply
  6. lol says:
    December 14, 2025 at 6:16 pm

    jaful care se pune acum la cale la adresa activelor Rusiei va avea ca si consecinta saracirea Occidentului Colectiv prin dedolarizare accelerata. Deja bate un puternic vant de saracie prin toata Europa. Mi se pare mie sau companii ce pareau de neclintit dau acum afara cu miile? Mi se pare mie sau companii cu sute de ani vechime se inchid?

    Reply
    • plai cu boi suveranisti says:
      December 15, 2025 at 6:09 pm

      Iarasi se agita adunatura suveranista tembelizata nativ si intentionat

      Reply
  7. Gornicu says:
    December 14, 2025 at 6:25 pm

    Voi realizați ca sunteți idioții utili ai Rusiei ? Sunteți antrenați special pentru a fi goarnele Rusiei. Gândiți nu doar executați.

    Reply
    • Bilbao says:
      December 14, 2025 at 11:01 pm

      Vorbesti sa nu taci. Cu ce sa gandim? Ne luam banii de postari si gata. Sa se dea peste cap.

      Reply
    • Lupta în duh says:
      December 14, 2025 at 11:23 pm

      Gândim și executăm. Asta e problema. Asta nu vă convine și vă toacă la inimă. Dacă am tăcea am fi vinovați in fața Lui Dumnezeu.
      Nu vom accepta niciodată satanismul globalist. Mai bine murim în Hristos Cel ce ne va învia fin morți decât să acceptam minciunile voastre sataniste.
      Dumnezeu vă va arde in Gheena!

      Reply
      • arsurile prostiei suveraniste says:
        December 15, 2025 at 12:49 pm

        Dumnezeu nu arde pe nimeni, Dumnezeu e iubire. Satana caruia te inchini tu este cel care va arde pe voi in ghena de gunoi a istoriei.

        Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Numărul fraudelor digitale avansate a crescut cu 180% în 2025, pe fondul utilizării masive a Inteligenţei Artificiale (raport)
    2
    UPDATE. O fată de 11 ani a dispărut, marţi, din municipiul Arad!
    3
    Arădenii au marcat Mica Unire
    4
    Trei puncte mari pentru UTA
    5
    „Brazi de Poveste” la Muzeu
    6
    Triplu eveniment cultural la Pecica
    7
    FCSB vine cu echipa secundă, se știe primul 11!
    8
    Moş Nicolae vine vineri în faţa Primăriei
    9
    Şofer sub control judiciar pentru că a circulat beat şi fără permis cu o maşină neînmatriculată
    10
    Echipele arădene, etapă foarte bună!

    Local

    Arădenii au marcat Mica Unire
    Mica Unire a fost marcată și prin tradiționala horă.

    Mapamond

    SUA, înghețate de o furtună istorică: 180 de milioane de oameni sub alertă maximă
    Peste 180 de milioane de americani se află în alertă maximă din cauza unei furtuni de iarnă severe care traversează SUA de la Texas până în nord-est. Cel puțin 18 state au declarat stare de urgență, mii de zboruri au fost anulate, iar autoritățile au închis drumuri și școli din cauza gheții și ninsorilor abundente. Temperaturile resimțite pot coborî până la -45°C în nord, iar experții avertizează asupra riscului de pene majore de curent și condiții periculoase pentru populație.

    România

    UPDATE. Sistemul de achiziționare a rovinietei funcționează din nou
    Sistemul de achiziționare a rovinietei nu funcționează momentan din cauza unor probleme tehnice, a informat, sâmbătă, Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). UPDATE. Sistemul a fost repus în funcțiune.

    România

    Persoanele fizice vor plăti CAS și CASS din oficiu, conform noii proceduri ANAF
    ANAF a stabilit procedura prin care poate impune, din oficiu, contribuția la pensii (CAS) și contribuția la sănătate (CASS) începând cu 2026. Măsura se aplică persoanelor care nu au depus Declarația unică pentru veniturile realizate în 2024.

    Local

    Sancțiuni de zeci de mii de lei în pădurile din Arad

    Local

    Bărbatul care a ucis-o cu motostivuitorul pe femeia de 52 de ani era sub influența alcoolului! A fost reținut de polițiști

    Local

    183 de sancțiuni pe Autostrada A1 Deva-Nădlac
    Polițiștii Biroului de Poliție Autostradă A1 Deva-Nădlac au desfășurat o acțiune cu efective mărite, pe autostrada A1, cu scopul reducerii cauzelor generatoare de accidente rutiere și combaterii migrației ilegale.

    Local

    Omagiu adus lui Cuza, la Arad, de ziua Micii Uniri
    Elevii Școlii Profesionale „Astra” Arad au marcat momentul Micii Uniri, depunând flori la statuia domnitorului Alexandru Ioan Cuza.

    UT Arad

    Sebastian Colţescu arbitrează UTA – Rapid!
    Cel mai experimentat arbitru român din Superliga se întoarce la Arad tot la un joc dintre cele două echipe.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.