aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Viktor Orban pune condiţii pentru menţinerea sancţiunilor UE împotriva Rusiei

Viktor Orban pune condiţii pentru menţinerea sancţiunilor UE împotriva Rusiei

la 24 January 2025 21:11
12 Comentarii

Viktor Orban pune condiţii pentru menţinerea sancţiunilor UE împotriva Rusiei

Foto: EPA-EFE/Zoltan Mathe
24 January 2025 21:11
Premierul ungar, Viktor Orban, şi-a menţinut vineri ameninţarea de a bloca reînnoirea sancţiunilor europene împotriva Rusiei, dar a precizat că ar putea renunţa la opoziţia sa dacă Bruxellesul convinge Kievul să restabilească tranzitul gazului rusesc către Europa Centrală, conform AFP.
Premierul ungar, Viktor Orban, şi-a menţinut vineri ameninţarea de a bloca reînnoirea sancţiunilor europene împotriva Rusiei, dar a precizat că ar putea renunţa la opoziţia sa dacă Bruxellesul convinge Kievul să restabilească tranzitul gazului rusesc către Europa Centrală, conform AFP.

Trimite articolul

X

Ungaria. Europenii „nu ar trebui să încerce să ne convingă să nu punem capăt sancţiunilor, ci să-i convingă pe ucraineni să se asigure că sancţiunile sunt menţinute”, a declarat el la un post de radio apropiat guvernului.

„Le cerem să le spună ucrainenilor să restabilească aprovizionarea cu gaz”, a adăugat Orban.

Săptămâna trecută, şefa diplomaţiei Uniunii Europene (UE), Kaja Kallas, a cerut să nu se renunţe la sancţiuni.

Miercuri, preşedintele american, Donald Trump, pentru care Viktor Orban este unul dintre cei mai apropiaţi aliaţi din UE, a ameninţat Rusia cu taxe, tarife şi sancţiuni dacă nu se ajunge la un acord rapid cu privire la conflictul din Ucraina.

Vineri, ministrul francez de externe, Jean-Noel Barrot, a spus într-o conferinţă de presă la Paris că „aceste sancţiuni care au fost întreprinse nu au fost luate pentru frumuseţea gestului, ci în interesul securităţii europenilor. Cred că Ungaria va fi de acord, aşa cum a mai făcut-o, să reînnoiască aceste sancţiuni”, a adăugat el.

Omologul său spaniol, Jose Manuel Albares Bueno, care a vorbit alături de el, a declarat că „sancţiunile şi continuitatea sancţiunilor sunt cea mai bună modalitate de a lucra pentru pace”.

UE a impus cincisprezece runde de sancţiuni de la invazia rusă în Ucraina din 24 februarie 2022.

Următoarea decizie privind reînnoirea lor trebuie luată în unanimitate de cele 27 de state membre ale UE până la 31 ianuarie. O reuniune a miniştrilor de externe din UE este programată pentru luni.

Dar Orban, care a rămas aproape de Kremlin în ciuda războiului, a dat vina în mod repetat pe aceste sancţiuni pentru dificultăţile economice prin care trece ţara sa, refuzând să ajute Ucraina militar.

De asemenea, la fel ca premierul slovac, Robert Fico, el se plânge că Ucraina a întrerupt livrările de gaze ruseşti către Europa care tranzitau teritoriul său la începutul lunii ianuarie, după expirarea unui contract semnat în 2019.

Decizia afectează doar marginal Ungaria, care primeşte cea mai mare parte a importurilor sale de gaze ruseşti prin TurkStream, o conductă sub Marea Neagră, dar Budapesta a declarat că nu vrea să abandoneze această rută.

„Este inacceptabil să suferim consecinţele economice ale sancţiunilor pentru a ajuta Ucraina şi ca aceasta să ne pună în dificultate. Nu vom lăsa acest lucru să se întâmple”, a spus Orban.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
razboi Ucraina ,
sanctiuni aplicate Rusiei ,
tranzitul gazului ,
ungaria ,
uniunea europeana ,
viktor orban
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cetatean says:
    January 24, 2025 at 11:16 pm

    Lipsa gazelor rusesti a dat d pamant nu numai Slovacia sau Ungaria ci, in special, industria germana. Economia germana s-a contracta, in timp ce economia Rusiei a avut o crestere de peste 4%, ceea ce a demonstrat ca UE sia tras singura piciore in dos. De la inceput rebuia sa depuna eforturi pentru rezolvarea pasnica, la masa tratativelor, a conflictului ruso-ucrainean.

    Reply
    • Anonimul arădean says:
      January 25, 2025 at 10:07 am

      Cetatene, mințile simple ca a matale nu pricep fenomenele complexe, precum cele economice, ci cad în capcana explicațiilor simple, generalizante. Creșterea de 4,1% a economiei ruse e doar pe hârtie și nu e sustenabilă deoarece se bazează pe investiții masive ale statului în industria de război și prin mecanisme financiare menite să mascheze dificultățile reale ale economiei ruse. Era de așteptat, pentru cine pricepe economie, ca efectele sancțiunilor și ale reducerii importurilor de gaze ruse, să nu producă efecte imediat. Creșterea economică a UE de doar 1% e mult mai sustenabilă decât cea rusă.

      Reply
    • Anonimul arădean says:
      January 25, 2025 at 10:12 am

      Mai mult, afirmația ta referitoare la Ungaria și Slovacia e falsă: ambele au înregistrat creștere economică, de 0,6%, respectiv 2,2%. De fapt, presiunea pusă de Orban și Fico referitor la reluarea tranzitului ucrainean reflectă nevoia Rusiei, ea fiind cea care pierde cel mai mult.

      Reply
    • Anonimul arădean says:
      January 25, 2025 at 10:16 am

      Vrei să discuți pe teme economice. Ok, ia vezi și PIB/loc: 13,8 mii USD în Rusia, 60,3 mii USD în UE, în 2024…e bine în Rusia…merge economia de duduie 😂

      Reply
      • eu says:
        January 26, 2025 at 2:39 pm

        Lasa tu PIB/loc, vezi ce poti face cu banii aia. In Rusia, 300 de ruble inseamna 1 €. Cu un euro (200 ruble) poti manca un meniu Mc sau poti lua un pachet de tigari. Cumpara in Jermania un pachet de tigari, costa de la 8€. Un meniu de la Mc , costa 7€. Despre ce vorbim ? Da, merge bine in Rusia. 😉

        Reply
        • Sa te duci says:
          January 27, 2025 at 9:24 am

          Ipocrizia ta nu cunoaste margini. Ce cauti nenicule pa Jermanie? Ia-te si te du in mizeria aia de tara pe care o inalti in slavi.

          Reply
        • Anonimul arădean says:
          January 27, 2025 at 10:37 am

          Iar bați câmpii sau dezinformezi. 1 euro = 102,3 ruble. Un meniu McMeal în Rusia e 425 ruble, puțin peste 4 euro. Același meniu în Germania e 10 euro, adică de 2,5 ori mai mult. PIB/loc în Germania e 52,7 mii, adică de 3,8 ori mai mare decât în Rusia. Da, merge bine în Rusia 😁… că de aceea stai tu prin UE și nu pleci în paradisul rus.
          PS. Nu țin la mine prostioarele astea ale tale deoarece eu verific informațiile. Dar tu dă-i înainte cu paradisul rus…dar tot nu pleci acolo. Mare zevzec ipocrit mai ești.

          Reply
        • Anonimul arădean says:
          January 27, 2025 at 9:11 pm

          Hai să-ți mai spun una cu “bunăstarea” din țara ta de suflet. Deși prețul benzinei e la o treime față de cel din Germania, cu salariul mediu lunar din Rusia poți cumpăra 1720 l. benzină, față de 2430 l. cu cel mediu lunar din Germania, semnificând o putere de cumpărare a germanului de 4,2 ori mai mare decât a rusului.

          Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      January 25, 2025 at 12:23 pm

      Bai tovarase, ai aceleasi cunostinte despre economie pe care le are si catelul meu. Totodata minti la greu, propagand imbecilitati proruse non-stop

      Reply
  2. Bilbao says:
    January 25, 2025 at 12:43 am

    Destept esti. Am crezut ca o sa sara toata Europa sa ne apere si sa intervina nato. De unde sa stim ca voi tineti mai mult la viata voastra decat la libertatea unei tari recunoscuta international?

    Reply
    • Bilbao says:
      January 25, 2025 at 2:31 pm

      Esti un troll

      Reply
  3. Hai nemțoaica un Rusia says:
    January 25, 2025 at 10:48 am

    Rusia sa dezvolte munca din Germania in tot ce înseamnă Rusia ???

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Trei bărbați au fost reținuți pentru violență în familie
    3
    Tânărul care s-a aruncat de pe bloc era din Frumușeni
    4
    Bolojan: Guvernul a adoptat proiectul de buget pe 2026. Vineri dimineață va fi transmis Parlamentului
    5
    Program de opt ore, la Poliția Pecica
    6
    Comparat cu Isus, rămâne consilier chiar și după condamnare
    7
    Liban: 773 de persoane ucise, printre care 103 minori, în atacurile israeliene. Peste 816.000 de persoane, strămutate
    8
    Atrium Mall sărbătorește 16 ani împreună cu arădenii printr-un super Concurs de Kendama!
    9
    Premierul Bolojan: Nu putem anula creșterea prețurilor la carburanți, dar putem atenua impactul
    10
    A fost spectacol, după mai bine de 70 de ani!

    UT Arad

    FOTO
    A fost spectacol, după mai bine de 70 de ani!
    S-a reluat o tradiție de peste șapte decenii: utiștii au jucat contra actorilor.

    România

    Avocatul Poporului a atacat la Curtea Constituțională OUG privind programul SAFE
    Avocatul Poporului, Renate Weber, a atacat la Curtea Constituțională a României Ordonanța de urgență 38/2026 adoptată de Guvernul condus de Ilie Bolojan, act normativ care vizează inclusiv Programul SAFE de înzestrare a armatei.

    Local

    Modificări în circulația mai multor trenuri care tranzitează Aradul
    În lunile iunie și iulie, pasagerii vor fi transportați cu autobuze pe anumite rute, ca urmare a lucrărilor efectuate la infrastructura feroviară pe secțiunea Băile Calacea – Aradu Nou.

    Local

    La Arad se fabrică vagoane militare pentru NATO
    Opt au fost livrate deja, urmează alte şase. După care se va încheia un nou contract pentru 20 de vagoane de medicină militară.

    Local

    Curent total gratuit câteva zeci de ore pe lună
    Un furnizor de energie electrică a lansat un program pilot prin care vrea să distribuie, gratuit, curent către câteva mii de consumatori.

    Local

    GALERIE FOTO
    Proiect finalizat: 10 tramvaie noi în Arad
    O investiție de 91.140.285,22 de lei care face parte dintr-un amplu proces de transformare a mobilității urbane în municipiu.

    România

    VIDEO
    Președintele Poloniei, primit de Nicușor Dan la Palatul Cotroceni
    Președintele Republicii Polone, Karol Nawrocki, a fost primit, marți, la Palatul Cotroceni, de președintele Nicușor Dan.

    Ştiri sportive

    Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinale la Roma (WTA)
    Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, numărul 27 mondial, s-a calificat, marţi, în semifinalele turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 7.228.080 de euro, după ce a trecut de letona Jelena Ostapenko, 6-1, 7-6 (7/0).

    Local

    Continuă investițiile în școlile speciale
    ARAD. Consiliul Județean Arad anunță că și în acest an vor continua investițiile în școlile speciale din județul nostru, în acest sens fiind alocată suma de aproximativ 1,5 milioane de lei.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.