aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Volodimir Zelenski, desemnat personalitatea anului 2022

Volodimir Zelenski, desemnat personalitatea anului 2022

la 5 December 2022 20:43
20 Comentarii

Volodimir Zelenski, desemnat personalitatea anului 2022

Foto: Facebook
5 December 2022 20:43
Financial Times l-a desemnat pe preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, drept personalitatea anului 2022: „Şi-a câştigat un loc în istorie pentru extraordinara sa demonstraţie de leadership şi tărie de caracter", se arată pe contul de Twitter al Financial Times.
Financial Times l-a desemnat pe preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, drept personalitatea anului 2022: „Şi-a câştigat un loc în istorie pentru extraordinara sa demonstraţie de leadership şi tărie de caracter", se arată pe contul de Twitter al Financial Times.

Trimite articolul

X

Argumentul Financial Times pentru această alegere a fost că preşedintele Ucrainei întruchipează „rezistenţa poporului său şi a devenit un etalon al democraţiei liberale”.

De asemenea, Financial Times l-a numit pe preşedintele ucrainean la antipodul dictatorului rus Vladimir Putin, care are „ambiţii imperiale” care au costat viaţa a zeci sau chiar sute de mii de oameni.

„Mulţi ucraineni înainte de invazia din februarie îl considerau un comediant şi un amator, incapabil să accepte provocarea înaltelor funcţii, dar Zelenski, în vârstă de 44 de ani, a reuşit să-şi ocupe locul cuvenit în istorie datorită leadershipului şi rezistenţei sale incredibile”, scrie Financial Times.

Ziarul l-a comparat pe Zelenski cu prim-ministrul britanic din timpul celui de-al Doilea Război Mondial, Winston Churchill, care a oferit poporului britanic adrese regulate la radio.

Financial Times consideră că utilizarea de către Zelenski a reţelelor sociale reflectă acţiunile lui Churchill şi permite Ucrainei să obţină asistenţă militară şi financiară din partea Occidentului.

„Aşa cum Winston Churchill a vorbit la radio pentru a-şi aduna ţara (…), Zelenski a folosit reţelele sociale pentru a solicita fără încetare sprijin militar şi financiar din partea Occidentului”, scrie Financial Times.

Într-un interviu acordat Financial Times, Zelenski a rememorat primele zile ale invaziei ruseşti şi decizia sa de a rămâne în Kiev:

„Sunt mai mult responsabil decât curajos. Urăsc să dezamăgesc oamenii…”.

Financial Times a subliniat că decizia preşedintelui de a rămâne, în loc să accepte propunerea americană de a fi evacuat, a devenit unul dintre cele mai importante puncte ale războiului, motivând armata şi poporul ucrainean să reziste.

Ucraina a surprins întreaga lume respingând asaltul asupra Kievului şi efectuând o contraofensivă în Donbass, notează ziarul. A recucerit jumătate din teritoriul capturat de trupele ruse, iar acum, odată cu debutul iernii, armata ucraineană se deplasează spre sud şi est pentru a elibera întregul teritoriu ocupat, inclusiv Donbasul şi Crimeea.

„Zelensky a devenit, de asemenea, personificarea curajului şi rezistenţei poporului ucrainean în lupta sa împotriva agresiunii ruse. Din aceste motive Financial Times l-a recunoscut pe Zelenski drept Omul anului”, conchide publicaţia.

La 30 octombrie, Zelenski a primit premiul Oxi Courage Award pentru conducerea sa în apărarea Ucrainei, care contribuie la promovarea şi păstrarea libertăţii şi democraţiei.

SURSA: MEDIAFAX

Trimite articolul

X
Taguri:
Financial Times ,
personalitatea anului ,
Volodimir Zelenski
20 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. eu says:
    December 5, 2022 at 9:32 pm

    „Aşa cum Winston Churchill a vorbit la radio pentru a-şi aduna ţara (…), Zelenski a folosit reţelele sociale pentru a solicita fără încetare sprijin militar şi financiar din partea Occidentului”, scrie Financial Times.
    Adica, a iesit la cersit. Tot azi pe Twitter, von der Leyen si-a “deschis gura” si a anuntat pierderile suferite de Ucraina : peste 100.000 soldati ucrainieni si peste 20.000 civili. Bineinteles ca mai apoi a fost “decupat” din mesaj partea cu numarul victimelor.

    Reply
    • Ben says:
      December 6, 2022 at 1:57 pm

      …..”etalonul acesta al democraţiei liberale”,are si el cadavrele sale in pivnita. Ce poate, este sa cerseasca si sa pretinda !

      Reply
  2. johnny says:
    December 6, 2022 at 1:55 am

    go russia

    Reply
  3. Cetatean says:
    December 6, 2022 at 5:11 am

    Financial Times = trambita lui Biden, deci nu putea spune adevarul

    Reply
  4. Poseidon says:
    December 6, 2022 at 7:18 am

    Eventual ,,gunoiul anului,,,așa sună mai bine!

    Reply
  5. corectura says:
    December 6, 2022 at 10:08 am

    In mod corect,titlul de personalitatea anului trebuie impartit intre doi criminali,Putin si Zelenski. Ambii au produs prejudicii inestimabile popoarelor,orgoliul nebunesc si asa zisa demnitate avind rezultate catastrofale.Ambii au o contributie egala si importanta la dezastrul ce destabilizeaza ordinea mondiala.

    Reply
  6. anotimp says:
    December 6, 2022 at 10:46 am

    “etalon al democraţiei liberale” adaugand…impotriva democratiei sociale

    Din ce a aratat Putin, si implicit la noi in trecut Dragnea, Nastase, Iliescu si alti baroni locali PSD, tin sa cred ca democratia asta sociala nu e altceva decat dictatura si comunism deghizat in democratie, o escrocherie politica cu Impostori mizerabili!

    Razboiul asta era unul necesar, si Rusia astfel nu are nici o sansa, poa sa zica cine ce vrea!
    La un moment dat se va retrage definitiv pentru ca se gata combustibilul, vom pune gard cu occidentul, si ii vom verifica la sange orice miscare a rusilor
    gazele si petrolul vor deveni la pret de apa.
    si vor fi marginalizati in tundrele inghetate.

    Reply
    • eu says:
      December 6, 2022 at 7:39 pm

      “Razboiul asta era unul necesar, si Rusia astfel nu are nici o sansa, poa sa zica cine ce vrea!
      La un moment dat se va retrage definitiv pentru ca se gata combustibilul, vom pune gard cu occidentul, si ii vom verifica la sange orice miscare a rusilor
      gazele si petrolul vor deveni la pret de apa.”
      Chiar te bazezi pe ceva cand scrii asa ceva ? Hai sa-ti spun eu ceva : Rusia a castigat mai mult din vanzarea gazelor si a petrolului de la inceputul conflictului, decat anul trecut. Statele memre UE cu politicieni destepti, impun sanctiuni si plafonarea pretului la gazele si petrolul rusesc insa, ei cumpara petrol si gaze din Azerbaijan, India sau China, la un pret mult mai mare decat atunci cand importau direct din Rusia. Aici ma refer strict la Germania. Acum, ministrul economiei din Germania, a zburat pana in Africa de Sud pentru a face rost de ceva combustibil. Sa nu uitam ca el este din Partidul Verzilor, cei care militeaza pentru clima dar folosesc avioane care consuma pana la 11000 de litri/ora.

      Reply
      • anotimp says:
        December 7, 2022 at 3:01 pm

        Da ma bazez,
        Asta ca Rusia a castigat mai mult din vanzarea de gaze si petrol nu e adevarat, momentan nu mai cumpara si nu mai vinde nimeni. Sanctiuniile ii opresc. Normal, variantele alternative costa, dar e mai bine asa decat sa pericliteze zona UE si Nato si sa fie vai de noi – Fereasca Dzeu de boschetarii aia nespalati si distilati la ficate. Dupa Rusia pierde totul va reveni la normal, nu si pentru Rusia, ai sa vezi.
        Baza e in felul urmator, FMI e pe teritoriu Nato, Haga la fel, ONU la fel, Rusia ce are! Nimic! poa sa ne pupe…

        Reply
        • Doru cascadoru says:
          December 7, 2022 at 7:28 pm

          Ce știm sigur este că nu poți avea încredere în Rusia, au greșit cei care au crezut că rușii sunt de încredere

          Reply
        • eu says:
          December 10, 2022 at 3:17 pm

          ” Asta ca Rusia a castigat mai mult din vanzarea de gaze si petrol nu e adevarat, momentan nu mai cumpara si nu mai vinde nimeni. Sanctiuniile ii opresc. ” Ca sa nu intram in zona “tuluz vs. eu” , te invit sa cauti mai amanuntit pe internet si vei vedea ca am dreptate. Poti incepe cu YT unde, in cateva clipuri despre aceasta tema sunt prezentate si sursele de informatii. Apoi poti cauta in continuare, pina la site-uri despre economie, piete de valori, etc.

          Reply
  7. Nume says:
    December 6, 2022 at 12:21 pm

    Ce-mi place sa-i vad pe gunoaiele de putinisti cum fac spume la gura :))))

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      December 11, 2022 at 3:42 pm

      Si mie. :)))

      Reply
  8. Coco says:
    December 6, 2022 at 1:24 pm

    Plin de rublari putiniști pe aici.
    Felicitări Zelenski
    Slavă Ucraina!

    Reply
    • Coco-shit says:
      December 6, 2022 at 4:48 pm

      Bou mai esti… Si pe gratis :))

      Reply
      • Marius says:
        December 6, 2022 at 7:39 pm

        Gratis boule. Nu exista “pe gratis”

        Reply
  9. intrebare intrebatoare says:
    December 6, 2022 at 2:13 pm

    Isi poate imagina cineva viitorul configuratiei politicii mondiale fara Rusia si/sau China ? Dar fara Ucraina ?

    Reply
  10. BAMBILICA says:
    December 6, 2022 at 3:17 pm

    Bai prostilor, dar nu-i dati si premiul Nobel pentru pace?!

    Reply
  11. Mugu says:
    December 6, 2022 at 4:10 pm

    Vai, vai, nu a fost desemnat Putin personalitatea anului? Pai cum? Macar o sosie de-a lui sa primeasca un premiu, ceva.

    Reply
  12. T.U. says:
    December 15, 2022 at 9:12 am

    LOL. S-au întâlnit “virtual” putiniștii pe forum și e spectacol mare…din păcate, delirul lor e patologic și deloc comic…

    Reply
  13. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Serratia marcescens, bacteria letală de la Iași, identificată și la Arad
    3
    Trei cenacluri literare reunite la Arad!
    4
    Report de milioane de euro la Loto 6/49 și Joker
    5
    Banca Mondială și-a revizuit în scădere previziunile privind evoluția economiei României până în 2027
    6
    Tehnică nouă de anestezie, utilizată cu succes la Județean
    7
    După două goluri anulate, UTA a pierdut la Botoșani
    8
    Aradul, izvor nesecat de talente
    9
    Cifre interesante înainte de FC Botoșani – UTA
    10
    Oana Țoiu: Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal până în aprilie 2026

    România

    Oana Țoiu: Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal până în aprilie 2026
    Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal, pot plăti salarii și achiziționa stocuri până în aprilie 2026, a precizat, joi, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu.

    Mapamond

    Media despre noile discuții americano-ucrainene în Florida. De fapt delegației Kievului i se va comunica ce au discutat Witkoff și Kushner cu Putin
    Responsabili americani și ucraineni urmează să poarte noi discuții joi în Florida pentru a încerca să găsească o soluție negociată la războiul declanșat de Rusia în Ucraina, într-un moment în care Washingtonul a relaxat sancțiunile împotriva companiei petroliere ruse Lukoil, relatează AFP. 1

    Mapamond

    Putin: Negocierile cu SUA privind Ucraina sunt complexe, dar este nevoie de implicare
    Președintele rus Vladimir Putin a declarat joi, într-un interviu difuzat de un post de televiziune indian la începutul vizitei sale oficiale în India, că negocierile cu privire la încheierea războiului în Ucraina aflate în desfășurare cu SUA sunt „complexe”, dar pentru reușita acestora este nevoie de implicare, nu de obstrucționarea lor, după ce anterior el a acuzat aliații europeni ai Ucrainei că fac tot posibilul să împiedice acest proces, relatează AFP. 2

    România

    Președintele Dan retrimite în Parlament legea privind combaterea extremismului
    Legea privind combaterea extremismului a fost trimisă la reexaminare de către președintele Nicușor Dan, acesta apreciind că actuala formă a actului normativ ar putea duce la 'amplificarea tensiunilor'. 1

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 04-12-2025 sunt următoarele:

    România

    Ce au căutat românii pe Google în 2025 - păpușa Labubu, kendama sau idei de afaceri
    Păpușa Labubu, kendama, idei de afaceri, dar și trecerea în neființă a unor persoane publice s-au aflat în topul căutărilor din 2025 pe Google, conform unei statistici publicate, joi, de către companie. 1

    Mapamond

    Grupul ungar MOL este interesată să cumpere rafinăriile și benzinăriile Lukoil din Europa
    Grupul petrolier ungar MOL i-a informat pe oficialii americani că este interesată să cumpere activele internaționale ale gigantului petrolier rus Lukoil, compania ungară alăturându-se unei liste tot mai mari de ofertanți, au declarat pentru Reuters trei surse din apropierea acestui dosar. 1

    Mapamond

    Germania mută avioane de luptă în Polonia după recentele incursiuni ale Rusiei în spațiul aerian NATO
    Mai multe avioane de luptă germane Eurofighter Typhoon au decolat joi de la baza aeriană Nörvenich, lângă Köln, îndreptându-se către baza aeriană poloneză Malbork, la sud-est de Gdansk, pentru a consolida flancul estic al NATO, relatează joi dpa.

    Mapamond

    Putin a autorizat otrăvirea cu Noviciok a fostului spion rus Skripal în 2018, potrivit anchetei britanice
    Președintele rus Vladimir Putin trebuie să fi ordonat atacul cu agent neurotoxic Noviciok asupra ex-colonelului agenției de spionaj militare ruse GRU Serghei Skripal în 2018 într-un act „uimitor de imprudent” care a dus la moartea unei femei britanice nevinovate, concluzionează o anchetă independentă efectuată în Marea Britanie, potrivit Reuters. 4
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.